אאא

המאבק על חוק הגיור: לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו החליט שלא להביא לאישור הממשלה את נושא הגיור של ח"כ אלעזר שטרן ו'התנועה', החוק עולה בשעה זו (שני) בוועדת חוק חוקה ומשפט של הכנסת, כאשר הרצון של שטרן לאשר את החוק ולהביאו להצבעה בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת.

חברי הכנסת החרדים מנסים לעשות הכל בכדי למנוע את האישור, למרות שגם הם מודעים לכך שסיכויים להצליח אפסיים. 

יו"ר 'דגל התורה' ח"כ משה גפני הסביר את ההתנגדות של הציבור החרדי לחוק הגיור במהלך הדיון בוועדה ואמר: "אנחנו נמצאים על פרשת דרכים כאשר אלעזר שטרן לוקח את האחריות על עצמו, לחתוך את העם היהודי, זה לא יסולח, לא נדע מי יהודי ומי גוי. מתגייסים כל האנשים, שלא יתנו לעשות משהו נגד בית המשפט, פה הם ייתנו קו נרחב, הולכים לחתוך, לקרוע את העם היהודי". 

גפני תקף את 'יש עתיד' ואמר כי "אמר מי שאמר, שמתי שכאב צועקים, ולי כואב, ואני צועק, אתם יכולים לצחוק, אצלכם כל הפוליטיקה היא צחוק, מחר אתם לא תהיו פה, אני פה, הציבור שלי פה, הוא היה פה תמיד והוא יהיה פה הלאה, אתם תצחקו ואתם חושבים שתקבלו מזה מנדטים, העם היהודי לא טיפש, אתם מנסים להרוס אותו, אני מנסה לשמור עליו, העם היהודי הוא של כולם ויש מי שמנסה לפגוע בו".

לסיום, פנה גפני ליו"ר הוועדה דוד רותם: "אני חושב שמן הראוי לא לעשות את זה במחטף, לחזור ולהביא את זה לדיון בוועדה. אני מבקש ממך אדוני היו"ר לקיים דיון נוסף בוועדה, על מנת שנמצה את ההליך, גם אם הולכים לעשות חורבן כזה נורא, לפחות שישמעו". 

יצוין כי 'הבית היהודי' איימו כי אם החוק יעבור הם ייפרשו מהמשלה, וכעת לאחר שהחוק ככל הנראה יאושר בוועדה, תיבחן מידת האמון שלהם.

סיכויי החוק לעבור גבוהים מאחר וחברי הכנסת הערבים מסרבים להשתתף בדיון ולהתנגד לחוק למרות בקשת חברי הכנסת החרדים, אלא אם כן תושג פשרה בטרם תיערך ההצבעה.

ח"כ יוני שטבון אמר במהלך הדיון כי "יצא המרצע מן השק, הסיפור אינו הגיור. כי מי שחושב שהחוק ירבה גיור, טועה. בדיוק להפך. מבקשי הגיור לעולם לא יסכימו להתגייר בצורה שנויה במחלוקת שלא מתואמת עם הרבנים הראשיים. לב הדיון הוא מעמד הרבנות הראשית בישראל, ומעבר לזה מקומה של היהדות במדינת ישראל. כל ח"כ שאופייה היהודי של המדינה חשוב לו, צריך לעצור את החוק הזה".