אאא

הצעת תקציב המדינה נשלחה אחר הצהריים (ד') למשרד הממשלה השונים. בהצעה פירוט מלא של תקציב המדינה כפי שיובא לאישור הממשלה בשבוע הבא.הסעיפים המרכזיים שבתקציב:

• צעירים עד גיל 30 יקבלו דמי אבטלה רק לאחר עבודה רצופה של שנתיים.

• האגרות להנפקת דרכונים יתייקרו בסכומים שבין 50 ל-100 שקל.

• יופחתו מענקי הקפאת הבנייה להתנחלויות. על פי הצעת התקציב, יופחתו 3.6 מיליון שקלים מכלל המענקים הביטחוניים שמוענקים להתנחלויות בגין "הקפאת בנייה". המענקים הביטחוניים ניתנו לרשויות המקומיות בשטחים כסיוע על אבדן הכנסות שנגרם להם בשל הקפאת הבנייה ועומדים בבסיס תקציב משרד הפנים על 4.6 מיליון שקלים. לפיכך בסיס התקציב למענקי הביטחוניים יעמוד עתה רק על מיליון שקל.

• המדינה לא תממן בניית בתי כנסת ומקוואות בשנתיים הקרובות.

• האוצר יפחית מימון של עשרות מיליוני שקלים במיגון מבנים מפני רעידו אדמה.

• יועלה המס על העסקת ספורטאים זרים.

• התכנית להנהגת יום לימודים ארוך בבתי הספר תידחה בחמש שנים.

• המדינה תעביר מיליארד שקלים אליה מתקציב קק"ל לצורך פיתוח ודיור.

• יופחת תקציב המשרד לענייני ירושלים.

• יופחתו הוצאות השכר במשרדי הממשלה בגובה של 1%.

• יופחת תקציב משרד השיכון ב-16 מיליון שקלים

ברגע האחרון: שר האוצר ביטל את הגדלת היטל ההעסקה על עובדים זרים

כך דיווח משרד החקלאות באגף תקציבים. תוכנן אתמול להגדיל את היטל ההעסקה על עובדים זרים בחקלאות שעומד היום על 10% ל-20%, בכל הארץ מלבד אזורי ספר מרוחקים (כמו הבקעה, עוטף עזה והנגב). הגדלת ההיטל, המבוססת על המלצות ועדת אלאלוף, הייתה אמורה להגדיל את הכנסות המדינה ב-110 מיליון שקל. להצעה התנגדה בתוקף התאחדות האיכרים בישראל ונשיאה אף טען כי:"ממשלת ישראל החליטה לקראת השנה החדשה לגמור את הענף החקלאי במדינת ישראל, החל ממסלול הפיצויים האומלל לאחר מבצע 'צוק איתן', דרך החלטת משרד הביטחון לייבא תוצרת לצה"ל בשנת השמיטה וכלה בהעלאת מס המעסיקים לעובדים זרים."

לטענתם מדובר למעשה במס, ומכיוון שלפיד התחייב שלא להעלות מסים, הוא אינו יכול לעשות זאת. לפיד קיבל היום את עמדתם, שעות ספורות לפני הגשת התקציב לשרים.

התקציב שהיה אמור להיות מוגש אתמול (ג') בערב לשרים, התעכב בסופו של דבר ויוגש רק במהלך היום (ד') לשרים, מה שעלול לפגוע בסיכוי שאכן תתקיים ישיבת הממשלה שאמורה לאשר אותו ביום שלישי, לפני סוכות, כפי שקיוו באוצר.

יאיר שמיר, שר החקלאות ופיתוח הכפר: "הצלחנו לסכל את ההחלטה האווילית של האוצר ומס המעסיקים לעובדים זרים בחקלאות לא יעלה מ- 10% ל- 20%. יתרה מזאת, לדעת המשרד מדובר במס מיותר אשר יש לפעול לביטולו המלא. מס זה מעלה משמעותית את עלות ייצור המזון, וכתוצאה ישירה מביא לעלייה ביוקר המחייה".

תקציב המדינה יוגש לאישור הממשלה בשבוע הבא

תקציב המדינה צפוי לעלות לאישור הממשלה ביום שני או שלישי הקרוב, כך סוכם הבוקר, זאת לאחר שככל הנראה יאשר היועץ המשפטי לממשלה קיומה של הישיבה עוד בטרם פקע שבוע בדיוק מרגע שהוגש התקציב לשרים ועד שיידרשו להצביע עליו, כך נודע ל"כלכליסט". זאת למרות כי מתוקף הנחיות היועץ המשפטי לממשלה, צריכים להיספר שבעה ימים מרגע שמוגשים ספרי התקציב לשרים ועד שתתקיים ישיבת ממשלה.

על פי לוח הזמנים המקורי (אחרי שנדחתה הגשת התקציב מה-11.9) היה אמור האוצר להגיש ביום שני בערב את חוברת התקציב לשרים בכדי שהממשלה תדון בה ביום שלישי הבא, לפני חג סוכות. בפועל פקידי האוצר התקשו לסגור את כל קצוות התקציב היום, אחרי שהודיעו במסיבת העיתונאים ביום א' כי ידרשו להם "עוד יומיים" להתאים את המספרים להחלטות שהתקבלו בערב ראש השנה על יעד הגרעון החדש בגובה של 3.4% וגובה התוספת לתקציב הביטחון שתעמוד על 6 מיליארד שקל. ולכן הוא יוגש לשרים רק היום בשעות הצהריים .

לשרים יהיה פחות משבוע בכדי ללמוד את התקציב, בטרם יתבקשו לאשרו כאמור, בישיבת ממשלה מיוחדת שתתקיים לעניין ביום שני או שלישי. ואולם מסתמן שהיועץ המשפטי לממשלה ייתן אישור מיוחד לקיומה של ישיבת הממשלה עוד בטרם יסתיים פרק הזמן האמור, כאמור בשני או שלישי.

עם זאת, חלקים מחוק ההסדרים, שהורחב בימים האחרונים, יעלו ביום ראשון הקרוב במסגרת ועדת שרים לענייני חקיקה שתתכנס במיוחד לעניין. הוועדה תדון בשני נושאים שכבר אושרו בקבינט החברתי כלכלי בחודשים האחרונים. האחד הוא חוק האנג׳לים - המעודד משקיעים פרטיים להשקיע בחברות סטארט-אפ כבר בשלבים המוקדמים וההשקעה תוכר במלואה לצרכי מס. השני הוא סעיף ייעול מנגנון הפיקוח על המחירים שמבקש להבטיח שלוועדת המחירים ולמפקחים במשרדים השונים יהיו סמכויות וכלים מתאימים לפקח בצורה הטובה ביותר שהמצרכים המפוקחים נמכרים לציבור במחיר הוגן.