אאא

אפשר עוד להגיד באוזניים חילוניות וערלות מלה טובה לחרדים? אתמול העברתם לכולנו פרק מרשים בסולידריות חברתית, במעורבות אזרחית ובמחאה לא אלימה. אפשר גם מלה רעה לשופטי בג"ץ? הוכחתם אתמול שגם בהיכל הצדק העליון שלנו נוהגים איפה ואיפה. ואפשר מלה רעה להנהגה הפוליטית של המדינה? אין הנהגה בישראל.

את גילויי הגזענות בעמנואל אפשר וצריך היה להדביר בדרך אחרת, ללא בית משפט וללא בית כלא. גזענות והפרדה הן עניין לחינוך ולהידברות, לא להשלכת הורים לכלא. את החוק צריך, כמובן, לכבד, וגם את פסיקות בג"ץ, אבל זה שוב התגלה בפרשה האומללה הזאת כגיבור על חלשים. גופי שלטון חזקים בהרבה מהורי עמנואל התעלמו ומתעלמים מפסיקותיו - מערכת הביטחון בעניין תוואי הגדר, עיריית ירושלים בעניין פינוי בית יהונתן, וכנראה גם צה"ל בעניין נוהל שכן. נגדם לא פעל בית המשפט העליון באותה נחישות, איש לא הושלך לכלא מכיוון שצפצף על החלטותיו. אבל בג"ץ בכלל נקלע למקום לא לו: במקום שהממשלה תטפל בבעיה, היא הושלכה לפתחו של דן יחיד. איפה שר החינוך, גדעון סער, זה שבונה על קריירה של הנהגה לאומית, שהיה צריך לפתור את הבעיה בכלים של משרדו. ואיפה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שכל מה שהיה לו לומר בפרשה היה "לקרוא לאיפוק". הרי לשם כך יש לנו את שמעון פרס. ומה דעתו של נתניהו? מה דעתו בשורה של עניינים אחרים, זולת איראן? אין לאיש מושג. אין ראש ממשלה בירושלים.

הלב החילוני, זה שכל כך אוהב לשנוא את החרדים, דווקא צריך היה לצאת אל החרדים אתמול. פתאום מתברר שאפשר לקיים מחאה בישראל. 100 אלף איש שמלווים בסדר מופתי את חבריהם לכלא - למות מקנאה. כמה אנשים ליוו את פעילי השמאל, סרבני הגיוס, מפגיני בלעין ושייח ג'ראח והנדברים עם אש"ף בדרכם לכלא? אלף? מאה? אולי פחות.

החרדים חשים מאוימים. אסור לדחוק אותם עוד יותר לפינה. הם אינם אויבי העם הגדולים ביותר. צריך להוקיעם על מה שראוי להוקעה, ממעמד האשה ועד ההתעלמות מהחוק, אבל הם אינם ראויים למסע השיסוי הפרוע נגדם. כן, הם שונים; כן, הם משונים; וכן, הם לא מקבלים תמיד את מרות המדינה, כמו גם כמה קבוצות אחרות. אבל אנחנו החילונים איננו מנסים אפילו להקשיב להם, להבין אותם, להעריך את מה שראוי אצלם להערכה.

טוב שהמדינה אוסרת מלחמה בגזענות, לא בטוח שבית יעקב הוא המקום הראשון לכך. עשרות ההורים יבלו את השבת בכלא, ואחרי שישתחררו יימצא ודאי הסדר. אפשר היה להשיגו ללא מהומת האלוהים המיותרת והמזיקה הזאת.