אאא

גם השבת סערו הרוחות בתל אביב-יפו בעקבות פתיחת המרכולים. מספר בעלי מכולות הסגורות בשבת, הסתובבו סמוך לשבת ברחוב אבן גבירול בעיר וחילקו פליירים הנחזים לקנסות לבעלי המרכולים הפתוחים בשבת תוך שהם מסבירים כי מדובר במחאה נגד העירייה.

בעלי המכולות טוענים כי עיריית תל אביב-יפו לא אוכפת מספיק ולא מחלקת קנסות כנדרש לבעלי מרכולים הפתוחים בשבת. את הפליירים הם חילקו לעובדי המרכולים סופר יהודה, am:pm וטיב טעם ועוד.

יו"ר התאחדות הסוחרים, יאיר קורח, הסביר ל- TheMarker כי "המכירות בשבת, שמסתכמות בכ-300 מיליון שקל, זהו כסף שנגזל מבעלי המכולות שלא פועלים בשבת. צריך להבין שגם בעלי המכולות רוצים לנוח ולהיות יום אחד בשבוע עם המשפחה שלהם".

קובי ברמר, ממובילי המאבק, אמר: "איננו מאמינים לטענת עיריית ת"א כי אין לה מספיק פקחים לאכוף את ההחלטה. כל מי שיחנה ברחוב אבן גבירול על המדרכה, רכבו ייגרר תוך זמן קצר".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"יחד עם זאת, על מנת לסייע לעירייה, החלטנו בעצמנו לעבור בין הסופרים ולחלק את הדו"חות. היה חשוב לנו להתחיל בציר אבן-גבירול, היכן שראש העיר יכול לראות במו עיניו כיצד נעשה עושק מדי כל סוף שבוע, על חשבוננו. יש כאן מצב של נזקים עצומים הנגרמים לעסקים שומרי החוק, ומנגד הם מתעשרים מהפרת החוק".

בדיון שהתקיים בסוף השבוע בבית המשפט הכריע השופט אביאם ברקאי כי החנויות יוכלו לפתוח בשבת האחרונה, זאת בהמשך לבקשת עיריית תל אביב להוציא לבעלי המרכולים הגדולים בת"א צו סגירה לשבת. השופט ברקאי החליט לדחות לנובמבר את הדיון בנושא סגירה בשבת של המרכולים בת"א, עד אחרי החלטת שר הפנים גדעון סער בנושא ובכך אישר להקפיא את המצב הקיים בו המרכולים ימשיכו לחלל שבת.

השופט הסביר את החלטתו ואמר: "אני לא מקל בזה ראש ולא סבור כי זו בקשה שיכולה להינתן על אתר. לא ייתכן מצב בו העירייה תגיש בקשה ביום שלישי וביום חמישי יינתן צו לסגירה של עסק".