אאא

שוב גזענות בחברה החרדית: הציבור החרדי היה בטוח שלאחר פרשת עמנואל תופעת האפליה במגזר החרדי פחתה, אך סיפור חדש ומסעיר שמגיע מהעיר אלעד חושף פרשית אפליה חמורה ומקוממת.

בפרשה, הנתונים מדברים בעד עצמם: לשנת הלימודים הבאה נרשמו 119 בנות חרדיות לסמינר 'זלזניק' הממומן על יד המדינה ומשרד החינוך, 30 בנות קבלו תשובה חיובית מתוכן רק חמש בנות ממוצא ספרדי, כל שאר הבנות לא התקבלו כאשר "במקרה" כולם בנות ספרדיות.

צריך לציין כי סמינר 'זלזניק' קיים כבר 9 שנים בעיר אלעד, תמיד היו בו רוב בנות ספרדיות - עבורן הוא הוקם, ולדברי התושבים הספרדים בעיר רק השנה הם החליטו להפוך את המוסד לאשכנזי ולהתעלל בבנות הספרדיות שכל חטאן הוא שהם נולדו לבית מזרחי.

אבי עידן, חבר מועצת העיר אלעד סיפר בראיון ל'קול ברמה' כי "בית הספר הזה נפתח בשביל בנות ספרדיות, בנות של אברכים, שרצו חינוך אשכנזי ולא התקבלו לבתי ספר אשכנזים, מה שקורה עכשיו זה סוג של אפליה על רקע עדתי, מה שמחזיר אותנו אחורה למים אפלים".

עידן חושף על מה דיברו מנהלי הסמינר מאחורי הקלעים: "הם רצו הפרדה מוחלטת בין ספרדיות לאשכנזיות, לעשות גדר הפרדה, רצו שתהיה כיתה טהורה של ספרדיות, רצו גדר כדי שהבנות לא ישחקו עם ה"'פרנקיות'".

למעשה, מדברי עידן עולה כי מנהלי הסמינר רצו להקים בתוך בית הספר הספרדי כיתה שלימה של "אשכנזיות טהורות" ולעשות הפרדה מלאה בין אשכנזיות לספרדיות, גם במהלך ההפסקה.

טענה נוספת וקשה שעולה כנגד מנהלי הסמינר היא שבמהלך המבחנים הם דאגו לתת מבחנים קלים לבנות האשכנזיות, ואילו לבנות הספרדיות הועברו מבחנים קשים יותר בכדי להכשילם.

"גם את ימי ההפרדה הפרידו, יום לאשכנזיות ויום לספרדיות, פה נתנו מבחן מסוים ופה נתנו מבחן אחר", חשף עידן במהלך דבריו. 

מרדכי ממליה, מנהל מחלקת החינוך בעיריית אלעד, הגיב לפרשייה החדשה ואמר כי "אני מכיר את הטענות, נפגשתי עם ההורים, זה נמצא כעת בדיקה של אגף החינוך ומשרד החינוך, הטענות יבדקו, אני יכול לומר שאם יתברר שזה נכון אנחנו לא נשתוק".

"נפגשתי אתמול עם המנהלת, אני אמרתי לה את הטענות, לא רק את טענות ההורים, המידע נמצא אצלי ואני חשוף לכל הדברים, לה יש תשובות לכל השאלות, כרגע זה בבדיקה ואני מאמין שגם אבי עידן יצטרף לבדיקה הזו, אם הטענות נכונות אנחנו לא נסכים לזה", הוסיף ממליה.

 בבדיקה של משרד החינוך עולה כי ככל הנראה אכן מדובר במקרה של אפליה חמורה של בנות ספרדיות על רקע מוצאן. 

אשר גולד, יועץ שר החינוך שי פירון אמר כי "אנחנו מכירים את הסיפור הזה כבר שבועות, לפי מה שמסתמן מדובר במקרה חמור מאוד של אפליה על רקע עדתי, הנתונים מזעזעים גם אותנו, לוקחים תלמידות - מקבלים את האשכנזיות ודוחים את הספרדיות. המפקחת של משרד החינוך הבהירה למנהלת שאנחנו לא נאפשר את קיום המוסד הזה".

"שמענו על כוונה להפריד בין הכיתה של האשכנזיות לספרדיות, הבהרנו להם שהמוסד לא יקבל רישיון למוסד הזה, המשמעות שהם לא יקבלו תקציב", הוסיף יועץ שר החינוך. 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

יו"ר ש"ס אריה דרעי הגיב לפרשה החמורה ואמר: "אני יכול להגיד שזה לא יהיה, חבל - בלי להיכנס לפרטים, 'פרשת עמנואל' לא תחזור בחזרה, אני מבטיח לכם, אני משוכנע שביחד עם ראש העיר אנחנו נפתור את הבעיה, לא יעלה על הדעת בת ספרדייה שלא תתקבל בגלל מוצאה, נקודה, אנחנו נהפוך על זה את העולם - אני אומר את זה כהתחייבות". 

 עו"ד יואב ללום תקף את דרעי ואמר: "שמעתי שפעם ראשונה מאז הבחירות אריה דרעי מדבר על האפליה, הוא מדבר הרבה אך לצערי הוא לא עושה כלום. הוא התחייב בהתחייבות מפורשת בערב הבחירות שהצעד הראשון בנושא הזה יהיה הסדרת איזורי רישום, יש לו מחזיק תיק חינוך חרדי בירושלים - צביקה כהן, ובנושא הזה  לא נעשה כלום".

בהתייחסות לפרשה החדשה בעיר אלעד אמר עו"ד ללום: "זה חמור יותר מפרשת עמנואל, בעמנואל היה מדובר בבית ספר של החינוך העצמאי - חלקו היה ספרדי חלקו אשכנזי והפרידו אותו, אבל פה מדובר בתיכון שכל בנות בית הספר שלומדות כיום, כמעט מאה אחוז מהן, הן ספרדיות. השנה בגלל שמעורב בעניין נכד של הרב שטיינמן - הם עשו פה רישום פקטיבי בניגוד לנהלים".

"הגיע לכאן ראש עיר אשכנזי, חדש, שהבטיח להיות ראש העיר של כולם, ישראל פרוש נכשלת! אתה ראש העיר של האשכנזים, נקודה", תקף עו"ד ללום, "יש לי הקלטות של הורים עם פרוש, אמירות שהוא אמר, שרק ישכנע אותי לשחרר אותם".