אאא

גזירות כלכליות בפתח: שר האוצר יובל שטייניץ יביא ביום שני הקרוב לאישור הממשלה שורת גזירות חדשות, בהם העלאת המע"מ וקיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה.

שרי הממשלה יאלצו לאשר העלאת המס ערך מוסף באחוז אחד, מ-16% ל-17%, וכן קיצוץ רוחבי בהיקף של 900 מיליון שקלים בתקציבי המשרדים, הטלת "מס עשירים", למי שירוויח מעל מיליון שקל בשנה.

שר האוצר יבקש גם לתגבר את רשות המסים ב-600 עובדים נוספים על מנת לשפר את יכולת הגבייה שלה, וכן העלאת את מחיר הסיגריות ב-2 עד 3 שקלים באמצעות הרחבת שיעור המס על הסיגריות ומשקאות המכילים אלכוהול.

יצויין כי מלבד התוכנית שתובא לאישור הממשלה, צפויה גזירה נוספת בדמות עליה דרמטית במחיר הדלק, כאשר כל ליטר בנזין יתייקר בכחצי שקל.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס בפגישה עם ראשי משק האנרגיה, ואמר כי "אנחנו יודעים כלל אחד פשוט בכלכלה שצריך לשמור עליו, 'אין ארוחות חינם'".

לדבריו, "אנחנו מביאים החלטה להעניק חינוך בגני ילדים חינם - זה עולה כסף, זה אף פעם לא חינם. אנחנו משלימים את הגדר בפעולות למען עצירת מסתננים. בשבוע שעבר עברו 16 מסתננים, הם נכנסו כולם למעצר - זו הצלחה שעולה כסף. אנחנו נערכים עם מערכות טכנולוגיות שונות ומערכות נשק חדשות והגנה חדשות אל מול האיומים החדשים -0 וזה עולה כסף. אין ארוחות חינם".

"כדי לממן את זה אנחנו צריכים לעשות את התיקונים הדרושים בתקציבים ונעשה את זה כבר ביום שני הקרוב בישיבת הממשלה ואחר כך בהגשת תקציב אחראי", הוסיף נתניהו.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הסיבה העיקרית לגזירות הללו היא מחסור של 12 מיליארד שקל בכספי המיסים,  בשל פער בין תוכניות הגביה לבין גובה המיסים שנגבו בפועל. מלבד זאת, הוצאות הממשלה חורגות בהיקף של כ-7 מיליארד שקל.

יצויין כי אלו רק הגזירות הראשונות הצפויות, לאחר שבתקציב 2013 צפויה הממשלה לדרוש קיצוץ של קרוב ל-10 מיליארד שקל.

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני אמר בתגובה לתוכנית כי "הממשלה צריכה לעשות צעדים מדודים כשמדובר בפגיעה במעמד הביניים ובשכבות החלשות. אנו חפצים בהמשך היציבות של הכלכלה הישראלית אך גם בחברה איתנה שתהיה מסוגלת לסגור את החודש ולשרוד כלכלית. פגיעה קשה נוספת בחלקים החלשים יותר של החברה עלולה למוטט אותה ולכן כל צעד חייב להיות מחושב הן כלכלית והן מבחינה חברתית".

יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' אמרה בתגובה כי "נתניהו הישן והרע חזר, ואזרחי ישראל ישלמו על כך ביוקר. רה"מ בדרך לפירוק מעמד הביניים וריסוקו, והעמקה מסוכנת של הפערים בין עניים ועשירים. עוד מאותה מדיניות הרסנית של העשור השחור שעברנו. קיצוץ רוחבי של מיליארד שקל פירושו להוריד על הברכיים את מעמד הביניים שיידרש לממן מכיסו את הבריאות, החינוך, ביטחון הפנים, השלטון המקומי, ואת כל רכיבי חייו. את הבור העמוק בתקציב יצר נתניהו במו ידיו כשהפחית באופן פראי מיסים צודקים לעשירים, וכעת הוא מטיל מע"מ - מס אכזרי, לא צודק ולא חכם החל גם על העניים ביותר".