(צילום אילוסטרציה: פלאש 90)
אאא

מכת האפליה: ר' חיים כהן, מקורבו של פוסק הדור מרן הגאון רבי יוסף שלום אלישיב זצוק"ל, חושף הבוקר (רביעי) כי לפני כשנתיים, מנהלי הסמינרים הגדולים טרפדו יוזמה להקמת סמינר ספרדי לבנות.

בראיון טעון למרדכי לביא בתוכניתו 'שמונה עד עשר' ברדיו "קול ברמה", חושף חיים כהן כי הרב אלישיב התבטא בחריפות ואמר כי מנהל סמינר שלא מקבל תלמידות ספרדיות הוא גנב. להלן קטעים מהראיון.

לביא: במהלך השנים קבלת המון פניות של הורים שניסו להכניס את ילדיהם לסמינרים, אתה מעורב בנושא הכאוב מה אתה יכול להגיד בשעה כזו?

"אני 'שמח' שמרן הרב שטיינמן עסוק מהבוקר עד הלילה להכניס בנות לסמינרים, כי זה הזכיר לי במה היה עסוק בחודש אלול הרב אלישיב. אני הייתי בסך-הכל שליח בסופו של דבר ההורים היו באים אליו. בזה גדולי הדור צרכים להיות עסוקים באלול?

"וכולם יודעים שישנה אפליה, לומר שאין אפליה זה שקר ודאי שיש אפליה ולא רק בסמינרים גם בישיבות קטנות וגם בישיבות גדולות.

"אספר לך סיפור לפני למעלה מעשור קרוב לשתיים עשרה שנה, היה מצב מאוד קשה הרבה מאוד בנות נשארו בחוץ והרב אלישיב זצ"ל החליט שצריך לעשות מעשה. זימן יהודי  שקרוב אליו מחו"ל זימן רב מירושלים, ואמר להם שצריך לפתוח סמינר חדש, אמרו לו  איך נפתח כולם ילחמו איתנו, אז הייתה לו נכדה, ומרן זצ"ל ענה להם: "היא תהיה התלמידה הראשונה", ומיד קרא לרב אפרתי והורה לו לשלוח את הילדה שלו וכך נפתח הסמינר.

"לפני שנתיים החלטנו להקים עוד סמינר שיהיה סמינר ספרדי הכי טוב שיש. מי אלו שנלחמו איתנו? אותם ראשי הסמינרים הגדולים שפחדו שהספרדיות הטובות ילכו אלינו ואז הם יהיו בבעיה".

- איך ראשי הסמינרים יכולים לטרפד?

"ברישום, כשאתה רוצה לבנות סמינר טוב אתה צריך להתחיל עם הבנות הכי הטובות, והם קבלו את כל הטובות, למרות שבדרך כלל הם קבלו רק את חלקם, הכל בכדי להכשיל את המהלך. לא יכול להיות שמצד אחד הם אומרים תפתחו מצד שני הם מטרפדים את המהלך".

- חזרת למרן הרב אלישיב זצ"ל וסיפרת לו שהם מטרפדים, איך הוא הגיב?

"אחדד לך את זה, הרב אלישיב פתח וועדת רבנים, ובתחילה זה הצליח, עברו שנתיים שלוש והתחילו לא לציית לוועדת הרבנים. הרב אלישיב אמר שסמינר שלא מקבל ספרדים הוא גנב, הסמינר מקבל תקציב על חשבון הציבור הספרדי ולא מקבל בנות ספרדיות זו גניבה".

- אתה אומר שמנהלי הסמינרים צפצפו על הרבנים? 

"כן, כך היו הדברים. הרב אלישיב זימן את לימור לבנת לעצור תקציב לסמינר מסויים כי הם לא צייתו לוועדת הרבנים, וכך היה".

- והם מחנכים את הילדים שלנו?

"זאת הבעיה. לפני כמה שנים התחלנו ביוזמה עם הרבנית יוכבד אלישיב שהיא מנהלת בבית יעקב גבעת שאול לעשות סמינרים אזוריים, הבנות שלומדת ביסודי ימשיכו עוד שנתיים שלוש ופתרנו את הבעיה.

"למה עד כיתה ח' כולם יכולות ללמוד ביחד, ואחרי זה יש בעיה עם ספרדים? למה לא לעשות סמינר אזורי? ומה קרה בסוף, אתה חושב שזה הלך? מי הראשונים שנלחמו במהלך? מנהלי הסמינרים!" 

-כל השליטה אצלם ביד?

"כן!".

- אנחנו מקבלים עכשיו פניות של הורים שבוכים לנו בטלפון, אי אפשר לעמוד בזה. למנהלי הסמינרים אין להם רגש? ליבם נעשה גס?

"אני לא מתכחש שצריכה להיות רמת איזון מסויימת, אבל מה המנהלים עושים, כל הבנות כוהנים וכל הבנות לווים הופכות לספרדיות, ואז אתה דוחק אותם לפינה, אז הם אומרים שההבת מקולקלת. אתה לוקח אותם לרב, אז הוא אומר לרב 'לפי הבירור שלנו הבת מקולקלת, הרב מוכן לקחת אחריות?'.

"נו שוין, מה אתה עושה אז? בא נגיד הצלחת להוכיח שהמנהל משקר, המנהל אומר שבנות הכיתה אומרות שהם יעזבו אם הבת תתקבל.

"באמת לא לכולם מתאימות, אבל לא יתכן שהרוב של הסיטואציה אצל הספרדים? בשנה שעברה עיריית ירושלים עשתה משהו מבורך וייצרה הסכם עם משרד החינוך שמי שמפלה יזומן לשימוע, האבסורד הוא שמי שהוזמן לשימוע הם מנהלי הסמינרים הספרדים, תשאל את ניסים זאב הוא יש לו סמינר ספרדי והוא הואשם באפליה תגיד לי, יש לך הגיון בזה?"

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

- ראיתי סרטון לפני כמה שנים, שרואים שם את הרב שטיינמן עם מנהל חיידר שבא לרב בכדי שיגיד, לא לקבל ילד מסויים, אז הרב שטיינמן אומר לו איפה הילד ילמד באמריקה? אומר לו המלמד יש עוד כמה חיידרים בעיר, ואז הרב שטיינמן אומר לו, מה הילד יעשה לא ילמד? והמנהל השיב, שההורים יוציאו את הילדים אם הוא יכניס את הילד, אז פוקעת סבלנות של ראש הישיבה ואומר לו "שלא תחשוב שזה מיראת שמים". וכך רואים את ראש הישבה צועק עליו "זה הכל גאווה גאווה גאווה אגרויסע בעל גאווה".

"אספר לך סיפור, הכנסתי ילד לאיזה חיידר, אחרי זמן מה המנהל אמר שהוא לא רוצה לקבל את האח שלו, בגלל שהאבא דיבר בהשקפה מעוותת נגד איזה רב, נכנסנו לרב קנייבסקי, והמנהל הציג את השאלה בצורה הכי קיצונית למרות זאת ר' חיים אמר לו, לדבריך אתה חייב לקבל את הילד כי אחרת הוא יצא טיפש כמו האבא שלו".

- אני יכול להניח שאתה אין לך בעיה במוסדות אשכנזים, זו לא התאבדות מבחינה ליטאית על המזבח?

"הדברים הללו הם אמיתיים ואני אומר אותם כל הזמן, אבל כרגע מבחינה חרדית נשרפת? פעם שמעתי מהרב אלישיב זצ"ל מי שאומר את האמת לא צריך זיכרון טוב".