אאא

חודש לאחר שהדהים את הציונות הדתית בהחלטתו לפרוש מתפקידו, הרב דב ליאור מבכירי רבני הציונות הדתית הסביר במכתב מיוחד לתושבי קריית ארבע מדוע בחר לעזוב את תפקיד רב המועצה המקומית קריית ארבע בסמוך לחברון ולהעתיק את מקום מגוריו לירושלים

בפתח המכתב כתב הרב כי בשנים בהם כיהן כרב המועצה קריית ארבע - התושבים הפכו לבני משפחתו. "בשנים אלו נוצרו ביני ובין התושבים יחסי קרבה ושותפות עמוקים, יחד התנסינו בתלאות ובמצוקות הרבות שבאו עלינו מידי המרצחים הערביים, שמחנו יחדיו בגידולה של הקריה ובהרחבת הישוב היהודי בחברון, השתתפתי עמכם בשמחות הפרטיות של לידות, חתונות ובשמחות הצישוריות".

"החודש הגעתי לגיל הפרישה ועל פי הוראת המשרד לענייני דת, עלי לעזוב את תפקידי. אישית, לא אוכל לומר כמו כלב בן יפונה 'ככחי אז וככחי עתה', ועם כל הקושי והצער הנובעים מצעד זה, כותב המהרש"א: 'ההכרח לא יגונה', ועלי להיפרד מכם", כותב הרב ליאור.

באשר להחלטה להעתיק את מקום מגוריו לירושלים, הסביר הרב בכך שהוא רוצה כי הרב החדש ייכנס לתפקידו בלי חשש להתערבות כלשהי. "עם שחרורי מעול הרבנות החלטתי לעלות לירושלים ולהתיישב בשכונה החדשה 'בית אורות', וזאת כדי לאפשר לרב החדש שיבחר, לפעול בחופשיות בלי שום חשש של התערבות כלשהי מצדי".

"אינני נוטש ח"ו את המערכה על ארץ ישראל", כותב הרב, "אני מקווה שישיבתי ב'בית אורות' תחזק את עמידתנו בשערי ירושלים".

הרב סיפר כי הקים גוף של רבני קריית ארבע, שיחד הם ימליצו על מועמד מוסכם שיהיה "בקי בהלכה, אוהב ישראל וארץ ישראל ושיתאים ברוחו לרוחה החלוצית הסוחפת של חברון". וזאת משום ש"המטרה היא להכתיר רב בהקדם האפשרי, כדי שלא יבולע למעמד הרבנות בישוב, על כל ההשלכות הנובעות מכך".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"אני מקווה שהציבור יבין את המציאות, וביחד נפעל לטובתה של עירנו 'והאמת והשלום אהבו'”, כותב הרב לסיום.

הרב יעבור להתגורר בשכונת בית אורות בירושלים, מיד לאחר חג החנוכה ויעזוב את דירתו בחברון כאשר עם עזיבתו יחל המשרד לשירותי דת בהליך הבחירות למחליפו.

הרב ליאור משמש בשלושים ושבע השנים האחרונות כרבה של המועצה האזורית קרית ארבע, כראש ישיבת ההסדר 'ניר', יחד עם הרב אליעזר ולדמן וכאב בית הדין לממונות בעיר.

הוא נחשב לאחד מגדולי רבני הציונות הדתית, כשהוא נמנה על ועד רבני מפלגת 'תקומה' המרכיבה את 'הבית היהודי' בהשקפותיו הוא תקיף בייחוד ביחס לארץ ישראל ולעמים זרים. הסכמתו לספר 'תורת המלך' הביאה לפתיחת חקירה נגדו באשמת הסתה ולמעצרו שגרר הפגנות זעם ברחבי הארץ.