אאא

מכתבם של גדולי ישראל שפורסם הבוקר כנגד הפגיעה הקשה במרן ראש הישיבה הרב אהרן יהודה לייב שטיינמן מעלה תמיהות קשות לגבי התנהלות העיתונים החרדיים בכל הקשור לחתימותיהם של גדולי ישראל.

יובהר: אין ספק באמינות המכתב שאושר על-ידי גדולי ישראל, אנו רק מעלים תמיהה לגביי ההתנהלות של העיתונים

כזכור, במכתב שפורסם הבוקר ועליו חתמו גאב"ד בני ברק הגר"נ קרליץ מרן הגר"ח קנייבסקי ומרן ראש הישיבה הרב גרשון אדלשטיין, הובעה מחאה חריפה כנגד פשקוויל מחוצף בו בוזה כבודו של מרן הרב שטיינמן.

במכתבם כתבו גדולי הדור: "נחרדנו לשמוע מביזוי ת"ח הנורא שנעשה לאחרונה ע"י לבלרים מחוצפים שהשחיזו עטם ופערו פיהם הטמא בדרשות של דופי, ומאמרים של שנאה ורעות רוח, העיזו פניהם ברבן של ישראל מרן הגאון ראי"ל שטיינמן שליט"א, אשר נטל על שכמו את משא הדור".

עוד נכתב במכתב היוצא דופן של גדולי ישראל: "אוי לאוזניים שכך שומעות, ואוי לנו שכך עלתה בימינו, אנו מוחים בזה כדין חובת מחאה, וכבר נפסק בשו"ע (יו"ד סי' רמ"ג) כל המבזה את החכמים אין לו חלק לעוה"ב, והוא בכלל כי דבר ה' בזה. וכל המבזה ת"ח אין רפואה למכתו, ואוי להם לבריות מעלבונה של תורה".

אולם, מעיון קצר ופשוט במודעות השונות שהתפרסמו בעיתונות החרדית ('יתד' ו-'המבשר') ניתן לראות בקלות כי חתימות הרבנים בשני המודעות הזהות בתוכנן - שונות לגמרי.

מכתב אחד חתימות שונות

בחתימת הרב קרליץ שהתפרסמה ב'יתד' נראית ה'נ' של שמו כשסופה זולג כלפי מטה, בעוד שב'המבשר' סופה של ה'נ' עולה כלפי מעלה.

בנוסף, ב'יתד' נראית חתימת הרב קרליץ כאשר יש רווח בין האותיות השונות, בעוד שב'המבשר' חתימת הרב קרליץ בעלת אותיות מחוברות.

גם חתימתו של מרן הרב קנייבסקי אינה זהה בשני העיתונים.

ב'המבשר' נראית הרגל השמאלית של ה'ח' כשהיא ארוכה מהרגל הימנית, ומאידך ב'יתד' שני הרגליים בעלות אורך זהה.

גם באות 'ק' נתגלו שינויים, כאשר במכתב שפורסם ב' המבשר' נראית האות בעלת רקל מכופפת כלפי מעלה, וב'יתד' היא נראית זקופה וישרה. 

לעיני רבים שראו את המודעות הבוקר הדבר נראה היה מוזר, האם במשרדי העיתונים החרדים מוחזקים חתימות גדולי ישראל? או שמה גדולי ישראל חתמו פעמיים על שני מכתבים, אחד ל'המבשר' ואחד ל'יתד'? לבטאונים הפתרונים

זיופי חתימות - עניין שבשגרה 

לפני מספר חודשים קבע בית הדין לדיני ממונות בירושלים שבראשות הרב לוין כי חתימות גדולי ישראל שפורסמו ונראו אוטנתיות לכל דבר - היו מזויפות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"על המודעות 'חתמו', כביכול גדולי ישראל שליט"א (שלאחר בדיקה נתברר שרובן חתימות מזוייפות), וכן הכרזת חרמות ונידויים ללא כל חתימה וסמכות", לשון מכתב בית הדין שפורסם לפני מספר חודשים כאמור.

חודש לאחר מכן דווח, כי גורמים חרדיים שלחו לבדיקה גרפולוגית את חתימת מרן הגרי"ש אלישיב שפורסמה בעידן הסכסוך שבין עיתון יתד נאמן (בגלגולו הקודם) לבין עיתון משפחה.

הגרפולוג שבדק את החתימה הכריע כי חתימת מרן הגרי"ש - זויפה. ההחלטה גרמה לסערה בעולם החרדי. אבישי בן חיים, הפרשן לעניני חרדים של ערוץ 10, ראה בבדיקת החתימה נסיון לערער את הסמכות התורנית בעולם החרדי.

בראיון לגלי צה"ל בעקבות הסערה הוא אמר: "אנחנו רואים ניסיון של גורמים חרדים ששלחו שתי חתימות של הרב אלישיב, לערער בציבור את האמונה בדברי הרב".

המכתב כפי שנראה ב'יתד' צילום מסך
המכתב כפי שנראה ב'יתד' צילום מסך
המכתב כפי שנראה ב'המבשר' צילום מסך
המכתב כפי שנראה ב'המבשר' צילום מסך