הגאון רבי דוד יוסף  (צילום: ארכיון כיכר השבת)
אאא

כל מי שיש לו נשק עם רישיון בתוקף חייב לשאת אותו בשבת - כך הורה הבוקר (חמישי) הגאון רבי דוד יוסף, חבר מועצת חכמי התורה של תנועת ש"ס.

בראיון למרדכי לביא בתוכנית שמונה עד עשר ברדיו "קול ברמה", הוסיף הרב דוד יוסף כי במצבנו חשוב לעודד אנשים להוציא רישיון לנשק. כמו כן, אמר הרב יוסף כי על כל גבאי לדאוג להכין טלפון בבית כנסת לשעת חרום.

הרב האם מותר בשבת ללכת עם טלפון סלולרי בכיס או כלי נשק? האם אירוע אחד מלמד על סכנה שבאה או שאירוע אחד אינו מספיק לשנות סדרי בראשית?

רבי דוד יוסף: "ניצבת לנו שאלה הלכתית.. במקרה שלנו ההלכה היא ברורה מאוד שפיקוח נפש דוחה שבת ולא רק פיקוח נפש אלא אפילו ספק פיקוח נפש וישנם הרבה פוסקים שסוברים שאפילו ספק ספיקה של פיקוח נפש דוחה את השבת. אם יש ספק של אחד ממאה שאני במעשה מסוים שאעשה בשבת אני אציל חיי אדם אני מחוייב לעשות כך וחי בהם ולא שימות בהם.

"השאלה היא פה כל אחד מאתנו חייב לשבת ולשקול האם הפעולה שהוא עושה עכשיו מונעת מתוך מחשבה של דעת אמיתית שיש כאן אחוז אחד של פיקוח נפש או שזה נובע מתוך פאניקה או פחד. הפחד הזה שורה על כולנו, כולנו נמצאים בדאגה ומסתכלים ימינה ושמאלה וזה נכון שיש פחד אבל השאלה האם אנחנו לא עוברים את הגבול ועושים צעדים מסוימים שהם סרק שאין בהם שום תועלת ויש בהם בעיה של פגיעה בקדושת השבת.

"לכן אני חושב ככה לגבי נשיאת נשק, אין ספק שכל מי שיש לו נשק ברישיון, שיישא את זה עליו גם בשבת. אם לא הייתה סכנה זה היה אסור אבל מכיוון שיש כאן ספק סכנה אז אפשר.

"כל מקום ציבורי חשוב שיהיה אדם מוכשר שיישא נשק... כמה שיותר גברים שילמדו (לשאת נשק)".

הרב אמר נשק רק לגברים, מה יקרה בבתי ספר של בנות?

רבי דוד יוסף: "יש להכניס מאבטחים גברים שיודעים את מלאכתם. בכל מקום שצריך אבטחה שתהיה אבטחה. בכל בית ספר וגן ילדים צריך לדאוג לדברים הללו.

"לגבי פלאפון. אני חושב שבכל בית כנסת אם יש טלפון רגיל שאפשר להגיע לטלפון אז זה בסדר, אם לא, לכל הפחות הגבאים שידאגו בכל שבת שיהיה טלפון בתוך בית הכנסת שאפשר יהיה להתקשר למי שאפשר להתקשר על כל צרה שלא תבוא.

"אבל לשאת פלאפון, כל מי שהולך ברחוב אז אולי מחר נגיד שאנשים צריכים לנסוע בשבת בגלל בטחון. נשיאת פלאפון בשבת היא פשוט מיותרת אני לא רואה בזה שום תועלת".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מספיק שיהיה למישהו אחד? אם הגבאי יפגע או שיכנס לפאניקה

רבי דוד יוסף: "שיהיה פלאפון במקום גלוי וידוע שישימו שני פלאפונים אחד במזרח ואחד במערב".

אבל מה הבעיה שיהיו כמה אנשים שיבואו עם טלפון בכיס?

רבי דוד יוסף: "שישמו שניים שלושה טלפונים אם זה בית כנסת גדול".

יכול להיות שהרב חושב שטלפון אחד זה מספיק, אבל אם אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שצריך ארבעה טלפונים, האם ההלכה מתירה או לא?

רבי דוד יוסף: "זו לא שאלה של הלכה אלא לשים את השיקול דעת ואני חושב שאם אתה חושב שמקום גדול יקשה על הגעה לטלפונים אז שיהיו שניים שלושה. אני מתכוון לנקודה שלא צריך לשאת מוקצה.. צריך לחשוב בהיגיון מה שמותר מותר".

האזינו לראיון המלא באדיבות רדיו "קול ברמה"