הגר"ע יוסף  (צילום: מאיר אלפסי)
הגר"ע יוסף  (צילום: מאיר אלפסי)
אאא

בזמן שאלפים הפגינו בתל אביב בדרישה לגייס את תלמידי הישיבות, מרן הראשל"צ הרב עובדיה יוסף התייחס הערב לסוגיית גיוס חרדים, והזהיר מפני הצפוי להתרחש.

במהלך שיעורו השבועי אמר הגר"ע יוסף: "אנחנו עכשיו נמצאים בצרה גדולה, יש שחושבים למעט את כבוד התורה, למעט את לימוד התורה, למעט את לומדי התורה, למעט את עמלי התורה. לצערנו הרב, הרי נערי ישראל לא קיימים אלא בזכות התורה.

"אנחנו מוקפים בשונאים", המשיך הרב. "אם זה מצד איראן, אם זה מצד חיזבאללה. מי יציל אותנו מידם? התורה! 'אם לא בראתי יומם ולילה, חוקות שמים וארץ לא שמתי'. יומם ולילה זה התורה, והגית בו יומם ולילה, אם לא היתה תורה לא היה נברא העולם בכלל, ה' שומר את עמו ישראל בזכות התורה.

"לכן אנחנו בצרה, אם ימעיטו חס ושלום את עמלי התורה".

הרב קרא להרבות בתפילה: "עלינו כולנו התפלל להקב"ה, הכל בידו ישתבח שמו, 'כחומר ביד היוצר כן אתם בידי'. לכן מיום ראשון והלאה זה ימי בין המצרים, ומיום ראשון והלאה אנחנו נגיד את תפילת 'אבינו מלכנו' תיכף אחרי שחרית ומנחה, ונכוון שהקב"ה יציל אותנו.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הרב הפנה קריאה נרגשת גם ליהודי התפוצות: "ואני מבקש גם מאחינו שבגולה, בארצות הגולה, 'כל ישראל ערבים זה לזה', בבקשה מכם - כולם להשתתף בתפילות האלה, להגיד כולם יום אבינו מלכינו אחרי שחרית ותפילת מנחה, לתפלל להקב"ה שיבטל מעלינו כל גזירות קשות ורעות".

במפתיע, קרא הרב לראשי הישיבות לבטל את חופשת בין הזמנים. "אני מבקש, אם אפשר שראשי הישיבות שעיני ישראל תלויות אליהם, שידאגו שלא יהיה חופש - בין הזמנים, שהשנה לא יהיה חופש, ללמוד תורה, חזק בתורה, ככה אנחנו נעשה,  גם הקב"ה יעשה מלמעלה.

"לכן נתפלל בכל ליבנו שלא יתמעט התורה, שלא תחלש התורה, כי לא תשכח מפי זרעו.

"מי שכואב לו הדבר הזה שידע כי בנפשינו הדבר, בלי תורה אין לנו חיים, עת צרה היא ליעקב וממנה יוושע, וישועת ה' כהרף עין".