אאא

רשת החינוך של תנועת ש"ס, "מעיין החינוך התורני", חתמה על הסכם עם משרד החינוך ומשרד האוצר בו היא מתחייבת להכניס את לימודי הליבה לכל המוסדות ולהיות תחת פיקוח מלא של משרד החינוך בתמורה להמשך תקצוב הרשת.

לפי הדיווח ב"ידיעות אחרונות", על ההסכם חתם מנכ"ל רשת החינוך, יוסי בוסו, שמונה לתפקיד לפני מספר חודשים, יחד עם החשבת הכללית, ראש אגף תקציבים במשרד האוצר ומינהל המחוז החרדי ציבורי במשרד החינוך.

ההסכם קובע כי רשת החינוך של ש"ס תהיה כפופה באופן מלא למשרד החינוך ולכללי החינוך הממלכתי כפי שקובע המשרד, הן מבחינת תכני הלימוד והן מבחינת הניהול הכספי.

בעצם החתימה על ההסכם הפקיעה הרשת מעצמה את האוטונומיה שהייתה לה עד כה בנושאי תכני הלימוד במוסדות הרשת ובניהול הכספי, זאת בתמורה להמשך תקצוב הרשת על-ידי המדינה.

בתקופה האחרונה נמצאת רשת החינוך של ש"ס במצב כלכלי קשה, משכורות לא שולמו למורים וחלקם אף עלו להפגין במשרדי הרשת בירושלים. את שנת 2012 סיימה הרשת בגירעון תקציבי של 10 מיליון שקלים.

יצוין כי ב-173 המוסדות שתחת הרשת לומדים 35 אלף תלמידים.

ב"ידיעות" דווח כי כעת, לאחר חתימת ההסכם, יהודק הפיקוח של משרד החינוך על רשת החינוך של ש"ס והיא תידרש לפעול לפי חוזרי מנכ"ל משרד החינוך, שיכלול בקרה הדוקה על המערך התקציבי כדי להבטיח תקינות ניהולית והעברת הכסף ליעדים המוגדרים.

עובדי הרשת עשויים להרוויח מהמהלך מאחר ועד כה קיבלו משכורת נמוכה משל עמיתיהם במערכת החינוך.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הבעייתיות בהסכם היא בכך שאת הפיקוח ינהלו פקחי משרד החינוך שאינם נמנים על הציבור החרדי ותוכנית הליבה תילמד במלואה ובאופן גורף בכל מוסדות הרשת.

באשר למקצועות הקודש, הרשת מקבלת אוטונומיה על התכנים וההיבטים הפדגוגיים.

לפי הדיווח ב"ידיעות", החתימה על ההסכם התאפשרה לאחר דיונים ארוכים שנערכו בעקבות דו"ח הביקורת החמור של החשבת הכללית באוצר נגד הרשת שפורסם לפני כחצי שנה.

בדו"ח הביקורת נחשפו תשלומי שכר פיקטיביים, הסטת תקציב לחינוך מיוחד לטובת תשלומי שכר למקורבים, העסקת קרובי משפחה, הפעלת כיתות עם תלמידים בודדים, תשלום שכר לעובדים שלא עבדו ברשת, תשלום פיצויים שלא כחוק, מינהל לא תקין ועוד שורת מחדלים.

הדו"ח תקף את ניהול הכספים הבזבזני של הרשת ובעקבותיו הקים משרד החינוך צוות מיוחד לבדיקת הממצאים, כאשר בפני הרשת הוצב תאי ברור - התייעלות כוללת ושורה של התחייבויות בסוגיות מרכזיות.