אאא

נעים להכיר: "הועד לשמירת צביון העם היהודי". אחרי 'ועד הרבנים לענייני תקשורת, תחבורה, שבת, פאות, ועוד כיד ה´ הטובה, מביא איתו הקיץ בכנפיו גם את "הוועד לשמירת הצביון היהודי".

ה"ועד" החדש פרץ לתודעת ההמון בסוף השבוע האחרון, כאשר מודעות חתומות בידי גדולי הדור שליט"א, דרשו מהרבנים מומחי הכשרות שלא להעניק כשרות למלון שאינו עומד תחת השגחת הועד החדש.

לכאורה מדובר בעניין לגיטימי ביותר: דאגה לרוחניותם של המוני היהודים החרדים הנופשים במלונות, נכשלים ל"ע במראות אסורות, באיסורי תורה, גם חינוך הילדים ניזוק, לצד שלל בעיות. מה אם כן פשוט יותר, מאשר לפקח על נותני הכשרויות, לבל יהינו ליתן כשרות למקום נופש שאינו עומד בתנאי הוועד, בפרט כאשר הכל (כמובן) על פי הכוונתם של מרנן ורבנן שליט"א.

"אנחנו מכירים את נסיבות הקמת הוועדה, שהרי אותו עסקן פנה אלינו בעבר והציע לנו להקים אותה יחד איתו, באותו מעמד גם נחשפו מטרותיו כשהתייעץ עימנו האם יהיה זה סביר לגבות 1000₪ לחודש מכל בית מלון..."

חשוב להדגיש, אין ספק בצורך לבדוק את המצב הרוחני במקומות אליהם נוהרים המוני שלומי ישראל, לבל תהיה חלילה מכשלה רוחנית וחינוכית במקום, בוודאי נוכח חתימותיהם של גדולי ישראל שליט"א. אלא שנוכח הטענות הנשמעות בימים האחרונים, רצינו לבדוק את התנהלות הדברים והמצב שהיה עד הקמתו של הוועד.

אלא שהרבנים נותני הכשרות אינם שותקים לנוכח הניסיון להכפיף אותם לפיקוחו של עסקן מסוים: "כל הבא מן הטמא, טמא", הם מתבטאים בחריפות יתירה (ולא מוסיפים) מדוע יתנגדו להכפיף עצמם ל"מחולל הועדה".

1000₪ לחודש מכל בית-מלון?

אחרי לחץ פיזי מתון, אנחנו מצליחים לקבל כמה פירורים ודוגמאות על העובדות כפי שהן נראות מצידם: "אנחנו מכירים את נסיבות הקמת הוועדה, שהרי אותו עסקן פנה אלינו בעבר והציע לנו להקים אותה יחד איתו, באותו מעמד גם נחשפו מטרותיו כשהתייעץ עימנו האם יהיה זה סביר לגבות 1000₪ לחודש מכל בית מלון..."

"כשסירבנו להתעסק עימו, הוא הקים את ה"וועדה" בעצמו. לפני פסח הוא ניסה לכפות עלינו באיומים לחתום שאנו מקבלים את מרותו, כשהוא דורש שנחתום לו על התחייבויות שערורייתיות כמו למשל שהוא יכול לפרסם עלינו כל דבר שירצה, ולנו לא תהיה שום זכות לבוא אליו בטענות. כשנכשל בניסיונו להחתים אותנו, הוא יצא למסע החתמות רבנים, טרטר אותם בעובדות שקריות, וכעת הוא חוזר אלינו במסע לחצים חדש".

לגופן של טענות, הם פורכים מכל וכל את טענות הוועד. לדבריהם, הבעיות השונות מטופלות גם כך באופן יסודי על-ידי נותני הכשרות, מבלי שיזדקקו ל"חיזוק" של אותו עסקן: "אנחנו לא זקוקים לאותו מזכיר הוועדה בכדי שיתווך בינינו לבין הרבנים. יש לנו קשר בלתי-אמצעי עימם בכל ימות השנה, איננו זזים ימין ושמאל מבלי להיוועץ בגדולי הדור".

את עניין הבריכות הם נותנים כדוגמא: "במלון שאנחנו בו אנו נותנים כשרות בקיץ, אין בריכות מעורבות ואף לא בריכות גלויות, הכל מכוסה מופרד ומוסתר כדין, גם ההופעות נפרדות לחלוטין".

כשאני שואל על עניין הבריכות הגלויות אותן רואים מחדרים במלונות ירושלים, הם מזכירים כי "הוועד הרי לא נוסד כדי לטפל בטהרת הצניעות של המלונות הירושלמים המארחים המוני גויים, אלא למענם של אותם מלונות המוכשרים במיוחד לציבור החרדי בחודשי הקיץ, איך פתאום הוא הגיע לעניין המלונות הירושלמים..."

בסוגיית הטלוויזיות בחדרים הם מזכירים את מה שכולם יודעים: "הרי ברור לכולם שאם יוציאו את הטלוויזיות, הרבה נופשים לא יגיעו לאותם מלונות כשרים, ואפילו ילכו למלונות שאינם כשרים כלל. ומעבר לכך, כל אדם אחראי על מה שהוא עושה בחדרו. הרי אין אורח שמבקש לנתק את הטלוויזיה ולא נענה. אין מתפקידנו לחנך את מי שבחר להשאיר את הטלוויזיה שבחדרו מחוברת".

בחנויות בגאולה דוחפים יותר

ואחרונה היא סוגיית "הדחיפות בחדר האוכל": "זוהי הרי אינה בעיה ייחודית לבתי מלון. לך לגאולה לחנויות הפיצוחים, הסלטים והאוכל המוכן, תראה שם את הבעיה החמורה באמת. מדוע הוא לא הולך כעת ומאיים על העדה החרדית שמעתה ואילך יעמדו החנויות תחת פיקוחו?!..."

"בכל מקרה" הם אומרים, "אנחנו לא נהיה כפופים לאיש הזה, לא הוא יהיה זה שיעמוד על ראשם של הרבנים מומחי הכשרות נודעים מזה עשרות שנים, ויאשר אותם..."

ניסינו לקבל תשובות לשאלות הללו ממזכיר הוועדה יעקב רוט. אלא שהוא, בניגוד לשאר הצדדים בעניין, לא הסכים לענות בטלפון לשאלותינו, ודרש משלוח מוקדם של רשימת השאלות באי- מייל, ונימוקו בידו: "אני רק מזכיר. מי שמוסמך לענות אלו הרבנים".

גם למועד משוער של מתן התשובה לא היה מוכן הרב רוט להתחייב: "אנו נשתדל במידת האפשר לענות ובהקדם ככל הניתן".

האם שאלה כמו כמה כסף זה אמור לעלות לכל בית מלון היא שאלה שאינך יודע לענות עליה, כמי שאחראי על הוועדה, שאלנו. התשובה נותרה בעינה: "שאלות לוועדה רק במייל".

אז הנה לפניכם רשימת השאלות אותן שיגרנו לוועדה. לכשיתקבלו התשובות הרשמיות, נביא כמובן בפניכם, גם אותן.

לכבוד הרב יעקב רוט

מזכיר "ועד הרבנים לעניין הצביון היהודי"

1. מדוע אתה מציג עצמך כמזכיר הוועדה וכמי שנענה ליוזמת הרבנים בעניין, בו בזמן שבירורנו העלו שאתה הוא היוזם והמנוע המרכזי של הוועדה, ואתה הינו זה שעלה לבתי הרבנים ושכנע אותם לחתום על הקול קורא?

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

2. מהי תגובתך לדברי הרבנים נותני הכשרויות המספרים כי ניסית לשדלם בעבר להקים יחד עימם וועדה שכזו, תוך כדי התייעצות איתם "האם ניתן לגבות 1000 ₪ לחודש מכל מלון"...

3. כמה כסף בכוונת הוועדה לדרוש הוועדה מכל בית מלון בתמורה להשגחת הוועדה ולאישורה.

4. מדוע אינכם עושים דבר כנגד מלון מסוים בים המלח העורך בימים אלו נופש לציבור החרדי, על אף שהוא אינו עומד בדרישות הוועדה, לפחות בכל הנוגע לעניין הטלוויזיות בחדרים.

5. מה ההבדל בין מלונות חו"ל למלונות הארץ, זאת לנוכח העובדה כי דיין בכיר בבית דינו של הגר"ש וואזנר מחותמי הקול קורא, נותן כשרות למלונות בחו"ל המיועדים לחרדים מהארץ.