אאא

אפשר כבר להתחיל ולסכם את אירועי היום, בירושלים. העיר שסערה בעימותים בלתי פוסקים בין ערבים ליהודים, בעיקר לאורך קווי התפר ובמזרחה. במקומות מסוימים נדמה היה שהשטח עולה באש. אך למרות כל זאת הגיעו רבבות מבקרים יהודיים לעיר ורבים מהם המשיכו לעבר העיר העתיקה והכותל המערבי. אך מספר הבאים היה באופן כללי נמוך מאד ממספרם של עולי הרגל בחול המועד סוכות של השנה שעברה, ולדעת רב המקומות הקדושים והכותל הרב שמואל רבינוביץ, מספרם היה כרבע מבשנים עברו.

ליד הכותל התקיימה בשעות הבוקר תפילת שחרית ולאחריה מוסף, כאשר כל תפילה מסתיימת בברכת כוהנים המונית. החשש שפלשתינים ינסו לשבש את התפילות וברכות הכוהנים נגוזו במהירות כשהתברר שגורמי הביטחון העלו לרחבת הכותל, בשעות הקריטיות, למעלה מ-1000 שוטרים ולוחמי משמר הגבול שהתפרסו ברצועת ההגנה שבין מתחמי המסגדים לקטע שמעל לרחבת הכותל, וכך מנעו מפורעים ערביים מלהתקרב ולנסות לפגוע במתפללים היהודיים.

ובינתיים שוררת בצמרת המדינית בירושלים, דאגה משילוב הכוחות החדש של החמאס וערביי ישראל. גורם ביטחוני בכיר בבואו לסכם את היום, אמר אמש כי הולך ומתברר ש"אזרחי ישראל הערביים, קיצוניים יותר, מאנשי הוואקף ומן הפלסטינים בירושלים. לדעתו לא תהיה כנראה ברירה אלא לחפש את הדרך לנתק ביניהם, ומהר ככל האפשר".

אותו גורם בטחוני בכיר האשים את ראש הפלג הצפוני של ערביי ישראל ראאד סאלח בייזום המהומות האחרונות ורמז ש"הוא על הכוונת, ולא תהיה ברירה אלא לעוצרו ולגרום להשלכתו לכלא לתקופה ארוכה ככל האפשר. בישראל מתייחסים אל המוסלמים כאנשים כפויי טובה שכן במהלך חודש הרמאדן עשתה ירושלים את כל שרק יכלה כדי שההתכנסויות הפלסטיניות תעבורנה בשלום ובלא הפרעה מכל כיוון אפשרי, אך מיד לאחר שתם חודש זה, באה ה"תודה" הפלסטינית בדמות המהומות בירושלים. אם זו גישתם, אמר אותו גורם, בעתיד ימצאו את ישראל הרבה פחות קשובה לדרישותיהם ולבקשותיהם, ורק הם יפסידו מכך.

בסך הכל היו אתמול עשרות רבות של תקריות בין מוסלמים פלסטיניים לבין כוחות הבטחון הישראלים וקצובות של אזרחים יהודיים שלעברם הושלכו אבנים ואלו הגיבו ביידוי אבנים מצדם אל הפורעים.

המשטרה ומשמר הגבול הפעילו כוחות רבים כשההוראה הייתה לגלות "אפס סובלנות" למול המתפרעים. ואכן הפלסטינים דיווחו על יחס קשוח מצד המשטרה, דבר שגרם לפציעתם של יותר מ-30 ערבים ולמעצרם הכולל של למעלה מ-60 מתפרעים, מאז תחילת גל המהומות הנוכחי בסמוך ליום הכיפורים.

מוקדי המהומות היו על הר הבית, בכניסות לשערי ההר, בסמוך למחנה הפליטים שועפט שבצפון ירושלים, ליד ראס אל עמוד, בדרך היורדת מעיסאוויה אל מעלה אדומים, בשכונות סילואן, אבו טור וא- טור, ועוד.

אחרי שהמוסלמים לא הצליחו לממש את כוונותיהם לפגוע במתפללים יהודיים ליד הכותל המערבי החלו אלו ליידות אבנים לעבר יהודים שהיו בדרכם לכותל, בעיקר בשבילים צדדיים. שני יהודים נפצעו באופן קל מאבנים אלו ועשרה ערבים נעצרו.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

המשטרה סגרה היום את הר הבית לביקורים, הן של תיירים והן של יהודים המפרים בריש גלי את הוראות ההלכה ועולים אל ההר. מוסלמים שמעל לגיל 50 יורשו לעלות גם הלאה כפי שהיה במהלך היום, ובתנאי שהם מוסלמים הנושאים בכיסם תעודת זהות כחולה – דהיינו אזרחי ישראל. עשרות אוטובוסים עם מוסלמים מן השטחים שעשו דרכם לאורך כל שעות היום לירושלים נעצרו בדרכים ונהגיהם הונחו להסתובב ולשוב לבתיהם.

במהומות שהיו היום ליד מחסום שועפט, נדקר בגרונות חייל צה"ל ונפגע באופן בינוני כאשר פלסטיני ניגש אליו, מיד לאחר שעלה לבדוק אוטובוס נוסעים פלסטיני. צעיר ערבי שלף סכין וביקש לרצוח את החייל. בנס פגיעתו של החייל הייתה קטנה ממה שחשבו. שאר החיילים עלו לאוטובוס ועצרו בכוח את הדוקר ולקחו את כל הנוסעים לחקירה.

מחר (יום שלישי) יכנס מפכ"ל המשטרה דיון מיוחד בהשתתפות נציגי השב"כ ואנשי משרד ראש הממשלה. הפורום אמור לקבל החלטות בעניין מעצרו של סאלח ראאד והפעלת 7 תיקי חקירה כנגדו העומדים פתוחים מזה זמן. צפויות להתקבל החלטות על הגברת היד הקשה כנגד המתפרעים הערביים באזור ירושלים. המשטרה תקבל תגבור של חיילים לשם ביצוע מדיניותה הקשוחה יותר.

מפקד מחוז ירושלים של המשטרה ניצב אהרון פרנקו הזים אמש את ההצהרות של ראאד סאלח, כאילו ישראל פוגעת בסטטוס-קוו הקיים בירושלים סביב הר הבית ובמקומות הקדושים. "הסטטוס קוו יישמר בקפדנות, כולל בהר בית, אמר םרנקו שהוסיף, לצערי אנשים מייצרים אוירה מלחמתית על מנת להפוך את המקום לשדה קרב. אנחנו לא נאפשר זאת".