אאא

האם הוועדה למינוי דיינים תוכל לשוב ולהתכנס בקרוב? אם לשפוט לפי החלטת שופטי בית המשפט העליון אתמול (שלישי), הרי שאין מניעה חוקית לכך.

כזכור, בעקבות צו ביניים שניתן בעבר על-ידי בית המשפט העליון במענה לעתירת ארגוני נשים וארגוני הרפורמים, לא התכנסה הוועדה למינוי דיינים מזה כשנתיים.

אותם ארגונים עתרו לבג"צ בבקשה לקבל ייצוג נשי הולם בוועדה ובשל כך עיכבו את כינוסה, כשכאמור בג"צ אישר זאת מבחינה חוקית בהוצאת צו ביניים.

לדברי גורמים שונים בוועדה, מה שעמד מאחורי הרצון למנוע את כינוסה של הוועדה, היה החשש של גורמים פוליטיים, בעיקר מהציונות הדתית, מכך שיווצר רוב בוועדה לטובת מינוי דיינים חרדים ולכן ניסו לעכב את כינוסה של הוועדה בטענות שונות כשהם משתמשים ככסות בטענות ארגוני הנשים.

כאמור, אתמול קבעו שופטי בג"צ, אליקים רובינשטיין, עוזי פוגלמן וצבי זילברטל כי בעקבות התיקון בחוק שאושר בכנסת והוספת נשים להרכב הוועדה הוא מבטל בהסכמה את צו הביניים ולפיכך הוועדה למינוי דיינים יכולה לשוב ולהתכנס.

בשיחה עם "כיכר השבת", מביע עו"ד אשר אקסלרוד, יו"ר מחוז י-ם בלשכת עורכי הדין, וחבר בוועדה למינוי דיינים סיפוק רב מהחלטת בית המשפט העליון ומביע תקווה ואופטימיות כי הוועדה אכן תכונס בקרוב ותבחר סוף כל סוף דיינים.

עם זאת, עו"ד אקסלרוד מביע חשש כי להערכתו האישית, "אותם גורמים שניסו לעכב את כינוס הוועדה עד היום בטענות שונות ומשונות וזאת בשל חששם מהרוב החרדי בוועדה ינסו כעת להערים קשיים חדשים על מנת ולטרפד את כינוס הוועדה".

לדבריו, "ככל הנראה גם לאחר שינוי החוק והוספת הנשים להרכב הוועדה יש רוב לנציגות החרדית הדורשת לבחור דיינים תורניים ויראי שמיים ועל כן הם יעשו ככל שביכולתם להמשיך ולעכב את כינוס הוועדה".