אאא

תל יודפת שוכן בתחום שמורת הר עצמון. יודפת לקחה חלק במרד הגדול ברומאים. יוסף בן מתתיהו, מפקד המרד בגליל, ביצר את המקום היטב. בשנת 67 לספירה עמדה יודפת במצור בן 47 ימים ורק אז הכריעו אותה הרומאים. בחפירות שנערכו במקום נמצאו עדויות לקרב הקשה, ביניהם אבני בליסטראות וראשי חצים שירו הרומאים. בשלב מסוים של הקרב הסתתרו 40 מורדים במערה, ובראשם יוסף בן-מתתיהו, ששכנע את הלוחמים שהיו עמו להתאבד. הם עשו כן, אך כשנותרו רק יוסף בן מתתיהו ולוחם נוסף לבדם, בחרו השניים להסגיר את עצמם לרומאים. יוסף בן מתתיהו הפך להיסטוריון החשוב ביותר של התקופה בעיני צבור מסוים. בספרו "תולדות מלחמת היהודים עם הרומאים" הוא תיעד את עלילות המרד הגדול ובכללם גם את המצור על יודפת.

מסלול הטיול:

זהו מסלול רגלי מעגלי, שמתאים למיטיבי לכת. אורך המסלול כ-6 ק"מ והוא נמשך כ-3 שעות. נקודת המוצא וסיום היא החורשה שמצפון להר עצמון.

ממקום החניה חוזרים צפונה כמאה מטרים וצועדים מזרחה (ימינה) בדרך העפר המסומנת באדום. הדרך מגיעה לאחר כקילומטר למרגלותיה הצפוניים של גבעת יודפת העתיקה. משמאל לנו נראים בתי המושב יודפת, שעלה על הקרקע בשנת 1960.

שביל המסומן בכחול עולה לגבעת יודפת ועובר בין שרידי חומות העיר, בורות מים ומערות. באחד הבורות התגלה גל גדול של עצמות אדם, כנראה מהרוגי הקרב נגד הרומאים. השביל "הכחול" יורד מהתל דרומה, חוצה את נחל יודפת, ששימש ביצור טבעי לתל, ועולה לדרך עפר מסומנת בשחור. כאן פונים ימינה וצועדים בדרך העפר כ-250 מטרים, פונים שוב שמאלה ולאחר כ-100 מטרים פוגשים בשביל "כחול" אחר, המטפס בתלילות לפסגת הר עצמון. בסיום הביקור בפסגה, המעניקה תצפית מרהיבה, יורדים בחזרה בשביל "הכחול" עד למפגש עם דרך עפר "שחורה". ממשיכים בדרך היישר צפונה ומגיעים לאחר כ-500 מטרים למקום חניית הרכב.

גישה למסלול תל יודפת והר עצמון: בצומת יודפת, השוכנת מצפון לכאוכב אבו אל-היג'א, פונים מזרחה בכביש מס' 7955 המוביל לעבר היישובים יודפת והררית. כ-500 מטרים מצומת יודפת פונים דרומה (ימינה) על פי השילוט לתל יודפת. נוסעים בדרך אבנונית (סימון ירוק) ולפני השער האחורי של מושב יודפת פונים ימינה בדרך עפר המסומנת בשחור. נוסעים כ-500 מטרים, חולפים על פני דרך "אדומה" ומגיעים לאחר כ-100 מטרים לחורשה שבה יש להחנות את הרכב.

נשמח לקבל מכם הערות או המלצות על מקומות ואתרים שיכולים לעניין את ציבור הגולשים. את הפניות יש לשלוח למיייל: ik@kikar.net