אאא

מבצע צוק איתן - נגמ"ש המוות: דובר צה"ל התיר הבוקר (שלישי) לפרסם כי באירוע ביום ראשון לפנות בוקר, בו נפגע קשות נגמ"ש צה"לי בו שהו לוחמי גולני, זוהו בוודאות שישה חללים, ומאמצי הזיהוי והבירור באשר ללוחם השביעי ממשיכים.

בשעות הצהריים, התיר דובר צה"ל לפרסם כי מדובר בסמל אורון שאול, לוחם בחטיבת גולני, בן 21 מפוריה.

החמאס כבר הודיע בתחילת השבוע כי בידו חייל חטוף וכי לכאורה ממשלת ישראל מנסה להסתיר זאת מהציבור הישראלי, אך מתברר כי לא מדובר בחייל נעדר אלא בקושי בזיהוי החייל שנהרג באסון.

האלופה אורנה ברביבאי, ראש אכ"א, הגיעה אמש לבית המשפחה והודיעה להם כי "גופתו לא נמצאה בין גופות ההרוגים ושלא נמצאו ממצאים אחרים שיוכיחו כי הוא היה בנגמ"ש ובזירה".

בני המשפחה טענו כי אם ככה מבחינתם החייל חי, אך ברביבאי אמרה בתגובה כי הסיכוי שהוא בין החיים - קלוש.

 (צילומים: פייסבוק, פלאש 90)
סמל אורון שאול (צילום: פייסבוק)

מי שפועלים במאמץ רב כדי להגיע לזיהוי החייל הם אנשי הרבנות הצבאית יחד עם היחידה לאיתור נעדרים באגף כוח אדם, שעורכים התייעצויות ודנים באפשרות לאתר שרידים נוספים מהנגמ"ש.

ההערכות של צה"ל והחוקרים שהיו בזירה וטפלו בזיהוי ששת הגופות שכן זוהו, כי החייל נהרג גם הוא בזירה וכי החמאס אינו מחזיק בחייל וגם לא בחלקי גופתו.

ההערכה היא כי יתכן והחמאס מחזיק בפרטים אישיים של החייל כדוגמת המדים או בדיסקית ומנצל זאת לצרכי לוחמה פסיכולוגית בציבור הישראלי.

הערכת צה"ל מתבססת בעיקר מתיעוד של תצפיות שצפו באירוע האסון של הנגמ"ש שמוכיחים לכאורה כי המחבלים לא הצליחו להגיע לגופות החיילים בשל האש הכבד שירה צה"ל באותם רגעים כדי לחפות על חללי צה"ל.

כפי הנראה זו גם הסיבה שחמאס לא מציג אף ראיה והוכחה לכך שבידו חייל חטוף.

כזכור, חמאס הודיע בימים האחרונים כי הצליח לחטוף חייל צה"ל. לדברי דובר הזרוע הצבאית של הארגון: "מה שהאויב לא הודה בו הוא שהוא איבד את אחד מחייליו בפעולה היום. כיצד הוא יכול להסתיר את היעלמותו של החייל?".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

לדבריו, "החייל הזה הוא שבוי בידי אל-קסאם בפעולה הזאת. אם הנהגת האויב משקרת בעניין ההרוגים והפצועים, עליה להשיב לציבור שלה בעניין גורלו של החייל הזה כעת".

באסון הנגמ"ש נפלו שבעה חיילים, שמותם של שישה מהם הותרו לפרסום:

סמל מקס שטיינברג, לוחם גולני בן 24 מבאר שבע.

סמל ראשון שחר תעשה, לוחם גולני בן 20 מפרדסיה.

סמל ראשון דניאל פומרנץ, לוחם גולני בן 20 מכפר אז"ר.

סמל שון מונדשיין, לוחם גולני בן 19 מתל אביב.

סמל בן ואנונו, לוחם גולני, בן 19 מאשדוד.

סמל ראשון אורן נח, לוחם גולני, בן 22 מהושעייה.