אאא

בדרך לשלום: הגאון רבי ראובן אלבז, מגדולי המחזירים בתשובה וראש ישיבת 'אור החיים', קיים בחודשים האחרונים שיחות רבות עם הצדדים המעורבים במחלוקת שפרצה בין הראשל"צ הגאון רבי שלמה משה עמאר למועצת חכמי התורה של ש"ס וההנהגה הפוליטית-ספרדית.

בהתייחסות פומבית ראשונה של הרב אלבז למחלוקת, הוא אומר כי הציבור הספרדי ככל הנראה בדרך לשלום, וכי נדרש עוד קצת מאמץ, כהגדרתו, של שני הצדדים.

בראיון לאיציק הלפרין מהערוץ הראשון אמר הרב אלבז: "ניסיתי לעזור, מקווה שהדברים הולכים ומתקדמים לעבר משהו טוב... זה מה שאני רואה בימים האחרונים... אני מקווה... דיברתי גם עם אנשים, גם עם רבנים.. אני רואה שיש הבנות הדדיות, צריך לוותר פה, קצת לוותר פה..."

"גם בנושא של אלי ישי ואריה דרעי צריך לראות בדיוק... אני מקווה שהדברים יסתדרו. אני חושב איך לאחד את עם ישראל, זה מה שאני חושב, לאחד את כולם באחדות שלימה" הוסיף הרב אלבז.

לדברי הרב: "גם להתקרב לאגודת ישראל, להתקרב לדגל תורה, או אולי לקרב גם את המגזרים השונים שלפחות יהיו בדעה אחת". 

תנאי הצדדים לפתרון הסכסוך 

בחודש האחרון, פרסם אתר "כיכר השבת" את התנאים של שני הצדדים במשא ומתן לשלום. תנועת ש"ס, הכפופה למועצת חכמי התורה, מבקשת מהגר"ש עמאר שייצא אל הציבור ויסביר בקולו מדוע יצא נגד מרן הגר"ע יוסף זצ"ל בזמן הבחירות לרבנות הראשית ובכך גרם למרן הגר"ע יוסף צער והביא לנתק הגדול.

הרב עמאר, בשלב זה, מסרב לעשות זאת בטענה כי הסביר זאת אישית למרן זצ"ל, קודם פטירתו, ולאחר ההסבר, לדבריו, הרב סלח לו על מה שהיה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בנוסף, ישנה דרישה כי הרב עמאר יחתום על מכתב שהכינו חלק מבני משפחתו של מרן הגר"ע יוסף זצ"ל ויתנצל בפני הראשון לציון הגר"י יוסף. הגר"ש עמאר, מסרב לחתום על המכתב אך מוכן להיפגש עם הגר"י יוסף ולהבהיר בפניו כי אין לו שום דבר כנגדו.

מנגד, הגר"ש עמאר מציג דרישות משלו. הרב מעוניין לטהר את שמו לאחר הפרסומים על ה"דיל" שעשה עם הרב דוד סתיו במהלך הבחירות לרבנות הראשית, דיל נגדו יצא מרן הגר"ע יוסף בחריפות ובעקבותיו הורה לח"כי ש"ס למנוע את אישורו של החוק שנועד לאפשר לרב עמאר להתמודד לכהונה שניה. 

הגר"ש עמאר: אין מחלוקת (צילום: ישראל כהן)

הגר"ש עמאר טוען כי לא היו דברים מעולם וכי מדובר בשקר של דרעי, איתו הוא מסרב להיפגש בשלב זה. בעקבות כך, דורש הרב עמאר כי אריה דרעי יפרסם מכתב בו יודה ששיקר למרן הרב עובדיה כאשר אמר לו כי הרב עמאר סגר דיל עם הרב סתיו ויתנצל על כך בפני הרב עמאר.

הרב עמאר הבהיר כי ללא המכתב הזה של דרעי הוא מסרב להתקדם במשא ומתן, מאחר ולטענתו נעשה לו עוול ועל דרעי לתקן זאת. דרעי מסרב לחתום על מכתב מסוג זה, בטענה כי הדיל עם הרב סתיו "היה ברור כשמש לעיני כולם" ולדבריו יש לכך ראיות רבות וכי המידע על קיום הדיל הגיע ממקורות נוספים אל מרן הגר"ע יוסף.