אאא

בעקבות מקרי תקיפת חיילים חרדים על ידי קיצוניים חרדים, שהתרחשו לפני מספר חודשים הוחלט בצה"ל להעניק אישור לקצינים וחיילים חובשי כיפה וגלויי ראש המתגוררים בבית שמש לשוב לביתם בלבוש אזרחי ולנסוע חינם באוטובוסים בהצגת כרטיס מיוחד.

לפי הדיווח של העיתונאי יאיר אלטמן באתר וואלה, אישורים אלו הגיעו לאחר שהועלה חשש כי החיילים יותקפו בבואם או ביציאתם מביתם. אישורים אלו לא הוענקו באפן גורף אלא באופן פרטני לפי בקשות אישות שהגישו החיילים לוועדות בצה"ל העוסקים בנושא זה. תושבי העיר בית שמש, כך עולה מהדיווח, קיבלו את האישור המיוחד.

בעקבות כך, חבר-הכנסת עומר בר לב, חבר וועדת חוץ וביטחון, ביקש לבדוק עם השר לביטחון לפנים, יצחק אהרונוביץ', מעל דוכן הכנסת, כיצד המשטרה מטפלת בתופעות מעין אלה.

"אדוני השר, בשל התנכלויותיהם של חרדים קיצוניים בבית שמש אישר צה"ל לחיילים חילונים וחרדים לפשוט מדים בשובם הביתה. פתרון זה הוא פלסטר במקום טיפול שורש. ברצוני לשאול אילו פעולות עשית למיגור תופעת האלימות והחזרת הביטחון לחיילים והאם וכיצד מטפלים באותם קיצוניים", שאל בר לב.

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' השיב: "מבירור שערכתי מול משטרת ישראל והתחנה בבית שמש נמסר לי בצורה ברורה וחדה כי לא התקבלו בחודשים האחרונים תלונות כלשהן של חיילים או אחרים על התנכלויות של חרדים כלפי חיילי צה"ל".

השר הוסיף ואמר כי "תופעה זו אינה מוכרת למשטרה מבחינה מודיעינית". לדבריו, "ככל שיוגשו התלונות מסוג זה הן תטופלנה מידית ואני מציע להסתפק בהודעה הזאת".

תשובתו של השר לביטחון פנים מלמדת, לכאורה, על חוסר תיאום בין משרדי הממשלה השונים לבין צה"ל בכל הקשור למקרי תקיפת חיילים חרדים.

מלשכת השר לביטחון פנים נמסר בתגובה לאתר וואלה: "תשובת השר במליאת הכנסת, הנסמכת על בדיקה ונתונים שהתקבלו ממשטרת ישראל - עומדת בעינה. לאור הסתייגותו של חבר הכנסת הנכבד תתבצע בדיקה נוספת בעניין".