אאא

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב החליטה היום (ב') על הפקדת תוכנית המתאר של העיר תל אביב-יפו להתנגדויות הציבור לאחר שהומלצה להפקדה על ידי הוועדה המקומית בעיר. מדובר בתוכנית שגובשה על ידי מינהל ההנדסה בעיר בארבע השנים האחרונות וקובעת את מגמות התכנון ואופן התפתחותה של העיר עד לשנת היעד 2025.

התוכנית עוסקת בתחומים רבים - הן בבנייה למגורים, מסחר ותעסוקה וכן בנושאים נוספים. לנוכח המחסור בשטחי מגורים בעיר ועליית מחירי רכישת הדירות ושכר הדירה, התוכנית קבעה כי עד לשנת 2025 יתווספו לעיר כ-50 אלף תושבים ומספר התושבים בה יעמוד על 450 אלף. לפיכך, מציעה התוכנית להגדיל את מלאי יחידות הדיור בכ-35 אלף יחידות דיור חדשות, בנוסף לכ-75 אלף יחידות דיור שנמצאות בשלבי אישור בתוכניות אחרות וטרם נבנו. חלק גדול מתוספת יחידות הדיור ייבנה במסגרת תוכניות להתחדשות עירונית - פינוי בינוי ותמ"א 38.

כמו כן, לפי התוכנית תוסיף העיר אזורי תעסוקה חדשים לשטחה ועל ידי כך תנסה למנוע בריחה נוספת של חברות ועסקים אל אזורי התעסוקה הסמוכים ברמת גן, בני ברק וערים נוספות בסביבתה שפוגעת לעירייה בהכנסות מארנונה. התוכנית קבעה כי יעד המועסקים בעיר יגיע ל-486 אלף מועסקים בשנת היעד (לעומת כ-400 אלף מועסקים כיום) וקובעת תוספת של כ-5 מיליון מ"ר של שטחי תעסוקה.

התוכנית גם מתייחסת בהרחבה לנושאים כמו פנאי ונופש ומציעה להקים טיילת לרוכבי אופניים והולכי רגל לאורך נחל איילון מצפון העיר ועד לדרומה. הטיילת תחבר את שני הפארקים המטרופוליניים: פארק הירקון בצפון ופארק אריאל שרון בדרום, ודרכם תתחבר גם לטיילת חוף הים. בנוסף, יוקם פארק החורשות, על שטח של כ-200 דונם בסמוך לשכונות דרום העיר: קרית שלום, שפירא ונוה עופר.

בהתאם לתוכנית, שטחי המסחר בעיר יגדלו על ידי כך שמספר רחובות בעיר יוגדרו ככאלה שהמסחר בהם יהיה רחב יותר תוך ניצול העובדה שבעתיד יעבור בסמוך להם אחד מקווי הרכבת הקלה. בין הרחובות הללו נכללים: רחוב איינשטיין, שימשיך מערבה עד לחוף הים, רחוב לה גוורדיה שיהפוך לרחוב המרכזי של שכונת יד אליהו ומזרח העיר, רחוב ארלוזרוב שהמדרכות בו ישודרגו ויתאפשרו בו חזיתות מסחריות וכן רחוב שלבים, שלאורכו יוגדל מלאי שטחי המגורים והמסחר ויתאפשר גם שילוב מוגבל של שטחי משרדים.