הבדלה, אילוסטרציהמתי יוצא הצום ואלו הלכות כדאי שתדעו?
י' באב תשעט | 11.08.19
"כיכר השבת" מגיש את זמני צום תשעה באב. השנה, שהצום נדחה משבת, יש להבדיל על הכוס בצאת הצום לפני האכילה. בפנים: הלכות ומנהגים למוצאי הצום בשנה זו (תשעה באב)
אנשי ירושלים מקוננים על חורבנהשפת ירושלים // הרב אברהם בורודיאנסקיהרב אברהם בורודיאנסקי
איך ניתן לחיות את חורבן הקודש והמקדש? האם בדורנו ניתן להתחבר למהות חסרונה של ירושלים ולהבין בכלל מהו חורבן הבית? שפת אם: ירושלמית! טור לט' באב (יהדות, אקטואלי)
הרב יצחק פנגר בשיחה לתשעה באב • צפוהרב יצחק פנגר בשיחה לתשעה באב • צפוכיכר השבת4
המונים מתאפסים מדי שנה לשמיעת שיחתו המרתקת, רווית הדמעות, של הרב יצחק פנגר - מגדולי המרצים, ליום תשעה באב • 'כיכר השבת' העביר בשידור חי את השיעור (ט' באב)
שידור חוזר: הרב רפאל זר מקונן על החורבןשידור חוזר: הרב רפאל זר מקונן על החורבןכיכר השבת3
הרב רפאל זר, ראש מוסדות "קרבנו לעבודתך" ומגדולי מחזירי התשובה, מוסר שיחה מיוחדת העוסקת בענייני היום, ומקונן על חורבן בית המקדש. צפו בשידור חוזר מהשיעור (ט' באב)
השיעור של הרב יגאל כהן לתשעה באב. צפוהשיעור של הרב יגאל כהן לתשעה באב. צפוכיכר השבת2
השיעור המרכזי לתשעה באב של הרב יגאל כהן, מגדולי מזכי הרבים ואחד המרצים הפופולריים בעולם התשובה, מבית מדרשו בבני ברק • צפו בשידור חוזר מהשיעור (יהדות, ט' באב)
מה הדין: האוכל בצום חייב לעשות הבדלה?מה הדין: האוכל בצום חייב לעשות הבדלה?כיכר השבת2
כאשר צום תשעה באב מתחיל במוצאי השבת, קיימת מחלוקת הלכתית האם צריכים לעשות הבדלה לפני כן • חילוקי הדעות בין מנהג הספרדים לאשכנזים, וההבדל בין קטן לגדול (הלכות)
אילוסטרציהכל הלכות תשעה באב שנדחה ליום ראשוןהרב יוסף חיים אוהב ציון18
השנה חל ט' באב בשבת, עקב כך הצום נדחה ליום ראשון, כך שמתחילים לצום מיד עם שקיעת החמה בשבת • הרב יוסף חיים אוהב ציון, עם ההלכות הנהוגות בט' באב שנדחה (יהדות)
תאמין שתבוא הגאולה: הרב יגאל כהן. צפותאמין שתבוא הגאולה: הרב יגאל כהן. צפוכיכר השבת5
"פְּנֵי ה' חִלְּקָם, לֹא יוֹסִיף לְהַבִּיטָם; פְּנֵי כֹהֲנִים לֹא נָשָׂאוּ, וּזְקֵנִים לֹא חָנָנוּ" • הרב יגאל כהן, מגדולי מזכי הרבים ואחד המרצים הפופולריים בעולם התשובה בשיחה ליום ט' באב. צפו (יהדות)
מה עוד נשאר לעשות?  הרב יצחק פנגר. צפומה עוד נשאר לעשות? הרב יצחק פנגר. צפוכיכר השבת7
מזכה הרבים הרב יצחק פנגר בשיחה מיוחדת הנוגעת ללב ליום תשעה באב • איך אנחנו יכולים להרגיש שבית המקדש חסר לנו • צריכים לדעת על מה מצטערים ומתאבלים (יהדות)
בין ארץ לשמים: שיחתו של הגר"ב רוזנבלוםבין ארץ לשמים: שיחתו של הגר"ב רוזנבלוםכיכר השבת3
המרצה הבכיר הגאון רבי ברוך רוזנבלום, בשיחה מיוחדת ליום תשעה באב • במה דומה יום תשעה באב ליום הכיפורים? • בין ארץ לשמים • הימים הללו יהפכו לששון ולשמחה. צפו (יהדות)
לא לשכוח, בשנה זו גם צריך להבדיל על הכוס במוצאי הצוםמתי יוצא הצום ואלו הלכות כדאי שתדעו?כיכר השבת7
"כיכר השבת" מגיש את זמני צום תשעה באב. השנה, שהצום נדחה משבת, יש להבדיל על הכוס בצאת הצום לפני האכילה. בפנים: הלכות ומנהגים למוצאי הצום בשנה זו (תשעה באב)
אֵיכָה יָשְׁבָה בָדָד • הרבנית ימימה מזרחי. צפואֵיכָה יָשְׁבָה בָדָד • הרבנית ימימה מזרחי. צפוכיכר השבת7
הרבנית ימימה מזרחי, המרצה הפופולרית, בשיחה מיוחדת ליום תשעה באב • כל זמן שאת מסוגלת לבכות - זה אומר שאת אשה מקווה ולא מיואשת • לפתוח את ים הרחמים • (יהדות, אבלות)
הגאון רבי ראובן אלבז בשיחה לט' באב. צפוהגאון רבי ראובן אלבז בשיחה לט' באב. צפוישי כהן2
חבר מועצת חכמי התורה וראש מוסדות 'אור החיים' הגאון רבי ראובן אלבז בשיחה על צום ט' באב לגולשי "כיכר השבת" מסביר כיצד נקרב את בניית בית המקדש (יהדות, תשעה באב)
הראשל"צ הרב בקשי דורון בשיחה לט' באבהראשל"צ הרב בקשי דורון בשיחה לט' באבישי כהן30
הראשל"צ הגאון הרב אליהו בקשי דורון בשיחה על צום תשעה באב לגולשי "כיכר השבת" • "במצב הזה גם אם ייבנה בית המקדש אין לו שום סיכוי להחזיק מעמד משום שייחרב" (יהדות)
כל הלכות תשעה באב שנדחה ליום ראשוןכל הלכות תשעה באב שנדחה ליום ראשוןהרב יוסף חיים אוהב ציון18
השנה חל ט' באב בשבת, עקב כך הצום נדחה ליום ראשון, כך שמתחילים לצום מיד עם שקיעת החמה בשבת • הרב יוסף חיים אוהב ציון, עם ההלכות הנהוגות בט' באב שנדחה (יהדות)
הרב שמואל טל קורא מגילת איכה בבכי • צפוהרב שמואל טל קורא מגילת איכה בבכי • צפוכיכר השבת13
תיעוד נדיר של הרב שמואל טל קורא אמש בישיבתו 'תורת החיים' את מגילת איכה כשהוא ממרר בבכי. הקריאה נמשכה למעלה משעתיים, מפאת הבכי הרב • צפו (תשעה באב, יהדות)
בְּלֵיל זֶה יִבְכָּיוּן: צפו בקינת התימנים בכותלבְּלֵיל זֶה יִבְכָּיוּן: צפו בקינת התימנים בכותלכיכר השבת2
מידי שנה , בליל ט' באב, מגיעים מאות מבני העדה התימנית לרחבת הכותל המערבי ומתיישבים לקרוא בבכי מר את הקינות על חורבן בתי המקדש. צפו בתיעוד מיוחד מהכותל (חרדים)
אילוסטרציהכן, אני צם. אבל האם אני חי את משמעות האבל?נח טוניק8
כשהשמחה שבעבעה בקרבם של כל בחורי הישיבות שיוצאים לחופשת "בין הזמנים" הייתה מגיעה לשיאה דווקא בעיצומו של צום ט' באב, זה היה נראה לי טבעי לגמרי. לאט לאט הגעתי למסקנה שזה שאני צם לא אומר שאני חי את המשמעות של מעשיי (טורים)
שידור חוזר: הרב רפאל זר מקונן על חורבן הביתשידור חוזר: הרב רפאל זר מקונן על חורבן הביתכיכר השבת2
כמידי תשעה באב, המחזיר בתשובה הרב רפאל זר מוסר שיחה מיוחדת העוסקת בענייני היום, ומקונן על חורבן בית המקדש. "כיכר השבת" העביר שידור חי מהשיעור המיוחד (תשעה באב)
סיפור חנה ושבעת בניה, המאה ה-19מנהגי תשעה באב הנשכחים של יהודי מרוקומשה פריגן6
קינת הנשים היהודיות של מרוקו, ההשתטחות בבתי הקברות, והרגימה בעצים נמוכי קומה - משה פריגן מגיש מקבץ מנהגי אבל היחודיים של יהודי מרוקו שאבדו עם השנים (תשעה באב)
קול השופר שנשמע בשביעי ליוני 1967 בכותלקול השופר שנשמע בשביעי ליוני 1967 בכותלכיכר השבת
במלחמת תש"ח נפרץ המצור על ירושלים, אך העיר העתיקה ובה הכותל נפלו בידי הירדנים, ויהודים לא הורשו להגיע למקום. 19 שנה אחרי, הרב גורן תוקע בשופר במקום הקדוש (יהדות)
אמירת קינות בתשעה באב, בשריד בית המקדש - הכותל המערביהלילה, לפני 1,949 שנים, הפכנו לחסרי ביתכיכר השבת4
החל מהלילה מציין העם היהודי מסביב לעולם בצום, באבל ובקריאת קינות את יום ט' באב, בו לפני 2,439 שנים נחרב בית המקדש הראשון ולפני 1,949 שנים נחרב הבית השני (ט באב)
השמות הנוספים של ירושלים: 'שלום' ו'בית-אל'השמות הנוספים של ירושלים: 'שלום' ו'בית-אל'חיה כהן
אתם מכירים אותה כירושלים או כעיר דוד, אבל לבירת ישראל יש מעל 100 שמות בתנ"ך בלבד. וגם: האם מרכיבים ששולבו בסמלה של ירושלים כיום יביאו לנו את השלום לאזור? (מיוחד,בארץ)
'איכה' של רבי לוי יצחק בנדר, הצדיק הברסלבאי'איכה' של רבי לוי יצחק בנדר, הצדיק הברסלבאיאלי רוטמן
הרב בנדר, בכיר רבני ברסלב בדור הקודם, עבר טלטלות רבות בחייו האישיים - שהפכו את קריאת ה'איכה' מפיו, למעמד שלא יישכח מהרבים שהגיעו אליו. וידאו קשה לצפייה (תשעה באב)
אילוסטרציהמי שמרגיש אבל - שיקוםהדסה אריאלי13
נדמיין לעצמנו ילד קטן שמואשם בחורבן משחק שעלה מאות שקלים. מה יותר סיכוי שיקרה, שהוא יתחבר לאבל על המשחק או לפחד מאשמה? ברור שלאשמה. זה מה שקורה לנו (טור)
שכונת א-טור שם על פי המסורת היה "טור מלכא"קפקא ובר קפקא // הרב עמיהוד סלומוןהרב עמיהוד סלומון6
סיפורי החורבן גורמים תסכול ונדמים כמו "סיפור קפקאי", על שם הסופר היהודי קפקא שסיפוריו התאפיינו באבסורד, האם בשביל "זוטות" כאלה הוכרח לבוא הרס והרג המוני? (ט' באב)

תשעה באב

צום תשעה באב הוא מן הצומות החמורים ביהדות, בו צם עם ישראל על חורבן בית הקדש. כיכר השבת מגיש סיקור נרחב על תשעה באב: הקינות בכותל, מגילת איכה ועוד.

כיכר facebook
אילוסטרציה
הדסה אריאלי
מי שמרגיש אבל - שיקום
ח' באב תשעז13