אאא

מבצע "צוק איתן" - היום התשיעי: לאחר הפוגה של מספר שעות אמש (שלישי) בצל קבלת הפסקת האש שהציעה מצרים, שבה ישראל לפעול ברצועת עזה בעקבות הירי הבלתי פוסק של רקטות מהרצועה אל שטחי ישראל שנמשך גם הבוקר.

בשעה 9:20 החרידו אזעקות את כל אזור המרכז והשרון, בשל מטח רקטות כבד מרצועת עזה. אזעקות נשמעו בין היתר בתל אביב, בני ברק, פתח תקווה, הרצליה, רעננה, רמת גן, רמת השרון, כפר שמריהו, בת ים, חולון וערים נוספות.

מערכת כיפת ברזל יירטה לפחות ארבעה רקטות מעל גוש דן, לא דווח על נפגעים. מספר נפגעי חרדה מטופלים בתל אביב, בחולון ובכפר סבא.

רקטה נוספת יורטה באשדוד. הרקטות כפי הנראה שוגרו מאזור בית להיא שבצפון הרצועה, משם נקראו התושבים להתפנות.

הלילה, היה יחסית שקט בירי הרקטות. רקטה אחת יורטה בשמי אשקלון ואזעקה נשמעה במועצת אשכול, שלוש רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים.

הבוקר, ארבע רקטות התפוצצו במועצה האזורית אשכול. בשעה 7:40 נשמעו אזעקות במועצה האזורית חוף אשקלון ובאשקלון. כיפת ברזל יירטה שש רקטות מעל אשקלון. שריפת קוצים פרצה עקב נפילה נוספת בשטח פתוח.

בשעה 8:00 נשמעו אזעקות בכל אזור לכיש, בין היתר אזעקות נשמעו באשדוד, בקריית מלאכי, בקריית גת ובכל היישובים הסמוכים. רקטה שנורתה לקריית מלאכי יורטה על ידי כיפת ברזל.

אישה נפצע באורח קל מרסיס שפגע ברגלה אחרי התפוצות רקטה בין בתים באחד המושבים במועצה האזורית באר טוביה. 

אמש קראה ישראל לכ-100 אלף פלסטינים המתגוררים בצפון הרצועה להתפנות מבתיהם. בין היתר קיבלו את ההודעה תושבי בית להיא והשכונות סג'עיה וזיתון. התושבים התבקשו לעזוב את בתיהם ולעבור לתוך עזה לקראת תקיפה אפשרית של צה"ל.

צפו: הודעת צה"ל לתושבי עזה (באדיבות ynet)

צה"ל פיזר הבוקר שוב כרוזים בשכונות סג'עייה, זייתון ובית להיא, שבמזרח וצפון העיר עזה, וקרא לתושבים להתפנות מבתיהם. משרד הפנים של חמאס קרא לתושבים שלא להיענות לקריאות צה"ל להתפנות. "אין מקום לדאגה או לשיתוף פעולה עם ההודעות, הן במסגרת המלחמה הפסיכולוגית", נכתב בהודעת משרד הפנים.

גורם צבאי בכיר אומר הבוקר כי "אנחנו לא יודעים כמה התפנו אבל ניסיון הימים האחרונים מראה שאוכלוסיית הרצועה בוחרת בחיים ולא בחמאס".

לדבריו, צה"ל תקף מתחילת המבצע 1,800 יעדי טרור, בהם 880 משגרים מוטמנים, שלדבריו יש בהם השפעה מהותית על היקף הירי של החמאס אל ישראל.

"חמאס רוצה לסיים את המבצע הזה עם הישג מדיני והישג צבאי, בדגש על המדיני. החמאס יורה את מה שיש לו אבל הוא מתחיל לרדת גם בהיקף וגם באיכות ככל שחולף הזמן. רק הלילה הרגנו ארבעה פעילי טרור בזמן ביצוע שיגור", ציין הקצין.

צה"ל המשיך הלילה לתקוף מהאוויר יעדי טרור ברצועה וגן את בתי בכירים בארגון החמאס. בין היתר הופצץ ביתו של בכיר החמאס מחמוד א-זהאר, בשכומת תל אל-הווא. הבית נהרס כליל ושניים נפצעו בתקיפה. כפי הנראה ביתו של א-זהאר היה ריק בתקיפה.

צה"ל מסר כי 25 יעדי טרור הותקפו הלילה בהם שמונה משגרים מוטמנים. עוד נמסר כי "כמו כן הופצץ ביתו של מחמוד א-זהאר, בכיר בלשכה המדינית".

קודם לכן הופצץ ביתו של בכיר נוסף בארגון החמאס, פתחי חמאד, שכיהן עד לפיוס עם הפת"ח, כשר הפנים בעזה והיה אחראי על מנגנוני הביטחון ברצועה. הפלסטינים דיווחו כי גם בתיהם של באסם נעים ואיסמעיל אל-אשקר הופצצו על-ידי צה"ל.

לפי דיווחי הפלסטינים חמישה נהרגו בתקיפות צה"ל הלילה ברצועה, שלושה בשתי תקיפות ברפיח ושניים בתקיפה בחאן יונס. לפי משרד הבריאות בעזה מניין ההורגים עומד עד כה על 202 הרוגים, מאז החל מבצע "צוק איתן" ברצועה.

גורמים פלסטינים בעזה טענו הלילה כי החמאס זועם על-כך שמצרים התייעצה עם ישראל ועם הרשות הפלסטינית ולא התייעצה עם החמאס. לדבריהם, יש בחמאס מי שחותר למאמץ תיווך גדול יותר.

שרי הקבינט המדיני ביטחוני התכנסו בשעה 21:00 אמש בקריה בתל אביב ודנו עד לפנות בוקר בהמשך הפעילות והפגיעה בארגון החמאס ובתשתיות של הארגון.

בפני השרים הוצגו מספר אפשרויות פעולה באשר לכניסה קרקעית לרצועה, חלקן רחבות יותר וחלקן מצומצמות עם יעדים מדויקים הכוללים פגיעה במנהרות ובאתרים בהם לא ניתן לפגוע מהאוויר.

גורם מדיני אמר כי "כל האופציות על השולחן וגם לכניסה קרקעית יש אלטרנטיבות שונות ועומקים שונים. מטרת הפעילות היא להמשיך להכות בחמאס עד שיבין את המשמעויות של הפעולה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

150 רקטות שוגרו אתמול לעבר ישראל לאחר ההכרזה החד-צדדית של ישראל על הפסקת אש. כ-102 מהן נפלו בשטח ישראל, 23 רקטות ייורטו על-ידי כיפת ברזל.

מתחילת מבצע "צוק איתן" שוגרו יותר מ-1,230 רקטות ופצצות מרגמה. 964 מהן נפלו בשטח ישראל, 218 רקטות יורטו על-ידי כיפת ברזל.

בעוד צה"ל ממשיך בתקיפות מהאוויר, מסביב לרצועת עזה ממתינים אלפי חיילים, בהם כוח סדירים של חיילי שריון, חי"ר והנדסה בהיקף רחב ומתוכם ארבעה צוותי קרב חטיבתיים.

לפי הערכות ברשות החמאס יש עדיין כ-5,000 רקטות, מתוכן עשרות שיכולות להגיע לגוש דן.