אאא

גזירת גיוס בני הישיבות: מאז עבר לפני כשבועיים בכנסת ישראל החוק החדש לשוויון בנטל במסגרתו יוטלו סנקציות פליליות על לומדי התורה שלא יעמדו ביעדי הגיוס, גוברים הדיונים הפנימיים בבתיהם של גדולי הדור בשאלת היחס שיש לציבור החרדי לנהוג כלפי שלטונות הצבא בעת הזאת.

הדיונים נערכים תוך התייחסות לסוגיה המהותית האם יש "לשבור את הכלים" כבר עתה אל מול רשויות המדינה וצה"ל ולאסור התייצבות בלשכות הגיוס או שאולי להמתין ולדחות את רוע הגזירה ואת קיום המלחמה למועד מאוחר יותר בו יבואו לידי מימוש תוצאות החוק.

ידועה דעתו הוותיקה של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן שיש להתייצב כרגיל אולם להיזהר שלא לחתום על שום מסמך כשמנגד דווקא במועצת גדולי התורה החסידית הולכים וגוברים הקולות הקוראים לצאת כבר בעת הזאת למלחמת חורמה ולאסור התייצבות באופן מוחלט ונחרץ.

בשבוע שעבר התקיים כינוס ראשי ישיבות ליטאיות בביתו של ראש ישיבת "אור ישראל" הגאון רבי יגאל רוזן כשבסיום הדיון המעמיק הוחלט להמליץ בפני מרן הגראי"ל להשאיר את המצב כפי שהוא כעת.

אמש (שני) במהלך שיחת "סוף הזמן" התייחס הגר"י רוזן במשאו בפני בחורי הישיבה לסוגיית ההתייצבות וחשף בפני תלמידיו את ההתלבטות הקשה ואת דעתו של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן.

רבי יגאל סיפר לתלמידים כי בשבועות האחרונים הוא וחבריו ראשי הישיבות בהם הגאונים רבי משה הלל הירש ראש ישיבת 'סלבודקא', רבי ברוך ויסבקר ראש ישיבת 'בית מתתיהו' ועוד, יושבים על המדוכה ודנים בפרטי החוק החדש על כל היבטיו.

"אנחנו לומדים את הנושא לעומקו ומתייעצים עם צוות משפטנים ועורכי דין בכירים המומחים בחוק לשוויון בנטל ולומדים יחד את הנושא החשוב", אמר הרב רוזן והדגיש כי קיימים צדדים לכאן ולכאן האם יש להמשיך ולהתייצב כרגיל או שמא יש להחמיר את הגישה כלפי הצבא ולהורות לבני הישיבות שלא להתייצב כלל.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"לאחר דיונים מעמיקים", סיפר הגר"י רוזן, "נכנסנו יחד אני ור' משה הלל הירש אל מעונו של מרן הגראי"ל ובמשך שעה ורבע הצגנו בפניו את כל היריעה לפרטיה ולדקדוקיה. מרן ראש הישיבה חקר ובדק לעומקם של דברים ודן במשך שעה ארוכה כשלסיום נאנח ואמר כי 'מדובר בדיני נפשות' וכי עליו להתפלל כמה ימים לסיעתא דשמיא ורק אז יכריע בנושא ההתייצבות".

הרב רוזן סיפר כי גם כשאחד מבני הבית הפציר במרן שישיב ואמר לו כי 'כלל ישראל ממתין להכרעתו', גער בו בתגובה הגראי"ל ואמר לו כי "מדובר בדיני נפשות ממש".

"כל עם ישראל ועיני הציבור החרדי נשואות למעונו של מרן ראש הישיבה בכדי לקבל את פסיקתו", אמר הגר"י רוזן שסיפר כי נפגש עם רבנים ועסקנים ונציגי רבים מחצרות החסידים בכדי ללבן ולדון בסוגיה המהותית. "כולם ממתינים להכרעתו של מנהיג הדור", חשף ר"י אור ישראל לבחורי ישיבתו. 

לסיום תקף הגר"י רוזן את אותם אלו המשתפים פעולה עם ראשי הצבא ומנסים לשכנע בחורי ישיבות תמימים להתגייס ולשרת במסלולים השונים. "הם גרועים מלפיד ובנט והורסים את כלל הישיבות", זעק הרב רוזן ואיים לחשוף את שמותיהם באם לא יפסיקו מהמשך שיתוף הפעולה הזדוני והמזיק לדבריו לעולם התורה.