אאא

פרשת מעצרו של איש העסקים החרדי יעקב אסטרייכר תושב ברוקלין שבניו יורק ששהה למעלה מ-30 חודשים בכלא פלסמולה הידוע לשמצה בסנטה קרוז שבבוליביה באשמת עבירות של הלבנות הון, הסעירה בשנים האחרונות את המגזר החרדי, כשאלפים ורבבות בארץ ובתפוצות התפללו לשלומו של יעקב יהודה בן שיינדל, ולמען שחרורו המהיר.

אותם המונים, גם שמחו כאשר נודע לפני כחמישה חודשים כי במפתיע הצליח אסטרייכר בדרך לא דרך להימלט ממעצר הבית בו שהה בחודשים האחרונים למעצרו, לחצות את הגבול ולבסוף לשוב בחזרה לביתו שבארה"ב.

ביום ראשון האחרון, במסגרת דינר מיוחד שנערך באולם קיפראני היוקרתי שבמנהטן לכבוד "Jewish Values Internationa", הקרן שבראשותה עומד הרב האמריקאי הצבעוני החב"די שמולי בוטח, גולל לראשונה אסטרייכר את סיפורו המלא והמרגש, כאשר לצידו עומד השחקן ההוליוודי שון פן שסייע רבות למאמצי שחרורו, ועל כך קיבל באותו ערב את פרס "אלוף הצדק היהודי".

באירוע המפואר, השתתפו כל המי ומי מאליטת יהדות ניו יורק ולא רק, בין הנואמים היו מושל ניו גרז'י כריס כריסטי הצפוי אולי להתמודד לנשיאות ארה"ב מטעם המפלגה הרפובליקנית בבחירות הבאות ב-2016, כמו גם ריק פרי מושל טקסס כשלצידם שלדון אדלסון ורעייתו ד"ר מרים, חתן פרס נובל הסופר אלי ויזל, המשפטן אלן דרשוביץ ועוד רבים מסלתה ושמנה של אצולת ההון-שלטון האמריקאית.

אולם מי ש"גנבו את ההצגה" ללא ספק היו אסטרייכר והשחקן שון פן. פן, הנחשב בדעותיו לשמאלן רדיקלי (בניגוד לרוב הנוכחים באירוע הנמנים על תומכי המפלגה הרפובליקנית), ואף נחשב לתומך בפלסטינים כמו גם במשטרים סוציאליסטים, גיחך על כך שהוא נתפס בעולם כאנטישמי וכשונא ישראל מובהק. "אני רגיל שמכנים אותי כך, זאת בכדי למנוע דיון ביקורתי" אמר פן, והוסיף כי יש להילחם בכל גילויים של סכסוך, אלימות או מאסר בלתי חוקי.

אחריו נשא דברים יעקב אסטרייכר, שכאמור סיפר בדמעות לראשונה את סיפור הצלתו מהכלא ותיאר את מסירותו יוצאת הדופן של פן למען שחרורו, כשהוא רומז גם על החלקים היותר נסתרים בסיפור כמו הבריחה באישון ליל וחציית הגבול המסוכנת.

"היו רגעים בכלא המסוכן בו שהיתי שרציתי למות ממש", חשף אסטרייכר את צפונות ליבו, "הייתי מיואש וקרוב מאוד לנקודת שבירה. הרגשתי שאני לא מסוגל לעמוד בסבל הזה יותר". 

שון פן ואסטריכר, בעבר:

אסטרייכר גולל את נס ההצלה והשחרור הניסי ושיבח את מאמציו של פן. "בכל אותה תקופה קשה הוא עמד לצידי במסירות.  גם אחרי השחרור הוא הביא אותי לבית שלו, נתן לי מיטה חמה, מילא את המקרר באוכל כשר ואפילו לקח אותי לבית הכנסת לראשונה אחרי תקופה ארוכה".

"הוא לא זז ממני עד שהתאוששתי ועל כך אהיה לו אסיר תודה במשך כל חיי". סיים אסטרייכר את נאומו המרגש וסוחט הדמעות כשהוא מחבק את שון פן ממושכות לקול מחיאות הכפיים של הקהל הרב.

צפו בתיעוד מהאירוע באדיבות "Jewish Values Internationa"