אאא

"אריה דרעי הוא כישרון גדול מאוד. הוא אדם חכם מאוד. אין שני לו בפוליטיקה, גם בקרב הדתיים וגם בקרב החילונים. יש לו שיקול דעת רציני מאוד. הוא צריך להנהיג" - כך אומר היום הגאון הרב דוד יוסף, רבה של שכונת הר נוף ובנו של נשיא מועצת חכמי התורה, הגאון הרב עובדיה יוסף.

הגר"ד יוסף התראיין לעיתונאי מוטי לוי בוואלה חדשות, והתייחס לנושאים פוליטיים והלכתיים.

לדברי הרב יוסף, "כל גדולי התורה העריכו את דעתו של דרעי והקשיבו לו תמיד. הוא הביא את ש"ס בזמנו לגבהים כאלה שאף אחד לא חשב שזה אפשרי בכלל להגיע אליהם.

"12 שנה אחרי, אני חושב שאריה דרעי של היום הוא אפילו עוד יותר מנוסה ועוד יותר חכם. אסור לנו לוותר על התרומה הפוטנציאלית הגדולה שלו לפוליטיקה".

נושא נוסף שמוסיף להעסיק בכל העת את המגזר החרדי, הוא האפלייה בין ספרדים לאשכנזים. אליבא דהגר"ד יוסף, ברור לחלוטין שהיא קיימת.

יש אפליה, זו עובדה

"זו עובדה בשטח שקיימת אפליה, גם בישיבות וגם בסמינרים. איש לא יכול להתעלם מזה. אין ספרדי חרדי שלא חווה את האפלייה הזאת, וכן, גם אני.

"אין כמעט נישואין של ספרדים ואשכנזים וזה  אומר דרשני. אמת שיש הבדלי מנהגים בין העדות, אבל אם כל אחד מבין את השני ולא מזלזל בו אפשר לחיות ביחד", אומר הרב יוסף.

הגר"ד מפנה אצבע מאשימה כלפי מנהלי הסמינרים: "הבעיה הגדולה ביותר זה בנושא של הסמינרים לבנות. ישנה קבוצה של מנהלי סמינרים שמקבלים תקציבים מן הממשלה, ומנהלים את המוסדות בשרירות לב, כאילו מדובר עסק פרטי שלהם".

פרשת עמנואל לוותה בסערת ענק, אחת הגדולות שידע המגזר החרדי מאז ומעולם. יו"ר תנועת "נוער כהלכה", עו"ד יואב ללום פנה לבית המשפט והביא לכליאתם של ההורים מעמנואל.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ובזמן שאביו של הגר"ד, מרן הגר"ע יוסף מתח ביקורת קשה על המהלך שרקם ללום, הרב דוד דווקא מצדיק את הצעד.

כזכור, בעיצומה של הסערה, אמר הגר"ע: "אתם יודעים מה דעתי על בית-המשפט העליון. כל מי שפונה לערכאות - שפוסקים לא לפי תורה, הדין שלו כמי שמרים ידו על משה רבינו.

"יש בית-דין רבני ורק הם יפסקו את ההלכה, על פיהם יקום דבר. לא חס ושלום ילכו לערכאות - לבית-משפט חילוני. כל אדם יהודי יעשה ככה ולא ירים ידו על תורת משה רבינו", אמר בדרשתו השבועית.

ומה חושב רבה של שכונת הר נוף? "יואב ללום חווה על בשרו את האפליה. שמעתי ממנו ומאחי הרב יעקב יוסף שהוא פנה בתחילה לדין תורה והצד השני סירב להתדיין בכל בית דין שהוא הציע. לא נותרה לו כל ברירה אלא לפנות לבג"ץ. אני חושב שצריכים לחשוב טוב מהי הדרך הנכונה לשרש את התופעה הזאת של האפליה".