אאא

יש הרבה אנשים שלא אוהבים את נשיא ארצות-הברית, ברק אובאמה, וזה בסדר, לא כתוב בשום מקום שצריכים לאהוב אותו. אבל דרך ישראל סבא היא שלא להתגרות עם אומות העולם, ובפרט עם אישיות בכירה בהנהגה הבינלאומית כמו נשיא ארה"ב, ואפילו כשהוא מנהל מדיניות לא מובנת, מתריסה ופוגעת באינטרסים יהודיים או ציוניים, הרי שהתורה אסרה להתגרות עם העמים, ובפרט עם ראשי האומות. והעבר הוכיח עד כמה טעו אלו שהתגרו עם ראשי מעצמות חזקות, והתוצאות היו קשות ונוראות לגורל העם היהודי ה"י.

ברק אובאמה, כנשיא ארה"ב, מנהל מדיניות פרו-ערבית והוא פוגע בזכותם של יהודים לגור בכל רחבי ארץ-ישראל, והמדיניות מהווה גזירה קשה על ציבור המתיישבים בישובים והערים מעבר לקו-הירוק, וזה כולל יהודים חרדים, שעתידם לוטה בערפל אם יימשכו מדיניות הקפאת הבניה ליהודים בשטחים מעבר לקו-הירוק. זו גזירה על עם העם היהודי, שכן הורו לנו רבותינו מרנן רבי יוסף חיים זוננפלד ורבי יוסף צבי דושינסקי, שאנו חייבים לדרוש זכותם של היהודים לגור בכל מקום בארץ-ישראל, וזה צריך להיות המדיניות המוצהרת של היהדות החרדית הנאמנה.

אבל זה גם לא אומר שאנו צריכים להתיישב בכל מקום בארץ-ישראל ולהתגרות על ידי כך עם שכנינו הערבים יושבי הארץ. כלומר, צריך להבהיר באופן ברור שזכותנו לגור בכל מקום בארץ-ישראל, אבל אל לנו לתחוב את אפינו במקומות העלולים לפגוע בשכנים מאומות העולם: "וַיֹּאמֶר יַעֲקֹב לְבָנָיו לָמָּה תִּתְרָאוּ" (בראשית מב א) - באיזה זכות היהודי ניצל מהקטסטרופות הפוגעות ומכות בעולם - עיון בדברי יעקב לבניו בשעתו, מלמד אותנו את הדרך לזכות בדבר: "למה תתראו".

וכדברי הרמב"ן בפירושו (בראשית י"ב ו): "אומר לך כלל, ותבינהו בכל הפרשיות הבאות בעניין אברהם, יצחק ויעקב, והוא ענין גדול. הזכירוהו רבותינו בדרך קצרה, ואמרו, כל מה שארע לאבות סימן לבנים. ולכן יאריכו הכתובים בספור המסעות וחפירת הבארות ושאר המקרים. ויחשוב החושב בהם כאילו הם דברים מיותרים, אין בהם תועלת, וכולם באים ללמד על העתיד... ולפיכך החזיק הקב"ה את אברהם בארץ, ועשה לו דמיונות בכל העתיד להיעשות בזרעו, והבן זה".

הימין הציוני מנהל בימים אלו קמפיין חזיתי בוטה ביותר נגד נשיא ארה"ב אובאמה, בעניין דרישותיו להקפאת הבניה בשטחים. והנה לחרדתנו, גם החרדים בתמונה. קבוצת הזויים מיוצאי עמנואל שהתיישבו במודיעין-עילית הקימו התנחלות חרדית ליד הגדר, במטרה ובהצהרה גלויה בכדי להרגיז את השכנים הערבים; את נשיא ארה"ב ואת מדינות אירופה והעולם המערבי, ולחרפתנו מי שתומך בצעדים אלו הם נציגים רשמיים מהמפלגות החרדיות, המגלים עמדות קיצוניות, ניציות ולאומניות, שהם בהחלט בניגוד לדעת תורה הצרופה.

קראתי השבוע על ביקור הזדהות פוליטי על-ידי חבר כנסת המינים ניסים זאב מש"ס, שהגיע למאחז 'גבעת ספר' הסמוך לקריית-ספר, שהוקם על-ידי אגודת חלמי"ש, ועם רב האגודה הר' יצחק ברנד ופעיליו. ובין השאר נידונו דרכי פעולה ומחאה בקשר להקפאת הבנייה. כאשר הר' ברנד אומר לנסים זאב: "אין להתחשב בדעתו של נשיא ארה"ב, ברק אובאמה".

ועוד הצהרה חרדית מבעל 'המבשר', שעכשיו הוא מגלה את סכנתו המרובה בהחדרת רעיונות ימניים קיצוניים לאומיים בין עלי עיתונו. קראתי שם שבמעמד הנחת אבן פינה סמלי להקמת השכונה החדשה 'מבשרת אדומים' במעלה אדומים, בו השתתפו קבוצה של ח"כים ימניים קיצוניים, וביניהם גם חבר כנסת המינים וסגן שר החינוך מאיר פרוש ממפלגת 'יהדות התורה והשבת', ובנאומו אמר כי "זאת התשובה שלנו ללחץ הבינלאומי להקפיא את הבנייה ביהודה ושומרון. אבן הפינה הסמלית הזאת תהפוך גם למעשית. אני קורא לציבור להמשיך להאמין ולבנות".

בנאומו דרש לעמוד בתקיפות על "כבודה של מדינת-ישראל", וכדבריו: "לא ייתכן שמדינת ישראל תהיה שוב בעמדה נחותה", ורטן נגד נשיא ארה"ב ואומות העולם: "לא ייתכן שארה"ב תפעיל לחץ על ישראל כדי לשפר את יחסיה עם הערבים. זה מוביל לסכנה וערעור מצבנו הביטחוני".

דרך זו איננה דרך ישראל סבא, לא זו עמדתה של אגודת ישראל ההיסטורית, ועמדתו הימנית-קיצונית הינה סתירה להחלטת מועצת גדולי התורה בכנסיה הגדולה במרינבד תרצ"ז, החוששת מאוד ממדינה שלא על פי תורה בארץ ישראל, וכדברינו בפתח הדברים, ארץ-ישראל היא שלנו בזכות, ואין למישהוא לעורר על כך, וגם אם יערערו, זה לא ישנה את האמת הנצחית הכתובה בתורה הקדושה. אבל ריבונות ציונית וזכות עכשווית להתיישב בכל מקום בארץ-ישראל, תחת המעטה של מדינת-ישראל הציונית, כולל גם במקומות שפוגעים בשכנינו וברצון אומות העולם למנוחה ושקט בעולם, זו ציונות לשמה. ציונות כפרנית אשר מועצגדה"ת במרינבד התייחסה אליה במפורש: "מדינה יהודית המסרבת להכיר בתורה כחוקתה, מתכחשת למקור ישראל ושוללת את הצביון הנכון של הלאום, והיא חותרת בזה תחת קיומה. יישוב יהודי כזה – אינו יכול להיקרא בשם מדינה יהודית".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

*

במוצאי מנוחה קדמנוך תחילה, יחדיו נמתיק סוד, בבית אלוקים נהלך ברגש, להשכים בבוקר ולומר סליחות כמנהג ישראל סבא, וכמו שמובא בשלחן-ערוך בראשונים ואחרונים, להשכים לומר סליחות בבתי כנסיות ובתי מדרשות, ברוב עם: "שומע תפילה עדיך כל בשר יבואו, יבואו וישתחוו לפניך ד' ויכבדו לשמך". "ד' בוקר תשמע קולנו בוקר נערך-לך ונצפה, שמע ד' קולנו נקרא, חננו ועננו".

אנו נגשים לימי הסליחות, כאשר "מרובים צרכינו ואין להיאמר, מקוצר דעה ומרוב ממר". בפרט אחרי שנה של סער וסערה גדולה, ולמרות זאת "שורדנו כתורן הר בדודנו", גם כאשר "סחי ומאוס הושם כבודנו", וכל זאת כי הם נפגעו ב"פגיעת נגעי תוכחותיך שבוטים".

מנהג ישראל תורה, לבקש סליחה ומחילה בטרם בא אלינו ימים הנוראים, ואני מתאר לעצמי שיש כאלו החושבים שאני צריך לפייסם ולרצותם, על דבריי שבכתב ובע"פ במהלך המערכות על משמר קדושת ירושלים ודת קדשנו, וגם אם השתדלתי שלא לפגוע באנשים, וכל דבריי כוונו רק להשקפה ולחידוד המסר העולה מהעמידה על משמר החומות, בהכוונת רבותינו ולאור תורתם הקדושה, בוודאי ארצה מאד לפייסם ולבקש מחילם וסליחתם, וטובה יעשו עמדי אם יעמידו אותי על טעותי, כי אין ברצוני לפגוע ולא לבייש שום אדם מישראל, גם אם אחרים חושדים בי במה שאיני.

והקב"ה יקבל את תפילותינו. "רצה עתירתם בעמדם בלילות, שעה נא ברצון, תראם נסיך עושה גדולות לשמוע את הרנה ואת התפלה".

(המאמר פורסם בשבועון 'שעה טובה')