אאא

קשיים בדרך למסע ההיסטורי: אמש (ראשון) לאחר פגישת נציגי וועדת ההיגוי בביתו של היו"ר חנוך זייברט, ניגשו הנוכחים להתחיל בהכנות בפועל כאשר ראש עיריית ב"ב חנוך זייברט ומזכיר מועצת גדולי התורה של אגו"י הרב מרדכי שטרן פנו לשוחח עם ראשי אגודת ישראל באמריקה על מנת להקים גם שם צוות היגוי מקביל שיעבוד על תוכניות המסע ההיסטורי וסדרי הכינוסים.

אלא שבשיחה בין ראשי הצוות בארץ לראשי העסקנים בארה"ב ביניהם הרבנים חיים דוד צוויבל, שלמה ורדיגר, אברהם ניסן פרל ועוד התברר כי הוצאתו לפועל של המסע בחלון הזמן הנוכחי הינו בעייתי.

לדבריהם, על מנת לקיים כינוס ענק שכזה יש להיערך בצורה מאורגנת ומסודרת מספיק זמן מראש ובפרט שכעת בשבועיים הקרובים צפויים להתקיים חגיהם של הגויים מה שלא יאפשר כנראה קיום עצרת גדולה.

עסקני אגו"י באמריקה הזכירו לעמיתיהם בארץ כי השבוע צפוי להתקיים חג המולד (כריסמ'ס) וביום רביעי הבא זהו ראש השנה האזרחית. בימים אלו העיר ניו יורק עמוסה במאות אלפי חוגגים ובלמעלה מעשרת אלפים שוטרים כך שסביר להניח שמשטרת ניו יורק תתקשה לאשר את קיום מפגן המחאה בתקופה זו.

מלבד זאת, לדברי העסקנים, בתקופה זו של השנה קר מאוד ואף יורד שלג  ואין אולם סגור באזור העיר ניו יורק שיכול להכיל רבבות משתתפים בראשות גדולי ישראל.

שלא לציטוט, רוטנים גורמים בכירים בתנועה האמריקאית, על עצם קיום הנסיעה ללא התייעצות איתם. לטענתם, גם בארה"ב, שם קיימת הפרדת הדת מהמדינה, נמצאת היהדות החרדית במצב עדין ורגיש אל מול השלטונות האזרחיים.

כפי שחשף "כיכר השבת" אירעו בשנה האחרונה מספר תקריות בעיר ניו יורק שהובילו למתח בין דתי ועימותים בין חרדים לציבור הכללי שדווחו בהרחבה בתקשורת האמריקאית, החל מסוגיית האוטובוסים הנפרדים בחלק מהשכונות החרדיות, שלטי הצניעות בחנויות שכונת וויליאמסבורג, בריכת השחייה הנפרדת, והפארק של חסידות סאטמר במונורו.

"למה לנו להעצים את המתח הזה שוב ולהעלות מעל גבי השולחן סוגיות נפיצות", אומרים הגורמים. לדבריהם, "העיתונות האמריקאית תשאל על מה מפגינים ומה נסביר להם שיש גזירות בגלל שלא מתגייסים לצבא ולא לומדים ליב"ה ולימודי אזרחות. יתחילו גם פה לבדוק למה לא לומדים אזרחות".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מלבד זאת, מסביר גורם בכיר המעורה בפרטים ל"כיכר השבת" כי באגו"י האמריקאית עובדים הדברים באופן שונה. לדבריו, "שם משתפים פעולה עם הלוביסטים הפועלים לטובת ישראל בכל התחומים ומסייעים להם להגדיל את תקציב הביטחון למדינת ישראל. מה נסביר לאנשי הקונגרס? שביד אחת אנחנו מבקשים להגדיל את התמיכה התקציבית ולהגן על ישראל וביד השנייה אנחנו מבקשים מהם לפעול בניגוד לאינטרס הזה ולסייע לנו להגן על הסירוב שלנו לשלוח צעירים לצבא. סנטור גוי לא מבין את הרגישויות וההבדלים שאדם ממאה שערים מבין".

כך או אחרת בעקבות הטענות תתכנס היום שוב וועדת ההיגוי הישראלית וככל הנראה תתקבל החלטה לדחות את קיומו של המסע במספר ימים על מנת ולארגן אותו כנדרש.

גורם בכיר בצוות ההיגוי הישראלי אומר הבוקר ל"כיכר השבת" כי אינו מתרגש מהטענות. לדבריו, הכל שטויות והמסע ייצא אל הפועל בקרוב. "השאלה הינה רק הטיימינג המדויק וגם את זה הבינו באמריקה שיוחלט היום בארץ", מבהיר הגורם.

ל"כיכר השבת" נודע כי ביממה הקרובה ייכנסו בכירי אגודת ישראל למעונו של האדמו"ר מגור כדי לקבל את הכרעתו באשר למועד קיום המסע.