אאא

שמעתי פעם סיפור על יהודי, יר"ש ותלמיד חכם, שלפני פטירתו נתן לילדיו שני מכתבים וציווה אותם לפתוח מכתב אחד מיד לאחר הפטירה, ואת המכתב השני יפתחו לאחר השבעה. וכך עשו ילדיו, לאחר יציאת הנשמה פתחו את המכתב הראשון ולתדהמתם גילו שאביהם ביקשם לקוברו עם גרביים לרגליו, דבר שאסור על פי ההלכה, אך מכיוון שאבא ביקש פנו הילדים לרבנים, אולי יש היתר לכך, כי הרי זו בקשתו האחרונה של אביהם. אך לצערם לא נמצא היתר ולא נותרה להם ברירה אלא לבקש מחילה מהאבא על שלא יכלו למלא את בקשתו.

במשך השבעה כולם הביעו פליאה על בקשתו המוזרה של האבא, במיוחד לאור זה שהוא היה תלמיד חכם שיודע הלכה, ואיך יכל לבקש דבר המנוגד להלכה. לאחר השבעה פתחו בני המשפחה את המכתב השני שכך נאמר בו - אני מוחל וסולח לכם על כך שלא יכולתם לקיים את בקשתי האחרונה ולקבור אותי עם הגרביים, כל מה שרציתי להראות לכם הוא, בניי היקרים, שאפילו את הגרביים לא תוכלו לקחת איתכם לקבר אז אנא, אל תריבו על הירושה.

פרשת השבוע מתחילה בפסוק: "וידבר משה אל ראשי המטות לבני ישראל לאמר זה הדבר אשר ציווה ה´"

בזמננו, אנשים מחפשים כמה שיותר פרטיות, אנו מחפשים לנהל את חיינו במקסימום צנעה שאפשר. מה שגורם לנו לצמצם פעילות בחוץ, ומתוך כך לצמצם גם את התחדשות המחשבה שלנו, שזה גורם לנו להפסיק ליצור ולפתח דברים חדשים. אנו חושבים שכך אנו מוגנים מהעולם, ואף אחד לא ידע עלינו ועל פועלינו.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מכך שהתורה משתמשת בלשון ולא, למשל, ראשי השבטים אנו יכולים ללמוד על החשיבות של המטה, ויותר מזה, המטה הזה קיים בתוכנו בין אם נרצה בו ובין אם לא. כל מטה יש לו את הסמל המיוחד לו, כמו כל אחד מאיתנו שיש בו משהו מיוחד שזה רק שלו. משמעות אחרת של המילה מטה זה מקל עץ, המטה בא מן הצומח, כלומר זה גדל איפה שהוא, מישהו השקה אותו וטיפל בו. בדיוק כמו שטיפלו בנו, וכמו שאנו מטפלים בילדינו, ולאורך חיינו אנו יונקים מהבית ששם צמחנו, ואת מה שאנו מקבלים אנו מעבירים לילדינו, וזה מה שילווה אותם לאורך חייהם, ואת זה גם הם יעבירו הלאה. המשמעות לכך היא שהירושה החשובה שאנו נוריש לילדינו ולעולם זו דרך ההסתכלות שלנו על החיים ודרך להגיב לחיים, וזה המטה שלנו שאחריו אנו מושכים אנשים. וגם אם יש מצב שבו ילדינו יחנכו את ילדיהם בצורה הפוכה ממה שאנו חינכנו אותם אנו תמיד נהיה חלק מהתמונה כי הם תמיד יזכרו לעשות הפוך מהחינוך שהם קיבלו.

דבר נוסף, מטה זה כלי שאנו נתמכים בו בשעת הצורך. אבל אנו גם אלה שצריכים להחזיק אותו כדי שבאמת הוא יועיל לנו, אנו אלה שצריכים לבחור לתפוס במטה הספציפי שלנו.


שאלות שהמאמן היה שואל אותך באימון:


1. איזה הנהגה היית רוצה להנחיל לילדיך? 2.איך היית רוצה שילדיך והסובבים אותך יזכרו אותך? 3.מה היא המורשת שהיית רוצה להוריש לעולם?

לע"נ הקדושים הרב גבריאל נוח ורעייתו רבקה הולצברג הי"ד