אאא

מתקפה על 'הבית היהודי': במהלך דיון שהתקיים היום (שלישי) בוועדת הכספים של הכנסת בראשותו של איש 'הבית היהודי' ניסן סלומיאנסקי עלה נושא הקיצוץ בישיבות לתלמידי חו"ל, כפי שהחליט שר החינוך שי פירון, וראשי 'יהדות התורה' יצאו במתקפה נגד אנשי הכיפות סרוגות.

בעקבות המתקפה החריפה ומחאתם הנחרצת של חברי הכנסת, משה גפני ויעקב ליצמן בוועדה, הוחלט כי הוועדה לא תדון היום בהעברות התקציביות שתוכננו להיום.

ח"כ משה גפני תקף את סלומיאנסקי וסיפר כי כאשר הוא כיהן כיו"ר הועדה הוא העביר תקציבים לכל חלקי הציבור: "העברנו לחרדים וחילונים מתנחלים וקיבוצים. דאגתי לכל חלקי החברה הישראלית. כעת לראשונה בהיסטוריה אתם באים ולוקחים כסף מהישיבות ומעבירים להתנחלויות. לא ניתן לזה לקרות".

• מכה לעולם הישיבות: בוטל התקציב עבור תלמידי חו"ל

גפני המשיך ותקף: "חתכתם בגרזן חד את הקשר בין הציבור החרדי לציונות הדתית".

ח"כ יעקב ליצמן, אמר בדיון לסלומיאנסקי: "אני פונה אליך כיו"ר וועדת הכספים בידך למנוע את הגזירה הנוראה הזאת של הקיצוץ הנורא בתקציבים לתלמידי חו"ל".

"מה שהמדינה עושה פה היום זה פשע בל יכופר", הוסיף ליצמן, "אין כל ערך לתוספת התקציבים שאתם מתהדרים בה לעולם התורה. כל עוד אתם מקצצים בבשר החי של הישיבות לתלמידי חו"ל. יש כאן גזלה לאור היום ואני קורא לכל חברי הוועדה להתנגד נחרצות לכל העברת תקציבית כעת כאן בוועדה כל עוד הגזירה הזאת לא תתבטל".

ליצמן תקף את ראשי הבית היהודי ושותפם יאיר לפיד: "איזה מסר זה לעולם שאנחנו אומרים לכל העולם אל תבואו ללמוד תורה בישראל, 'כי מציון תצא תורה', וכעת יאיר לפיד ונפתלי בנט אומרים לכולם אל תבואו לפה ללמוד תורה ואנחנו נסגור את הישיבות של תלמידי חו"ל".

"תלמידי חו"ל תורמים לעלייה שלנו, וגם אני אישית הגעתי לארץ רק כי למדתי כאן בארץ בישיבה. וכן כל משפחתי וכך רבבות משפחות יהודיות עולות לארץ בעקבות תלמידי הישיבות מחו"ל", הוסיף ליצמן. 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ליצמן סיים את דבריו ואמר: "כל העברה תקציבית כאן וכל סעיף נותנת גיבוי למעשה השפל של גזירה קשה".

 (צילום ארכיון: פלאש 90)
שר החינוך שי פירון (צילום ארכיון: פלאש 90)

כפי שדווח אתמול לראשונה ב"כיכר השבת", למנהלי הישיבות נשלח מסמך המכיל שורה של גזירות והוראות דרקוניות, בהם ביטול תקציבים עבור תלמידי חו"ל, צעד שמהווה מכה אנושה לישיבות בהן מתחנכים תלמידים המגיעים מחו"ל.

במכתב ששיגר עמוס צאידה, מנהל האגף החרדי (מוכר שאינו רשמי) במשרד החינוך למנהלי הישיבות, נכתב תחת הכותרת "תיקון מבחני תמיכה", כי בימים אלו נחתם ע"י שר החינוך שי פירון תיקון למבחני התמיכה בלימוד תורני ובפעולות מיוחדות למוסדות תורניים.

בעיקרי התיקון המובאים במכתב, נמצאים הגזירות הבאות: ביטול התמיכה בתלמידי חו"למשנת 2014, כשעד סוף שנת 2013 תינתן תמיכה מופחתת לתלמידי חו"ל בשיעור של 30 אחוזים מזה שניתן עבור תלמיד ישראלי. כאשר החל משנת 2014, תיפסק התמיכה באופן גורף.