אאא

הטבח בבית הכנסת: התייחסותם של גדולי ישראל לפיגוע הנורא שהתרחש אמש (שלישי) בבית הכנסת "קהילת בני תורה" בשכונת הר נוף בירושלים, נמשכת גם ביממה האחרונה.

אמש, כשהובאו אל הגאון רבי מאיר צבי ברגמן הידיעות המחרידות על הפיגוע הנורא שהתרחש בירושלים, נאנח הגרמ"צ בכאב גדול ופנה אל מספר מתלמידיו ששהו במעונו ונשא בפניהם מספר דברי חיזוק והתעוררות.

"קשה לדבר ומה שייך לדבר", פתח הגרמ"צ, "המצב זועק שזקוקים אנו לרחמי שמים מרובים. כלל ישראל נמצא במצב נורא ואיום, אין ביטחון לאף אחד. המציאות בה נמצא כלל ישראל, והעם היושב בארץ ישראל בפרט, היא 'מחוץ תשכל חרב ומחדרים אימה' כפשוטו, ולא צריך להסביר".

"למי יש ביטחון. מי יכול לומר שלום עלי נפשי ואני את נפשי הצלתי. כולנו מחויבים להתעורר לתשובה. יש הרבה קטגורים, מחויבים אנו להתבונן ולעשות חשבון נפש לדאוג לתקן את דרכינו, שכל אחד יחזק עצמו, ולב יודע מרת נפשו כל אחד ואחד במה הוא צריך חיזוק ותלמוד תורה כנגד כולם, כדי שח"ו לא נהיה במצב של 'לשוא הכיתי את בניכם מוסר לא לקחו'. מי יכול לדעת מה יהיה מחר. למי יש ביטחון", תהה הגרמ"צ.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הגרמ"צ המשיך ואמר כי "ידוע מה שכותב הרמב"ם בהלכות תעניות, ותמיד אני מזכיר זאת, 'מצות עשה מן התורה לזעוק ולהריע בחצוצרות על כל צרה שתבוא על הצבור, וזה הוא שיגרום להם להסיר הצרה מעליהם'. אך המשך דברי הרמב"ם צריכים לזעזע כל אחד, וכך הוא כותב, 'אבל אם לא יזעקו ולא יריעו, אלא יאמרו דבר זה ממנהג העולם אירע לנו, וצרה זו נקרה נקרית, הרי זו דרך אכזריות'. עצם המחשבה הפסולה הזו שמקרה זה שהתרחש הוא ממנהג העולם זה אכזריות. כי בעצם המחשבה זו אתה גורם להביא עוד צרות על כלל ישראל. ואדם שאינו אכזר בודאי שלא יכול לחשוב כך. הרי תובעים ממך, בידך הדבר, להתעורר לשוב בתשובה לתקן את המעשים ולמנוע שלא ישוב כזאת”.

בהמשך דבריו הוסיף הגרמ"צ: "עוררתי זה מכבר שהנה לפני לא מעט זמן הביא עלינו הקב"ה מלחמה, שטילים נזרקו עלינו. והקב"ה הראה לנו בחוש שהוא שומר ומגן עלינו. אך לא התבוננו ולא התעוררנו כמו שצריך. נשארנו אותו דבר. אמרו יש לנו 'כיפת ברזל' זה מגן, וזה ישמור עלינו, יש לנו נשק ויכולות, האמינו בכוחי ועוצם ידי, לא התבוננו ביד ה', ושהקב"ה בא לעורר אותנו".

"והנה כעת יש לנו רח"ל אינתיפאדה שמשתוללת, שבאים עם מכוניות ורוצחים בני אדם, נכנסים מחבלים רח"ל לבית כנסת ובית מדרש ורוצחים אנשים שבאו להתפלל שחרית ולא היה מי שיכול להגן עליהם מפני המרצחים. מראים לנו שעם כל הכוח וכל החכמה אי אפשר להתמודד נגד זה", הוסיף הגרמ"צ, "מוכיחים לנו שאין לנו אלא להישען על אבינו שבשמים. עלינו לדעת כי רק בזכות לימוד התורה, התפילות והבקשות הקב"ה עושה לנו ניסים. אם נתעורר ונשוב בתשובה שלימה לקב"ה נזכה לרחמי שמים מרובים ולהגנה מפני כל הקמים עלינו לכלותינו ולישועת ה' במהרה".