אאא

האם קואליציית נתניהו תתפורר דווקא על רקע אחד החוקים הפחות תקשורתיים אך היותר חשובים בנושאי דת ומדינה? אם תשאלו את ח"כ עליזה לביא ובכירי מפלגתה 'יש עתיד' המקדמים את הצעת החוק, ואת סגן השר הרב אלי בן דהן ובכירי מפלגתו הנלחמים נגד הצעת החוק בכל הכח, דומה שהתשובה חיובית בהחלט. על הפרק: הצעת החוק לצמצום סמכויות בתי הדין הרבניים אותו יזמה ח"כ לביא, הצפויה לעלות לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה. 

גם באופוזיציה לא נחים. ל"כיכר השבת" נודע כי במאמץ למנוע את החוק נרשם שיתוף פעולה מיוחד בין יו"ר ש"ס ח"כ אריה דרעי ליו"ר דגל התורה ח"כ משה גפני וזאת במטרה לסכל את הצעת החוק, השניים משוחחים עם שרים החברים בוועדת השרים לענייני חקיקה ומפעילים את השפעתם על מנת למנוע את הצעת החוק.

באופן מפתיע גם בקואליציה יש מי שמסייע. מי שנטל על עצמו לנהל את המלחמה נגד הצעת החוק, הוא סגן שר הדתות אלי בן דהן, שכיהן במשך למעלה משני עשורים כמנכ"ל בתי הדין, שניהל את המלחמה נגד צמצום סמכויות בתי הדין הרבניים, הסובלים מכרסום זוחל בסמכויותיהם במשך שנים ארוכות.

מי שניהל עד היום את הקרב מאחורי הקלעים, הוא הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף, שממעט להתבטא בנושאים ציבוריים ופוליטיים.

ביום חמישי האחרון לאחר שכלו כל הקיצין והנהלת הקואליציה הודיעה שהחוק יעלה לאישור וועדת השרים לעניני חקיקה, יוצא הראשון לציון למלחמה גלויה נגד יוזמי הצעת החוק, נגד סיעת יש עתיד ונגד ועדת השרים לענייני חקיקה המקדמות את הצעת החוק בניגוד לעמדת הרבנים הראשיים.

במכתב בהול ששיגר הגר"י יוסף לראש הממשלה בנימין נתניהו, נקרא האחרון להתערב באופן בהול בנעשה ולהוריד את הצעת החוק מסדר יומה של וועדת השרים.

קצת רקע על הקרב שמתנהל מאחורי הקלעים ומסעיר את עולם הדיינות כמו גם את העולם הפוליטי: לפני מספר שבועות הניחה ח"כ עליזה לביא הצעת חוק על שולחן הכנסת לפיה ברירת המחדל להגשת כתבי תביעה בענייני חלוקת רכוש, משמורת ומזונות במקרה של גירושין תהיה בית המשפט לענייני משפחה, ואילו פניה לבתי הדין הרבניים תהיה אך ורק בהסכמת הצדדים. כיום, הסמכות מוקנית על ידי הצד שהקדים לפעול ופנה ראשון לאחת הערכאות.

הצעת החוק מונחת על שולחן הכנסת שעה שמירוץ הסמכויות שהעסיק בעבר את הבג"ץ באופן כמעט יום יומי כמעט וחלף מהעולם, לאחר שסמכויות בתי הדין צומצמו ולא ניתנו פסקים בניגוד לחוק. בן דהן לא הסתפק בהתנגדות להצעה ובפעילות תקשורתית נגד מה שעשוי להחריב, הלכה למעשה, את בתי הדין הרבניים, ומיהר להגיש הצעת חוק משלו, המבססת על מסקנות ועדה ממשלתית בראשות השופט יצחק שנהב שעסקה בנושא בשנים האחרונות, ולפיהם בני זוג המעוניינים להתגרש יחויבו להגיע להליך של יישוב סכסוך לפני כל דיון בדיני משפחה.

המאבקים על הכח המוקנה לבתי הדין אינו חדש: לפני כשלוש שנים כינס שר המשפטים דאז, יעקב נאמן, וועדה מקצועית בראשות הרב דיכובסקי, דיין בית הדין הרבני הגדול לשעבר, למציאת פתרון לבעיית מרוץ הסמכויות. לפני כשנה, ולאחר ביקורת שנשמעה אודות הרכב הוועדה שלא כלל נציגות לדיינים, התפזרה הוועדה ללא שהגישה המלצות כלשהן.

הרב דיכובסקי, כיום מנכ"ל בתי הדין הרבניים, אמר כי הצעת החוק הנוכחית גורמת להרגשה לא נוחה, שכן כדי להקנות סמכות של בית הדין צריך גם את הסכמת שני הצדדים, גם לעבור ייעוץ משפטי וגם לחתום על תצהיר.

כאמור, במכתב חירום ששיגר הגר"י יוסף לנתניהו, הוא כותב: "ביודעי ומכירי כי תורת ישראל ומסורת ישראל קרובה מאד לליבו של ראש הממשלה אני נוטל חירות לפנות לכבודו בנושא זה מתוך תקווה מרובה שפנייתי זו לא תשוב ריקם.

"ביום ראשון הקרוב תעמוד על סדר יומה של וועדת השרים לענייני חקיקה הצעת החוק שבנידון. זאת למרות התנגדותה הנחרצת של מערכת בתי הדין, ולמרות פניותי לשרת המשפטים שהיא גם יו"ר וועדת השרים לענייני חקיקה אשר לא נענו לצערי לכן אבקש את התערבות כבודו בנושא זה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"הצעת החוק המדוברת מאיימת לרוקן מתוכה את סמכויותיהם של בתי הדין הרבניים לעורר בעיות הלכתיות חמורות, ולפגוע קשות בכל נושא הנישואים והגירושין והעניינים במדינת ישראל. נושאים שהם ונלווים להם מתנהלים כידוע על פי הדין האישי בתי הדין הרבניים. מאז קמה המדינה ולכן מערכת בתי הדין הרבניים שאני עומד בראשה מתנגדת באופן נחרץ להצעת החוק הפרטית שבנידון. אסביר את דברי גם מבחינה פרקטית: זה כמה וכמה שנים שתש כוחו של מירוץ הסמכויות וכמעט ואין התנגשויות בין בתי המשפט לבתי הדין הרבניים.

"ראיה ברורה לכך ניתן למצוא בפסקה עניפה של בית המשפט העליון בשנים האחרונות. מן הפסיקה עולה כי בית הדין ובתי המשפט נוהגים בדרך כלל על פי עקרונות הכיבוד העקרוני של ערכות, ומירוץ הסמכויות נמצא בשולי השוליים. הדגמה מספרית אפשר למצוא במספר הגדול מאד של דחיית עתירות לבג"ץ נגד בתי הדין הרבניים.

"יתירה מכך היה מן הראוי אף להרחיב את סמכות בתי הדין הרבניים כדי שיוכלו לדון בענייני ממונות בהסכמת כל הצדדים הנוגעים בדבר, כפי שהיה הדבר בעבר במשך עשרות שנים, מלפני קום המדינה ועד לפני שנים אחדות.

"ההצעה פוגעת באופן חריף בסמכות בתי הדין הרבניים ועלולה להביא לקשיים וסיבוכים רבים בשטח המורכב מאד של דיני משפחה בישראל. לכן אני שב ומבקש את כבודו להפעיל בדחיפות את סמכותו ולהתערב על מנת שהצעה זו תרד מסדר יומה של הממשלה ושל וועדת השרים לענייני חקיקה.