אאא

"מי אתה שתלמד אותי איך למול?!", אלו המילים שהשמיע היום (חמישי) מוהל מפורסם ממרכז הארץ, כנגד הרב הראשי לישראל, הראשון לציון, הגאון הרב שלמה משה עמאר, בברית מילה בה השתתפו השניים.

בני משפחת אליהו התכוננו רבות ליום הזה, יום הכנסתו של בנם, בבריתו של אברהם אבינו. המשפחה אף הקפידה על הזמנת אישיות רבנית חשובה, הראשון לציון, הרב שלמה משה עמאר, לשבת כסנדק בברית של הרך הנולד. גם על המוהל הם לא התפשרו, והזמינו את הרב יצחק בן נון למול את בנם.

אלא שלתקרית המביכה שהתרחשה במהלך הברית עצמה, אף אחד לא ציפה ולא התכונן, וסביר להניח שכל הנוכחים, היו מעדיפים לשכוח אותה.

אבי הבן, הרב אליהו חיים, למד במשך שנתיים מילה אצל הרב בן נון, והוא זה שמל את בנו כאשר הרב בן נון נוכח ומסייע בעדו. השיטה בה הם נוהגים למול, היא "שיטת סלוניקי".

כאשר המוהל ביצע את הברית, הרב עמאר שם לב, כי המוהל נוהג בשיטה שמטרתה להמעיט ככל האפשר בירידת דם מהתינוק, כאשר הרב עמאר סבור כי שיטה זו מסכנת את התינוק.

הרב עמאר, שלפי עדויות הנוכחים שהגיעו ל"כיכר השבת" היה נראה מודאג, העיר בעדינות האופיינית לו למוהל, על מגרעות וחסרונות השיטה בה הוא נוהג למול.

אבי הבן, הגיב לרב עמאר כי הוא נוהג כשיטת סלוניקי. הרב עמאר, שב ואמר לו: "למה לך למול בשיטה הזו, היא מסכנת את התינוק".

רגע מזעזע

הרב עמאר הוסיף ואמר כי הוא גם מל תינוקות, ושיטה זו בעייתית ומסוכנת. בשלב זה, נחלץ הרב בן נון לסייע בידי תלמידו, אבי הבן, ובמקום התפתח ויכוח על שיטת המילה, כשבין היתר, נשמעה שם האמירה כלפי הרב עמאר "מי אתה שתלמד אותי איך למול?".

בשלב מסויים, אמר הרב עמאר למוהל "אתה רוצה לשמוע, או שאתה רוצה להתווכח?". המוהל, השיב לרב כי כך הוא נוהג והוא יודע מה הוא עושה. "אסור לך למול", אמר לו הרב עמאר. בתגובה, השיב לו המוהל: "מי התיר לך לשפוך את דמי? אני לא מוחל על-כך".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

אחד הנוכחים בשמחת הברית, אומר בשיחה עם "כיכר השבת" כי "זה היה רגע מזעזע, כל הנוכחים זעו על מקומם בחוסר נוחות, מול הדברים של המוהל".

לדבריו, "במהלך הברית, הייתה ניכרת הדאגה הרבה על פניו של הרב עמאר. הוא ממש זע באי נוחות על כסא הסנדק. ולכן, הוא העיר בעדינות למוהל, אלא שהוא בחר להתחצף ולענות בצורה מבזה ולא מקובלת כנגד רב בישראל".

אבי הבן, הרב חיים אליהו, אומר בתגובה ל"כיכר השבת": "הרב יצחק בן נון שליט"א הוא הרב הראשי לאומנות המילה. גדולי הדור הגדירו אותו למומחה עצום. ולגבי מה שנאמר בכתבה, ההיפך הוא הנכון, נשפך דמו של הרב בן נון! התקיים בנו 'האמת תהיה נעדרת והחכמה תיסרך'.

"כאבי הבן וכתלמידו של הרב בן נון, אני ממליץ בחום לקחת אותו בעדיפות ראשונה למוהל לבינכם, כפי שכך עושים גדולי הדור, ולמפורסמות אין צריך ראיה".