אאא

"טעיתי כשסברתי כי 'יש עתיד' רוצה באמת שוויון בנטל, הם הוליכו אותנו שולל, הגיעה הזמן לומר - עד כאן!", כך, במכתב חריף, כותב הרב זלמן ברוך מלמד, לחברי מפלגת "הבית היהודי".

ההתנערות של רבני הציונות הדתית ממהלכי הממשלה הפוגעת בכל הקדוש והיקר לתורת ישראל ומובילה לפגיעה קשה בעולם הישיבות, נמשכת ומתעצמת.

כעת, הרב זלמן ברוך מלמד, ראש הישיבה הגבוהה בבית אל, שיגר הבוקר (שני) מכתב לחברי הכנסת של מפלגת "הבית היהודי", בו הוא תוקף בחריפות את הפגיעה הקשה בעולם הישיבות ואת הברית עם "יש עתיד".

במכתבו, תוקף הרב מלמד את מפלגת 'יש עתיד' של יאיר לפיד, וכותב: "טעיתי בתמימותי כשסברתי כי מפלגת 'יש עתיד' רוצה באמת שוויון בנטל. אך מה שקורה בפועל ומה שהם עושים זו פגיעה קשה מאוד בישיבות, גם בחוק הגיוס וגם בתקציב, כולל בישיבות הציוניות".

"הם הוליכו אותנו שולל. הם הונו אותנו", כותב הרב מלמד על 'יש עתיד' ומוסיף: "על כן עלינו לומר לשרים ולחברי הכנסת בבית היהודי - עד כאן! אנו לא שותפים לברית לקריסת התורה. צאו למלחמה גלויה נגד הפגיעה בישיבות".

במכתבו, פונה הרב מלמד לשר החינוך שי פירון, חבר מפלגת 'יש עתיד', וכותב: "אני קורא גם לרב פירון: אני משוכנע שלא התכוונת להצטרף למפלגה שתפגע בישיבות כולל בישיבות הציוניות, באת לאחד ולא להפריד, לא באת להרבות שנאה בין דתיים לחילוניים. אינך רשאי להיות שותף למהלכים שכאלה".

הסיבה למכתבו החריף של הרב מלמד היא בעיקר הקיצוץ האכזרי בתקציב עולם הישיבות, כאשר תקציבו של כל אברך קוצץ בעשרות אחוזים, זאת למרות התוספת המועטה שהועברה על-ידי האוצר.

בערב ראש השנה, יצאו שורת רבנים בכירים בציונות הדתית, בגילוי דעת חריף בו הם קוראים לשרי הממשלה שלא לתת יד לגזירות הקשות ובתוכם הגיוס בכפייה והקיצוץ החמור בתקציב הישיבות והכוללים.

הרבנים, בהם הרב שמואל אליהו, הרב אליקים לבנון, הרב דוד דודקביץ, הרב מנחם בורשטיין ועוד מבכירי ההנהגה הרוחנית של הציונות הדתית כתבו בגילוי הדעת: "התכנסנו רבני קהילות יושבי על מדין מציבורים שונים להביע דאגתינו להמשך קיום התורה ולומדיה בעם ישראל בארצו הקדושה ובתפוצות וכולנו מסכימים שכוחנו באחדותינו".

"והננו כאיש אחד ובלב אחד מודיעים את הידוע וברור שהמשך לימוד התורה בעם ישראל הוא הנותן את הכוח והברכה להצליח גם בעולם המעשה והוא הנותן כח לעשות חיל ומגנה על הדור", כתבו הרבנים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

הרבנים המשיכו ופנו לשרי הממשלה שלא לתת יד לגזירות הקשות: "האחת, גיוס בכפייה תוך הטלת סנקציות והאשמה בפלילים, עם ישראל לכל חלקיו יצא ניזוק מגיוס בכפייה, הן מצד הפגיעה בתורה ובלומדיה, והן מצד המחלוקת הקשה כחרבות בגוף האומה אשר חלילה תתלקח כתוצאה מגיוס בכפיה. והשנייה פגיעה בתקציב הישיבות והכוללים בקיצוץ שאינו מידתי אין דומה לו בכל מגזר אחר של הציבור בישראל".

לפני כשבועיים, שיגרו רבני תקומה מכתב חריף בו תקפו את ראשי "הבית היהודי", השרים נפתלי בנט ואורי אריאל. "רבות הובטחנו כי ההסכם ביניכם לבין 'יש עתיד' והכניסה המשותפת לקואליציה כללו הבטחות ברורות לשמירה על הישיבות ולומדיהן שלא ייפגעו, ולשמירה על כבוד התורה כמו גם שמירה על שלימות הארץ ועל אחינו המתנחלים", כתבו הרבנים לראשי הבית היהודי.

"לא היה ספק שדברים אלו יעמדו בראש העשייה המוצלחת שלכם למען ישראל והתורה ומדינת ישראל", ממשיכים הרבנים, "למרות כל האמור אנו רואים כי ההבטחות אינן מקוימות וכבוד התורה ולומדיה הושפלו".

הרבנים, לא חוסכים את לשונם מנציגיהם במפלגה הדתית, וכותבים: "אנו חושבים כי שתיקה בעת הזאת היא בלתי נסבלת, ואנו מצפים בשם כל שלומי אמוני ישראל כי תצאו ביד חזקה להיאבק על עקרונות היסוד של דרכנו, על אי פגיעה בארץ ישראל, על ביטויי פגיעה בכל מגזר ומגזר ועל כבוד התורה ולומדיה".