אאא

גם בחסידות סאטמר מצטרפים לתפילות: לפני שעה קלה (שלישי) פרסם מרן האדמו"ר מסאטמר "קריאת קודש" מיוחדת לחסידיו, לומר בכל יום אחרי תפילת שחרית 5 פרקי תהילים, וזאת לרגל המלחמה והמצב הקשה בארץ הקודש.

במודעה שפרסמה הנהלת הקהילה תחת הכותרת "השתדלו והרבו תחינה" נכתב: "לאור המצב הקשה השורר כעת בארצנו הקדושה נצטווינו מפי כ"ק רבינו שליט"א לעורר את אנשי שלומנו וחברי קהלתינו די בכל אתר ואתר לבוא אל המלך ולהתחנן לו ולעורר רחמי שמים מרובים על אחינו בית ישראל תושבי ארץ הקודש בשעת אמירת חמשה פרקי תהילים בכל יום אחר תפילת שחרית".

המודעה מסתיימת באיחול: "וה׳ יתברך יעזור ויגן ויושיע שכל בני ישראל ינצלו מכל צרה ופגע והימים האלו יהפכו לששון ושמחה".

יצויין, שבכך מצטרף הרבי מסאטמר לקריאתם של מרנן גדולי ישראל ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן ומרן שר התורה הגר"ח  קנייבסקי, כמו גם לחסידויות בעלזא, ויז'ניץ וצאנז, בהן הורו האדמו"רים לומר בכל יום פרקי תהילים לרגל המצב הקשה.

כזכור, במרכז חסידות סאטמר בבני ברק נאמרו ביום שישי ובשבת קודש פרקי תהילים בבתי הכנסת של החסידות. גם בבית המדרש שברחוב קדושת יום טוב בעיר התאספו כחצי שעה לפני השבת מתפללים רבים שקראו יחד פרקי תהילים.

בבית המדרש השני בשכונת זכרון מאיר התקיימו תפילות ברוב עם בצהריי יום השבת, כשגם באירוע זה התפללו כולם להצלחת המערכה בדגש על כך שלא יהיו חלילה נפגעים בנפש ובגוף.

גורמים בחסידות מסבירים כי זוהי עמדתה של סאטמר משכבר הימים. "אנחנו בניגוד לאנשי נטורי קרתא ושאר הקיצונים ההזויים חלילה לא רוצים לראות במפלתם של ישראל. יש הבדל בין המישור הרעיוני של ההתנגדות לציונות ממנו איננו זזים כמלוא נימה לבין התפילות שלא ייהרגו יהודים ושאויביו של עם ישראל לא יצליחו בתוכניותיהם הזדוניות".

"אין לערבב בין השניים" אומרים גורמים בחסידות, "גם האדמו"ר בעל ה"דברי יואל" זצ"ל סבר כי בשעת מלחמה אין לומר מילה. ניתן להתנגד לרעיון הציוני בתקיפות אך מנגד לשאת תפילה למפלתם של שונאי ישראל".