אאא

"תשבו כעין תדורו" מצווה אותנו התורה, ואכן, המוני עמך בית ישראל מעתיקים את מקום מגוריהם למשך שבעה ימים מהבית אל הסוכה, הם אוכלים שם, לומדים וגם יישנים. יש רק בעיה קטנה אחת (מלבד גשמים שפוקדים אותנו במהלך החג) והיא היתושים המטרידים את יישני הסוכות. 

בכתבה הבאה, נגיש לכם מספר תרופות סבתא שיסייעו לכם להתמודד עם עקיצות יתושים, וכן טיפים כיצד ניתן להבריח יתושים ולגרום להם לשמור מרחק מן הסוכה שלכם.

באתר משרד הבריאות מסופר כי "​יתושים ומוצצי דם אחרים גורמים בעקיצותיהם לסבל ועלולים להעביר מחוללי מחלות". ככלל, ממליץ המשרד לנקוט באמצעי התגוננות אישית כדי להימנע מעקיצות יתושים וחיוני לנקוט באמצעים אלה כאשר קיים חשש להעברת מחלות. מודעות, הכרת האמצעים הקיימים ודרכי השימוש בהם הם בסיס להימנעות מעקיצות יתושים".

 (צילום: shutterstock)
יתוש בפעולה (צילום: shutterstock)

"נקבות יתושים מוצצות דם מבעלי חיים שונים וביניהם האדם להשגת מזון חלבוני הדרוש להתפתחות הביצים. הן מאתרות בעל חיים מתאים באמצעות תגובה התנהגותית למגוון גורמי משיכה המופרשים על ידי הפונדקאי. גורמי המשיכה העיקריים הם דו תחמוצת הפחמן, חומרים אורגניים נדיפים, לחות, חום וזיהוי אופטי. חלק מגורמי המשיכה, למשל הפרשת דו תחמוצת הפחמן בעת נשימה, משותפים לכלל בעלי החיים. חלק אחר, כגון הרכב תערובת החומרים הנדיפים, ייחודי לכל אדם" מצויין עוד.

תרופות סבתא להרגעת עקיצות יתושים

קומפרסים של מים וחלב: בקיאים בתורת תרופות הסבתא טוענים בתוקף כי זו אחת השיטות הטובות ביותר להרגעת כאבים מעקיצת יתושים. בכדי לבצע אותה, תצטרכו לערבב כמות שווה של מים וחלב, לטבול בתערובת חתיכת בד ולהניח אותה על האזור בו ישנה עקיצה. הדבר עשוי להקל את תחושת הכאב מהעקיצה.

תגובת הנגד המתוקה: זבובים נמשכים לדבש, זה נכון. אבל מסתבר שדווקא דבש עשוי להרגיע לכם את תחושת הכאב מעקיצות יתושים. אם נעקצתם, מומלץ להניח על אזור העקיצה טיפת דבש באמצעות האצבע. המצדדים בשיטה מציינים כי הדבש מלבד היותו מושך זבובים - מכיל בתוכו המון יתרונות בריאותיים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

תרופת הסבתא הכי מוכרת לעקיצות יתושים: קרח תמיד נכלל ברשימת משככי הכאבים הטובים ביותר, משתמשים בו כדי להרגיע כאב ממכה או מנפילה, ומסתבר שגם כאב של עקיצת יתושים. איך תרגיעו כאב של עקיצה באמצעות קרח? קחו בקבוק מים קפוא או כל דבר קפוא אחר שברשותכם, (מומלץ לעטוף במגבת) והניחו על מקום העקיצה. הקור ישתק את העצבים באזור, ומרוב קור תשכחו שנעקצתם.

 (צילום: shutterstock)
נעקצתם מיתושים? לא נורא, יש דרך להרגיע את הכאב (צילום: shutterstock)

ישנן עוד תרופות סבתא רבות להרגעת כאב עקיצות, חלקן כוללות חומץ, בזילקום, אלוורה ועוד, אולם בחרנו את הקלות להכנה מחד וידועות כיעילות מאידך. 

כך תרחיקו את היתושים מהסוכה שלכם

הידעתם שהוספה של צמחים מסויימים לסוכה שלכם יכולה להרחיק יתושים? למשל, צמחים כמו נענע, גרניום ובזילקום, יכולים לסייע לכם לדחות - אם לא בצורה מושלמת לפחות בצורה חלקית - את היתושים מכם. יתרה על כך, באתר ynet בריאות המליצו לגדל "עציץ פלקטרנתוס שמפיץ שמן ציטרונלה", השמן יסייע לדחיית היתושים. (בשל שנת השמיטה החלה השנה, יש להקפיד לפעול לפי ההלכה במידה והחלטתם ללכת על אופציית גידול העציץ). 

אפשרות נוספת שתסייע לכם להרחיק מכם יתושים היא לאכול שום, כמו שבני אדם יתרחקו מכם בגלל ריחו החזק והנודף למרחוק, כך גם היתושים. יש לשקול היטב את סוגיית הרווח וההפסד בנוגע לטיפ זה לפני השימוש בו, אל תגידו שלא הזהרנו.