אאא

הקרב על רבנות ירושלים: דרמה של הרגע האחרון במערכת הבחירות לתפקיד הרבנים הראשיים לעיר ירושלים, כאשר הגאון רבי שמואל אליהו, רבה של העיר צפת ובנו של הראשל"צ הגאון רבי מרדכי אליהו זצוק"ל, הגיש ברגע האחרון את מועמדותו לתפקיד הרב הראשי הספרדי של העיר ירושלים.

בכך הופך הרב שמואל אליהו למועמד היחיד לו סיכויים לא מעטים לנצח בבחירות את הראשל"צ הגאון רבי שלמה משה עמאר.

הרב אליהו נחשב למקורב גם להנהגת 'הבית היהודי' ולראש העיר ניר ברקת, ובכך סיכוייו גוברים משאר המועמדים וזה במיוחד כאשר בש"ס צפויים שלא להתערב בבחירות ובכך ייתכן וברקת להעביר את תמיכתו לרב אליהו, מה שימעיט את סיכוייו הגבוהים של הגר"ש עמאר.

ל"כיכר השבת" נודע כי בשיחת טלפון שהתקיימה בין בכיר מאוד ב'יהדות התורה' לרב אליהו, הוא הבטיח לו את תמיכתם בו, וזאת אחת הסיבות העיקריות להחלטת הרב אליהו להתמודד. 

יצויין, כי עד כה לא הצטרף מועמד בעל כוח רב בקרב הציבור הדתי לאומי שיכל למשוך קולות רבים מבני הציונות הדתית.

בש"ס יש מי שאומרים כי נציגיהם יצביעו ללא הוראה מפורשת עבור הרב אליהו בכדי לגרום להפסד למעומד הגר"ש עמאר עמו הם נמצאים בנתק מוחלט. 

יצוין כי בבחירות לרבנות הראשית לישראל הפסיד הרב אליהו את הבחירות לראשל"צ הגאון רבי יצחק יוסף, אך הקשר בין השניים נחשב כקשר טוב.

מועמד נוסף של הרגע האחרון: הרב יהודה דרעי

רגע לפני סיום מועד הגשת המועמדות, הודיע גם הרב יהודה דרעי על התמודדותו. הגר"י דרעי הוא רבה של באר שבע ואחיו של יו"ר ש"ס אריה דרעי. הרב דרעי הוא הרב האחרון שהגיש את מועמדותו לתפקיד.

הגשת מועמדותו לא נעשתה בתאום עם תנועת ש"ס כך שככל הנראה הרב גם לא יזכה לתמיכתה, במיוחד לאחר מכתבו החריף של חבר מועצת חכמי התורה הגאון רבי דוד יוסף שהתייעץ עם גדולי הרבנים ובראשם נשיא המועצת הגר"ש כהן שקבעו כי "אין מקום להתמודד לתפקיד במיוחד שהדבר יגרום לחילול ה'".