אאא

הקרב על רבנות העיר ירושלים: בחצות הלילה (רביעי), נסגרו רשימות הרבנים המועמדים לתפקיד הרב הראשי הספרדי והאשכנזי של ירושלים. ככל שהזמן הלך והתקרב לתום הדד-ליין כך הלכה רשימת שמות הרבנים וגדלה. מעתה, הרבנים יצטרכו לשכנע את חברי גוף הבוחר שיצביעו עבורם בתאריך כ"ז בתשרי, בעוד שבועיים בדיוק. "כיכר השבת" מגיש את רשימת המועמדים המלאה.

רשימת המועמדים לתפקיד הרב הראשי הספרדי

הראשל"צ הגאון רבי שלמה משה עמאר

לפי ההערכות, הגר"ש עמאר הינו המועמד בעל הסיכויים הגבוהים ביותר לתפקיד. בעבר שימש כרב הראשי לישראל, וכעת זוכה לתמיכת ראש העיר ניר ברקת ושר הדתות ויו"ר 'הבית היהודי' נפתלי בנט. טרם ברור האם יזכה לתמיכתה של תנועת ש"ס. 

 (צילומים: שלומי כהן, מאיר אלפסי, יונתן זינדל - פלאש 90, כיכר השבת)
הרב עמאר, בעל הסיכויים הגבוהים ביותר לתפקיד הרב הספרדי (צילום: מאיר אלפסי)
הגדלה

הגאון רבי מרדכי טולדנו

הגר"מ טולדנו הוא חתנו של מרן פוסק הדור רבי עובדיה יוסף זצוק"ל וראב"ד ירושלים, הוא מציג חתימות של נשיא מועצת חכמי התורה הגאון רבי שלום כהן וכ"ק האדמו"ר מבעלזא. תנועת ש"ס בשלב זה מתנערת ממנו ולא ברור אם תתמוך בו לתפקיד.

 (צילומים: שלומי כהן, מאיר אלפסי, יונתן זינדל - פלאש 90, כיכר השבת)
הרב מרדכי טולדנו (צילום: שלומי כהן)
הגדלה

הגאון רבי שמואל אליהו

הגר"ש אליהו מכהן כרבה של צפת. הוא בנו של הראשל"צ והרב הראשי לשעבר הגאון רבי מרדכי אליהו זצוק"ל, ונחשב לאחד מבכירי הרבנים בציונות הדתית.

הרב אליהו הוא המועמד היחיד שמאיים על מועמדותו של הגר"ש עמאר, במיוחד לאור זאת שהוא צפוי לזכות לתמיכת 'יהדות התורה' ואף לתמיכה שקטה של תנועת ש"ס שתרצה לפי ההערכות לראות את הגר"ש עמאר מפסיד את הבחירות.

 (צילומים: שלומי כהן, מאיר אלפסי, יונתן זינדל - פלאש 90, כיכר השבת)
הרב שמואל אליהו, בעל סיכויים טובים (צילום: פלאש 90)
הגדלה

הרב אליהו נחשב למקורב להנהגת 'הבית היהודי' ולראש העיר ניר ברקת, כך שהוא יהיה צפוי לקבל את תמיכת נפתלי בנט ואולי אף לנצח את הבחירות לרבנות העיר ירושלים. 

הגאון רבי מרדכי מלכא, רבה של אלעד

הגר"מ מלכא מכהן כרבה הספרדי של אלעד, הוא הגיש את מועמדותו ביום האחרון, בטענה כי מרן שר התורה הגאון רבי חיים קנייבסקי הורה לו להתמודד. הרב מלכה לא זוכה לתמיכת ש"ס, וצפוי ככל הנראה להסיר את מועמדותו בשלב האחרון של הבחירות.

 (צילומים: שלומי כהן, מאיר אלפסי, יונתן זינדל - פלאש 90, כיכר השבת)
הרב מרדכי מלכא (צילום: צביקה גרוניך)

הגאון רבי משה מרדכי ממן

הרב ממן הגיש אמש בשעות הבוקר (שלישי) את מועמדותו, למרות שעבר את גיל ה-70 והחוק אינו מאפשר לו להתמודד לתפקיד, כך שלא ברור מה הוביל את הרב להגיש מועמדות. הרב ממן משמש כדיין בבית הדין לגיור.

הרב יהודה חייק

הרב חייק משמש כרב קהילה בקצרין, לרב אין תמיכה של אף גורם פוליטי. בעבר התמודד לרבנות העיר פתח תקווה בתמיכת מרן פוסק הדור הגרי"ש אלישיב זצוק"ל. למרות שכמעט ואין סיכוי שהוא ייבחר - הוא אישית בטוח בניצחונו.

הרב מרדכי ענתבי

רב בשכונת בית הכרם בירושלים, איש הציונות הדתית, בוגר ישיבת 'מרכז הרב', הוא הוסמך לכהן כרב עיר על ידי הראשל"צ הגאון רבי מרדכי אליהו זצוק"ל והרב הראשי אברהם שפירא זצ"ל. הרב ענתבי לא זוכה לתמיכת הנהגת הציבור הדתי לאומי. 

הרב מרדכי מלכא (ב') 

הרב מרדכי מלכא מכהן כרב האזורי של באר טוביה ומשמש כאב"ד של בתי ממנות באזור, הרב לא זוכה לתמיכה של אף מפלגה כך שגם אצלו לא ברור מה המניע להתמודדות כאשר על פניו נראה כי הסיכויים לבחירתו הם אפסיים. 

הגאון רבי יהודה דרעי 

הגר"י דרעי משמש כרבה של באר שבע והוא אחיו של יו"ר ש"ס אריה דרעי. הרב דרעי הוא הרב האחרון שהגיש את מועמדותו לתפקיד.

הגשת מועמדותו לא נעשתה בתאום עם תנועת ש"ס כך שככל הנראה הרב גם לא יזכה לתמיכתה, במיוחד לאחר מכתבו החריף של חבר מועצת חכמי התורה הגאון רבי דוד יוסף שהתייעץ עם גדולי הרבנים ובראשם נשיא המועצת הגר"ש כהן שקבעו כי "אין מקום להתמודד לתפקיד במיוחד שהדבר יגרום לחילול ה'".

 (צילומים: שלומי כהן, מאיר אלפסי, יונתן זינדל - פלאש 90, כיכר השבת)
הרב יהודה דרעי (צילום ארכיון: מאיר אלפסי)
הגדלה

ההערכה בש"ס היא כי הרב דרעי ימשוך את מועמדותו בהמשך המירוץ - אולי כבר במהלך השבוע הבא.

הרב חיים אמסלם

הרב אמסלם שימש בעבר כח"כ מטעם תנועת ש"ס עד שהודח על ידי מרן פוסק הדור רבי עובדיה יוסף זצוק"ל, התמודד בבחירות לכנסת עם מפלגת 'עם שלם' ולא הצליח לעבור את אחוז החסימה, כעת מתמודד אמסלם לתפקיד הרב הספרדי בתמיכת מפלגת 'התעוררות' החילונית במועצת העיר ירושלים. לדבריו, הוא זוכה לתמיכה של חלק מרבני הציונות הדתית. 

 (צילומים: שלומי כהן, מאיר אלפסי, יונתן זינדל - פלאש 90, כיכר השבת)
הח"כ לשעבר חיים אמסלם, טוען לתמיכה דתית לאומית (צילום: פלאש 90)

רשימת המועמדים לתפקיד הרב הראשי האשכנזי 

הרב אריה שטרן

בן 70. ראש מכון הלכה ברורה ובירור הלכה. הרב שטרן הוא מועמד הציונות הדתית לתפקיד רבה של ירושלים ונחשב לבעל סיכויים גדולים לזכות בתפקיד. עם זאת, מועצת הרבנות הראשית עדיין צריכה לאשר את כושרו של הרב בכדי שיוכל לכהן כרב עיר. הרב שטרן נולד בתל אביב. למד בישיבת היישוב החדש, בישיבת מרכז הרב ובכולל "שבט מיהודה" להכשרת דיינים בתל אביב בראשות הרב אפרים בורדיאנסקי.

הרב אריה שטרן בראיון ל"כיכר השבת" (צילום: שלומי כהן)

הרב שטרן משמש גם כרב קהילת הר חורב בשכונת קטמון בירושלים. כיהן כראש ישיבת הדרום ברחובות, כר"מ בישיבת מרכז הרב ובישיבת קריית שמונה וכמגיד השיעור הכללי בישיבת הכותל, בישיבת אורות שאול ובישיבת ההסדר אש התורה. לימד גם בישיבת אור עציון. לרב שטרן שבעה ילדים. בתו שירה נהרגה בתאונת דרכים בשנת 2007, בגיל 21.

הגאון רבי אליהו שלזינגר

בן ה-65, מרבניה הפוסקים של ירושלים ורב שכונת גילה בעיר מאז שנות השבעים. "אני מעריך שהיהדות החרדית תתמוך בי. דיברתי בעבר עם אנשיו של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן, ובעיקרון ישנה תמיכה עצומה ומכיוון שעד עכשיו זה לא היה מעשי אז לא יצאו בהכרזות. אני מעריך שבמשך הזמן יצאו הודעות מסודרות", אמר הרב בשיחה עם "כיכר השבת".

 (צילומים: שלומי כהן, מאיר אלפסי, יונתן זינדל - פלאש 90, כיכר השבת)
הרב אליהו שלזינגר (צילום: פלאש 90)
הגדלה

כשנה לפני פטירתו של הרב יצחק קוליץ, רבה האשכנזי האחרון של העיר ירושלים, מונה הרב שלזינגר לרב הפוסק של המועצה הדתית בענייני כשרות ועירובין, תפקיד השייך בדרך כלל לרבה הראשי של ירושלים, זאת בהסכמתם של מרן הגרי"ש אלישיב ומרן הגר"ע יוסף זצוק"ל.

הרב שלזינגר נחשב לבעל מעמד חזק יחסית בממסד של תנועת דגל התורה וזוכה להערכה רבה בקרב ההנהגה הרוחנית והפוליטית של התנועה אולם כאמור עד לשלב זה לא ניתנה לו עדיין כל תמיכה רשמית.

הרב יעקב שפירא

ראש ישיבת מרכז הרב וחבר מועצת הרבנות הראשית. בן 64, בנו של הגאון רבי אברהם שפירא זצ"ל, הרב הראשי לשעבר. סייע לאביו במשך שנים בניהול ענייני הרבנות הראשית וכן בניהול הישיבה, כאשר לאחר פטירת אביו מונה לראש ישיבת "מרכז הרב" מאז הוא מכהן בראשות הישיבה ומחנך את תלמידיו.

 (צילומים: שלומי כהן, מאיר אלפסי, יונתן זינדל - פלאש 90, כיכר השבת)
הרב יעקב שפירא, מהדמויות החרד"ליות האהודות על החרדים (צילום: פלאש 90)
הגדלה

במרוץ האחרון לרבנות הראשית לישראל שהתקיים לפני יותר משנה, התמודד הרב שפירא על משבצת הרב הראשי האשכנזי אולם הפסיד בסופו של דבר לגאון רבי דוד לאו שנבחר בסופו של דבר.

לדברי גורמים פוליטיים, ההתמודדות של הרב שפירא עלולה להקשות על סיכוייו של הרב שטרן זאת משום שהשניים מתחרים על קולות חברי הוועד הבוחר מקרב הציונות הדתית.

הגאון רבי משה חיים לאו

בן 54, בנו של הרב הראשי לתל אביב הגאון רבי ישראל מאיר לאו ואחיו של הרב הראשי לישראל הגר"ד לאו.

לדברי גורמים פוליטיים, מעלתו של הרב לאו הינה הייחוס המשפחתי וכן העובדה שהינו זוכה לקונצנזוס נדיר של תמיכה מגדולי ישראל החרדיים, הרי שבמקביל רבים מאוהדיו נמנים על בני הציונות הדתית מה שמגביר מאוד את סיכוייו.

מכהן כראש כולל תורת חיים בנתניה וכן ראש כולל ור"מ בישיבת נתיבות יצחק בתל אביב. הוא מוסר שיעור שבועי בתלמוד לעובדי בנק מזרחי טפחות, בבניין ההנהלה ברמת גן. משדר תוכניות בנושאי תורה, הלכה ופרשת השבוע ברדיו קול חי ובקול הדף.

 (צילומים: שלומי כהן, מאיר אלפסי, יונתן זינדל - פלאש 90, כיכר השבת)
הרב משה חיים לאו, בנו בכורו של הרב הראשי לישראל לשעבר (באדיבות המצלם) 
הגדלה

מוקדם יותר השנה התמודד על משרת הרב הראשי של נתניה אך הפסיד לרב קלמן בר. מקורביו מצפים כי יצליח לגייס תמיכה גם מקרב הציונות הדתית ובכך לשבור את יתרון הגוש הד"לי מה שיסייע כמובן לבחירתו.

הרב לאו מחזיק באמתחתו מכתב תמיכה מאת האדמורים מגור, בעלזא, ויזניץ, צאנז ועוד מחברי מועצת גדולי התורה הליטאית מה שמקנה לו בשלב זה יתרון אולם יש לזכור שהכרעתם של מרנן הגראי״ל שטיינמן והגרח קנייבסקי עדיין לא ניתנה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הרב יהודה רוזנטל

דיין ומורה צדק בקהילת חניכי הישיבות של הגאון רבי מרדכי גרוס. נחשב כבקיא גדול בש"ס ופוסקים, וכתוצאה מכך הינו דמות מוערכת בקהילה התורנית בבני ברק. סיכוייו נחשבים לנמוכים בשל העובדה שלא משתייך לממסד פוליטי כלשהוא

הגאון הרב אברהם חנוך קוטיינר

מתגורר בעיר בני ברק ונחשב לאחד מחשובי הפוסקים בעיר. ברבות השנים חיבר מספר ספרים תורניים. אחד הספרים אותו הוא חיבר נקרא "חנוכת הבית", חידושים וחקרי הלכה בהלכות המקדש וקדושיו.

הרב יהושע זנד

תלמיד חכם ובר אוריין ששם לעצמו למטרה להתמודד לתפקיד רבה הראשי של ירושלים. ידוע במידותיו התרומיות וביחסו החם והלבבי מתוך מאור פנים לכל אדם באשר הוא. הרב זנד אינו נחשב לבעל סיכויים גבוהים ולדברי גורמים יודעי דבר קשה להניח שיזכה בסופו של דבר באי מי מקולותיהם של חברי הגוף הבוחר. 

הרב אליהו דוד רוזנטל

משמש כדיין בפ"ת, פוסק הלכות ידוע בעירו המשמש גם כבורר בדיני תורה שונים. נחשב לתלמיד חכם דגול אולם סיכוייו נמוכים מאחר ולא נתמך על ידי גדולי ישראל.