אאא

מרד פנימי בש"ס? בצל התמודדותו השנויה במחלוקת לרבנות הראשית בירושלים, חגגו היום (יום ראשון, חול המועד סוכות) אנשי ש"ס עם הגאון רבי שלמה משה עמאר בסוכתו בגבעת המבתר שבירושלים. במסגרת האירוע, בו השתתפו בסך הכל כאלף בני אדם, התייחס הרב עמאר להתמודדותו במירוץ לרבנות י-ם ואמר ברמז כי לא יפרוש ממנו. השתתפותם של חברי הכנסת של ש"ס באירוע מפתיעה בין היתר בעקבות המתיחות הרבה ששררה בין הרב עמאר למרן הגר"ע יוסף זצ"ל בערוב ימיו.

יצויין, כי בחג הפסח האחרון, כשחבר הכנסת נסים זאב השתתף בהקבלת פני רבו אצל הגר"ש עמאר, הוא ספג נזיפה מנשיא מועצת חכמי התורה הגר"ש כהן. 

בין הבכירים בתנועת ש"ס שהשתתפו היום באירוע, ניתן למנות את היו"ר לשעבר ח"כ אלי ישי, ח"כ יעקב מרגי וח"כ ניסים זאב, יו"ר ש"ס בירושלים נתי לסרי, מזכיר מועצת חכמי התורה לשעבר רפאל פנחסי ורבה של שכונת נווה יעקב הרב אליהו אביסרור.

גם ליאור גבאי, מנהל רשת "נאות מרגלית" של ש"ס השתתף באירוע ואמר ל"כיכר השבת" כי "אני הולך מדי מועד לגדולי ישראללברך ולהתברך וכן נעשה גם השנה אצל מרנן ורבנן הרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף ואצל הרב הראשי לשעבר הרב שלמה עמאר. בצער גדול שהשנה נבצר מאיתנו לקבל את ברכתו של מרן שר התורה הרב עובדיה יוסף זצוק"ל". 

אנשיו של הגר"ש עמאר מציינים כי מדובר בהישג עבורו, וזאת מאחר ולמעלה מאלף בני תורה הגיעו לסוכתו של הרב בחול המועד לאירוע 'הקבלת פני רבו'. הרב עמאר התייחס לראשונה במהלך נאום שנשא במקום לנושא הבחירות לרבנות ירושלים ולפילוג בציבור הספרדי ובחר לקרוא ל"אחדות ומחילה".

 (צילום: ישי כהן. תמונה: יונתן סינדל - פלאש 90)
(צילום: יונתן סינדל - פלאש 90)
הגדלה

"ההתלבטות באמת הייתה קשה מאוד", אמר הרב עמאר. "יש חברים ויש רבנים גדולים שאמרו לי 'בשביל מה, כבר היית רב של תל אביב, רב ראשי, אב בית דין', אבל באו כמה מזקני הרבנים ואנשים בעלי צורה, וטענו טענות הלכתיות שלא יכולתי לעמוד כנגדם, ניסיתי לפתור את הבעיה ולפטור את עצמי, אבל באמת שלא מצאתי".

הרב עמאר סיפר כי בניו של רבה הראשי האחרון של ירושלים, הגאון רבי שלום משאש זצוק"ל, הגיעו אליו ודיברו אתו על כך שהם רוצים שהוא זה שישב על כיסאו של אביהם הגדול. "אני כבר עברתי את כל זה..." אמר הרב עמאר, "עכשיו בגיל הזה אני אתחיל לחפש... זו לא דרך נכונה, רק באמת האחריות שבה הורגלתי בקטנותי".

"השם יודע שאני מחפש פה את העבודה של הרבנות ולא את השררה שברבנות, זה בוודאי. השם הוא יודע את האמת".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הרב עמאר התייחס למתנגדים לבחירתו - בהם אנשי ש"ס ואמר: "יש אנשים שכנראה לא נוח להם, ה' יחזק אותם שיראו את האמת". על האפשרות שהרב יפרוש מהתמודדות אמר: "זה דברים של ילדים".

"זה חג הסוכות, בדרך הזאת, בזה אני הולך להביא בעז"ה לאווירה של אחדות של כולם, בוודאי קהל ה' יראי ה', בוודאי" הוסיף הרב עמאר.

 (צילום: ישי כהן. תמונה: יונתן סינדל - פלאש 90)
הגר"ש עמאר, היום (צילום: יונתן סינדל - פלאש 90)
הגדלה

הרב עמאר מחה דמעה ואמר: "אני מאחל ומתחנן לפני ה' שישמור את עמו ישראל, אנחנו לא נשענים על כוחנו". בסיום דבריו קרא הרב עמאר לציבור שומעי לקחו ואמר: "אני קורא לכולם להתאחד באהבה, בשלום, למחול זה לזה, להיות כולנו כאיש אחד בלב אחד בעז"ה". 

מקורביו של הגר"ש עמאר אומרים כי בדברים אלו למעשה הוא פונה לעבר תנועת ש"ס במסר של פיוס ושלום, בכדי לסיים את סאגת הסכסוך הספרדי.