אאא

בימים האחרונים, סערו הרוחות סביב השאלה - מהי דעתו של פוסק הדור, מרן הגאון רבי יוסף שלום אלישיב, בכל הנוגע לקווי המהדרין בתחבורה הציבורית, בהם הגברים יושבים בקדמת האוטובוס והנשים יושבות בחלקו האחורי.

לאחר תפילת שחרית ביום שישי, נשאל בנושא הרב דוד מורגנשטרן, רב בשכונת 'רמת שלמה' בירושלים, המכהן שם גם כמו"צ מטעמו של הגרי"ש אלישיב, ונחשב לבר סמכא ולתלמידו המובהק של הרב בענייני הלכה.

הרב מורגנשטרן נשאל, בנוכחות של למעלה ממניין מתפללים, מהי באמת דעתו של מרן הגרי"ש אלישיב על קווי המהדרין, לאחר שחלק ממקורביו טענו כי הגרי"ש סבור שלא ניתן לכפות זאת על הציבור ואילו אחרים הכחישו בשמו ואמרו כי מדובר ב"שקר וכזב".

הרב מורגנשטרן השיב כי הוא עצמו שאל על-כך את הגרי"ש אלישיב, לפני מספר שנים, כאשר בשכונת רמת שלמה רצו להכניס את קווי המהדרין, וסובבו בין רבני השכונה להחתימם על 'קול קורא' לפיו אל השכונה ייכנסו אך ורק קווי המהדרין.

הרב אלישיב בתגובה אסר עליו לחתום, כך לפי עדותו של הרב מורגנשטרן. לשאלתו, מדוע באמת לא לחתום בעד קווי המהדרין, השיב הגרי"ש אלישיב: "למה לך להיכנס לזה ולכפות על אחרים. זה דבר טוב וחשוב רק אם זה בא בהסכמה, אבל אי-אפשר לכפות על הציבור".

בדברים אלו, מאשר הרב מורגנשטרן את הגירסא הראשונית שהופצה בשמו של הגרי"ש אלישיב, כי הוא סבור שלא ניתן לכפות את הסדר המהדרין בקווי האוטובוס על הציבור, אך עם זאת רצוי וראוי להגיע לכך בהסכמה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הסערה בנושא החלה בבוקרו של יום רביעי האחרון, כאשר בעיתון 'ישראל היום' פורסמון דבריו של חיים כהן, ממקורביו של הגרי"ש, שאמר כי הרב סבור שלא ניתן לכפות הפרדה על הציבור בקווי המהדרין.

במהלך היום, גורמים שונים בבית הגרי"ש, מיהרו להכחיש בשמו את הדברים, ואף אמרו כי הרב שמע את ההתבטאויות ואמר כי דמובר ב"שקר וכזב".

בשיחה ל"כיכר השבת" ממקום שהותו בחו"ל, הגיב חיים כהן להכחשות ואמר "אין מה להכחיש, אי אפשר לכפות על חברות ציבוריות הפרדה בין נשים וגברים". לדבריו, "הרב פרסם את דעתו יותר מפעם אחת, בכתב, בחתימתו, שזה דבר חשוב לפעול ולחזק את הנושא של קווי המהדרין, אבל יש הבדל בין לפעול לבין לכפות".

חיים כהן הוסיף והבהיר כי "כל מה שפורסם זה אך ורק על חברות ציבוריות ולא פרטיות. בודאי שחברה פרטית שפותחת קווי מהדרין יש לפעול ולחזק שתצליח, אבל במקביל לחברה ציבורית - אפשר לשכנע אותם ולהסביר להם שכדאי להם מבחינה כלכלית - אבל אי אפשר לכפות עליהם!".