אאא

לפני קצת פחות משנה פתחו הרב אברהם קניג ורעייתו סניף בית חב"ד בלב הקסבה הליטאית בברכפלד. גם האופטימיים מבין התושבים המקומים לא שיער בנפשו שהמקום יגדל וישגשג למימדים העכשווים שלו.

רבים נדו לרב קניג בראשם כתמהים איך יוכל לשרוד בעיר הליטאית. היכולת להתחבר לחב"ד היתה בבחינת "וגר זאב עם כבש"....

"זה לא סוד", אומר לנו הרב קניג, "שהתושבים לא אהבו בתחילה את ההתמקמות החבדי"ת בלב האוכלוסייה הברכפלדית. היו תקופות קשות שקיבלנו איומים מגורמים מסוימים".

התושבים במקום עוד נזכרים בימים בהם הרב קניג מחפש מניין בנרות, והתרוצץ בין שטיבל למשנהו בכדי להשיג "עשירי למניין"...

(חנוכיה בבית-כנסת חב"ד בברכפלד, אתמול)

למרות הקשיים, שלוחי חב"ד המקומיים לא אמרו נואש וניסו לארגן מידי חודש התוועדויות בנושאי חסידות, אך הציבור שחשש לדרוך במקום בתחילה הצביע ברגליים.

סדקים ראשונים בחשדנות התושבים החלו להתגלות חודשים אחדים לאחר-מכן. תושב מביא תושב, ואט אט החלו לפקוד את המקום יותר ויותר.

את השינוי הדרמטי החלו לראות בחודש האחרון. לפתע החל הקהל לנהור בהמוניו למרכז החב"די המקומי. גם הרב קניג מתקשה להסביר את התופעה. "אולי ביקור ה'חוזר' של חב"ד, רבי יואל כהן בבתי גדולי ישראל אחראי לשינוי הפתאומי", הוא אומר.

בהתוועדות שנערכה אמש, לכבוד החנוכה ניתן היה למצוא במקום את טובי האברכים המקומיים מכל גווני הקשת. כתב "כיכר השבת" נכח במחזה הנדיר שקיבץ סביבו ליטאים, חסידים, ספרדים ו..חבדנ"קים, שהתעלו על כל מחלוקת שהייתה בעבר ובאו להתפלפל בריתחא דאוריתא.

בהתוועדות השתתף ראש כולל "צמח צדק" בעיר העתיקה, הגר"ש דויטש שליט"א שדרש בהלכה ובאגדה. ההתוועדות שהחלה משעות הערב המוקדמות עד השעות הסתיימה לקראת שעות הלילה המאוחרות.

היינו כחולמים.