אאא

תגרה אלימה התפתחה הערב (ראשון) בצומת הרחובות הרב שך והרב קוטלר בבני ברק, בסמוך לבית הכנסת איצקוביץ בעיר, כאשר קבוצת חיילים מפיקוד העורף שהגיעה לסיור מודרך בעיר התורה והחסידות הותקפה בקריאות גנאי על ידי קומץ בחורי ישיבה שכינו אותם בין היתר בתואר "חרדקים".

בתגובה לכך, הכו מספר עוברי אורח את הבחורים ובעקבות כך התפתחה תגרה של ממש בין הצדדים. לאחר חילופי מהלומות נרגעו הרוחות והקצינים והחיילים המשיכו בסיור כרגיל.

"זה היה מבייש לראות את זה", מתאר ל"כיכר השבת" אחד מעדי הראייה באירוע. "זה גרם חילול ה', חבל שבזמן כזה שמגיעים מאות אנשים שאינם דתיים מידי ערב לבני ברק בכדי לספוג מאווירת החג ומהקדושה הרי שיש כאלו שבמקום לקדש שם שמיים ולקרב אותם בוחרים ליצור ריב מדון ומחלוקת".

בחודשים האחרונים לא נרשמו תקריות משמעותיות בין חרדים וחיילים, אך רק לפני מספר חודשים התרחשו לא מעט מקרים של תקיפת חיילים חרדים, וחיילים בכלל, בערים ובשכונות חרדיות.

החיילים בסיור בבני ברק (צילום: שאול קרוייזר)

בחודש יוני האחרון, חייל חרדי המשרת בפרויקט שח"ר בצה"ל, שב לביתו בעיר בני ברק לאחר שסיים את שעות השירות בבסיס במרכז הארץ ונאלץ להתמודד עם קריאות נאצה לעברו בשל היותו חייל.

הוא עשה את דרכו ברחוב בעל שם טוב כשהוא לבוש במדי חייל, לפתע הוא הבחין באדם מבוגר שהטיח לעברו האשמות כנגד גיוסו לצה"ל. "חרד"ק תסלק מכאן!", זעק אותו אדם לעבר החייל והוסיף באיום, "אל תעבור כאן!".

החייל, שזו הפעם הראשונה בה הוא נתקל בסיטואציה הזו, סיפר אז ל"כיכר השבת" על תחושותיו: "אני מבין שזה מכעיס אותו שאני עובר עם מדים ליד מקום מגוריו, אבל לא צריך לבייש אותי בפני כולם. בסופו של דבר אני והוא חרדים, אנחנו יודעים כיצד להעביר ביקורת בלי להתלהם".

"אני עצמי לא מרגיש בנוח עם הגיוס לצה"ל, המשפחה שלי כולה התנגדה ואני באמת משתדל שלא להיכנס עם מדים אל תוך העיר אבל יצא שהייתי צריך ללכת לאחי ולא יכולתי להחליף לבגדים אזרחיים, אז למה לבייש?".

תקיפות "חרד"קים" נוספות התרחשו גם בשכונת מאה שערים בירושלים, בבני ברק ובערים חרדיות נוספות.