אאא

העיתונאי איתמר לוין מכנה את מפגיני היומיים האחרונים, "צבועים" ו"דלפונים".

במאמר שפירסם לוין באתר האינטרנט של יואב יצחק – "מחלקה ראשונה", כותב לוין על שני האירועים שמסעירים את הציבור החרדי ביומיים האחרונים – הפגנות האשה, והמעילה הגדולה.

לוין אומר ש"קשר מעשי בין שני האירועים שהתפרסמו ביומיים האחרונים, אין. המתפרעים הם דלפונים מ'נטורי קרתא', והמשקיעים שהפסידו את כספם הם בעלי הון מחסידי גור".

אך בה בעת מוצא לוין אנלוגיה מעניינת. אלו וגם אלו מבקשים להתנתק מהישות הציונית. את בני היישוב הישן הוא מכנה "צבועים" העושים שימוש בשירותי המדינה כמו כבישים, בתי חולים(!) ובטחון לאומי. ואת המשקיעים, אלו שהוא קורא להם 'בעלי הון מחסידי גור', הוא מציג כ'מי שלא עובדים ומתפתים לחלום שאפשר להמשיך לשבת בבית המדרש או סתם להתבטל ועדיין לעשות "מכה", בורים בענייני כספים'.

לוין טוען כי למרות טענתם של החרדים כי "אין לנו חלק בדוד ולא נחלה בבן ישי", הם ישתמשו בלשכות הרווחה אבל ישרפו אותן ברגע שזה ישרת את מטרתם.

מכאן משגר לוין אזהרה לציבור הדתי ובעיקר לחר"דלים. וכך הוא כותב: "הציבור הזה הולך ומתנתק מן המדינה: מתיישב בשכונות משלו, דורש מצה"ל להתאים את עצמו אליו, נצמד לרבנים בכל עניין פעוט, רוצה הפרדה בין בנים ובנות כבר בגיל הגן, מעדיף את תלמוד התורה על פני "יפה תורה עם דרך ארץ". נכון, זה עוד לא הניתוק החרדי-קיצוני ואפילו לא קרוב אליו, אבל המסלול ברור – ומסוכן. מי שלא יתעורר כעת, ימצא את עצמו בעוד שנים לא רבות עם לשכות רווחה שרופות ועשרות קורבנות של תרמית".