אאא

הרצח המזעזע בבריסל: ביום חמישי, יומיים לפני הפיגוע במוזיאון היהודי בבריסל, ריקה, יהודיה תושבת בריסל בת 72, ומשתתפת קבועה באירועים של הקהילה היהודית למרות שאינה מגיעה מבית דתי, הודיעה כי לא תוכל להגיע בשבת בשל חולשה.

בעקבות כך, דומיניק שבריאל בת ה-69 שהגיעה מצרפת לבריסל לפני חודשיים ימים, החליפה אותה בתפקיד, ונהרגה בפיגוע הירי. "היא נהרגה לצערי", אמרה הניצולת בשיחה עם אליהו אליוביץ מקבוצת העיתונאים רוטרניק. "אני כל כך מתנצלת על האירוע שהיה" הוסיפה.

ריקה שהחלה להתנדב במוזיאון לפני ארבע שנים, הייתה מגיעה למקום ארבע פעמים בשבוע. בחודש האחרון היא לא חשה בטוב והנוכחות שלה במקום ירדה באופן משמעותי. "אני מרגישה שהקדוש ברוך שמר עליי שאנצל, כך כך כואב לי על האירוע. אני הולכת להפגנה מול המוזיאון כדי להדליק נר לזכר ההרוגים".

תיעוד הרצח המזעזע (מתוך מצלמות האבטחה)

"הנרצחים סירבו לחדש את הדרכון בשבת"

בתוך כך, אחיינה של מירה ריוה הי"ד - אחותו של יבל"ח הרב משה צנעני, מחשובי ומשפיעי חסידות ברסלב בקהילת "שובו בנים" הנחשב למקורבו של הגאון רבי אליעזר ברלנד - אמר בשיחה עם "כיכר השבת" כי בני הזוג שנהרגו סירבו להוציא דרכון בשבת: "לא היה להם תעודות זהות בהתחלה, וכשבאו לבדוק אותם לא היה להם דרכונים בגלל שהם לא רצו להוציא דרכונים חדשים בשבת".

קרוב משפחתה ספד לה אמש (ראשון) בדמעות בשיחה עם "כיכר השבת": "היא לא הייתה שומרת מסורת כמו אחיה שחזר בתשובה אבל היא כן הייתה קרובה קצת לדת. היא לא הייתה אנטי לדת, ההפך". לדבריו, "מדובר באישה עם מידות טובות של עזרה לזולת ואהבת האחר, השונה".

בן המשפחה סיפר כי, "הרב קיבל את הבשורה באופן ממש קשה. הוא לא חשב שההרוגים קשורים אליו, זה הפתיע אותו ממש. אנחנו נמצאים לידו ומנחמים אותו על הטרגדיה הקשה, זה לא פשוט".

במשפחת צנעני מקווים כי רשויות החוק ישימו את ידם על הרוצח, "אנחנו מקווים שהרשויות יעשו את המוטל עליהן ויצליחו ללכוד את הרוצחים המתועבים, מדובר בתקיפה אנטישמית בגלל היותם יהודים. זה בלתי נתפס שמעתה יהודים יחששו לנסוע לבריסל".

היורה, כך לפי הדיווחים בבריסל, הגיע למקום באמצעות מכונית מסוג אודי, חנה בכניסה למוזיאון היהודי ולאחר ביצוע הירי נמלט באמצעות הרכב. "שמעתי רעש שנשמע כמו ירי, לפחות חצי תריסר יריות. אז היה שקט במשך דקה, ואז הירי התחדש, עוד חצי תריסר יריות. המשטרה הגיעה וסגרה את האזור. גם אמבולנסים הגיעו למקום. כל הרובע נסגר, וכעת יש פה כוחות משטרה גדולים, שוטרים סמויים, אמבולנסים ועוברי אורח רבים" אמר אחד מעדי הראייה. המאמצים לאתר את המפגע נמשכים.