אאא

רב הכותל והמקומות הקדושים, הרב שמואל רבינוביץ, אחראי לפרסום מכתב שזכה לתמיכת רבנים ואדמו"רים מכל קצווי הקשת החרדית. המכתב מתבסס על ה"קול קורא" שהתפרסם לאחר שחרור הר הבית על ידי לוחמי הצנחנים, עליו חתמו רוב מוחץ של רבנים חרדים ואף כאלו הנחשבים יותר ציונים.

המכתב קורא שלא לעלות להר הבית וחוזר ומדגיש את האיסור בעלייה. "היות ובאחרונה קמו אנשים המעודדים להיכנס להר הבית, אנו מבקשים לחזק את האיסור ולומר שלא השתנתה ההלכה, ויש להישמר מלעלות להר ונגוע בקצהו". וכדברי הרבנים, רק הכותל הוא מקום התפילה המותר עד בוא משיח.

איסור העלייה להר הבית נעוץ בחשש מכניסה בטומאה לאזורים מקודשים. על אף האיסור, מתפשטת לאחרונה תופעה לפיה אנשים חרדים עולים להר הבית. יתכן והתחזקות המגמה מכיוון הציונות הדתית ואלפים עולים להר הבית בכל שנה, משפיעה גם על קבוצות מסוימות מהמגזר החרדי.

בראיון לגלי צה"ל, אמר הרב רבינוביץ כי "יש אנשים שאומרים שהאיסור שהיה פעם איננו בתוקף, מתירוץ כזה או אחר", אך אנחנו מחזקים את האיסור. הרב דוחה את הטענות כאילו מדובר ב"השתלטות" או עניין פוליטי, ומדגיש כי האיסור נובע מסיבות הלכתיות בלבד.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

שורה נרחבת של רבנים מהציונות הדתית, חתומים אף הם על העצומה, ואליהם הצטרפו גם חתימותיהם של הרבנים הראשיים לישראל, הראשון לציון הרב יצחק יוסף והרב דוד לאו.

יצוין כי ב'זאת חנוכה' עלו עשרות חרדים להר הבית, בעוד המשטרה מנעה מעשרות אחרים להיכנס אל ההר. אחד מהם, הרב ישראל פרטיג, אמר כי "עלינו להר הבית ראינו את המקום שומם ועזוב, מסגדים מטמאים את מקום מקדשנו, כואב לראות כך את המקום. אנו מצפים שעם ישראל יעלה להר הבית בהמוניו להסיר את השיקוצים ולבנות את בית המקדש".

לדבריו, "אנחנו נכנסים רק למקומות המותרים לפי כל השיטות והדעות. הלכנו סביב סביב בצמוד לחומה ממש. אין טעם להחמיר יותר. זה חומרה שמביאה קלקול. מכיוון שבמקום שיהודים טהורים יעלו ויקדשו את הר הבית. כל זב ומצורע וטמא עולים ונכנסים בכל מקום בהר".