הרב יעקב יוסף (צילום: פלאש 90)
אאא

לראשונה מאז התפוצצה פרשת עמנואל, מדבר הגאון הרב יעקב יוסף על הסערה שחולל. בשישי הוא העניק ראיון בלעדי לרדיו קול חי והציג את עמדתו המלאה.

להלן עיקרי הראיון:

בשביל מה הרב היה צריך את זה?

"אישית, בוודאי שלא. אני אוהב את החיים השקטים, את הרוגע. יש לי משפחה טובה. אני לומד עם כ-1,000 חברים במשך ימי השבוע. אם זה בכוללים, אם זה בעלי-בתים. אני נמצא איתם בגן עדן התחתון. אין ממני מאושר יותר בעניין הזה.

"אבל, הגמרא מספרת לנו בגיטין נ"ו, 'אקמצא ובר קמצא חרוב ירושלים'. היה פשע. אז תבוא בטענות על מי שהיה אשם, למה אתה מפיל את זה על עם ישראל?

"וכאן מסבירה הגמרא שאם הרבנים שותקים, חלילה...

"אסור לשתוק. היה כאן עוול. השפילו כאן את המשפחות, את בנות ישראל התמימות והכשרות. עשו מהם לעג וקלס. דברים קשים מאוד. חלק מהרבנים, לא רק אני, אני ועוד שלושים ושלושה רבנים התקוממנו כנגד הדבר הזה. טיכסנו עצמה מה לעשות ואיך להגיב".

הרב יעקב יוסף מגולל את השתלשלות האירועים: "זה התחיל בבניית הגדר, בהפרדת הכיתות. מאיפה נודע לי הדבר? יש לי אחד מהחברים, יהודי נדיב שיש לו מפעל גבס.

"הם פנו אליו וביקשו ממנו לתרום את הגדר. הוא שאל אותם מדוע ולמה צריך גדר. ואז הם הסבירו. שאל אותם: חדר מורות לאשכנזיות, וחדר לספרדיות. למה צריך בין שני החדרים הללו גדר? הרי המורות האלה למדו ביחד, באותו סמינר. חלילה המורות ההן פרוצות?

"הוא המשיך ואמר, אני לא חסיד שכמותכם, אלא חסיד רוז'ין. אנחנו הולכים לפי הבעל-שם-טוב, שעשה את החסידות כדי לקרב את עם ישראל לאבינו שבשמים. ובמקום זה, אתם הולכים ובונים גדרות?

"הוא לא היה מוכן לתרום, ואז הוא הגיע אליי וסיפר את הסיפור".

הרב יוסף מספר כי בתחילה לא האמין למה ששמעו אוזניו. "זה היה נשמע דמיוני.מי יעז בשנים האלה תשס"ז - תשס"ח, אנחנו כבר אנשים נאורים. סיימנו את הגלות. מי יעז?

"ואז שמענו שהם פנו ליהודי תימני, קבלן, שיקים את הגדר בחול המועד! אמרו לו, זה דבר שבחובה. מצווה!"

ואז התרחש הנתק. יום לאחר שהוקם הגדר, בנות אשכנזיות הפנו את הגב לספרדיות מאז הכל היסטוריה.

חסידי סלונים טוענים שהם לא עושים אפליה על רקע עדתי.

"זה לא נכון. זה שקר. הרקע שם זה עדתי. אנחנו בטוחים בכך. האנשים שגרים שם מספרים לנו את הסיפור האמיתי וכל האפליה הזאת היא על רקע עדתי".

אז למה הם לא מדברים?

"הם אנשים צנועים מאוד. עניים מרודים בגשמיות, אבל צנועים וענוותנים. הם מנותקים מהתקשורת, יושבים ועוסקים בתורה. אברכים, משפחות נפלאות. איך עומד אדם וצועק מעבר לגדר, 'פה יש מחללי שבת'? מי נתן לאנשים רשות לבוא ולהוציע לעז על עם ישראל? הייתכן?

"הצענו לסלונים הרבה הצעות, עד שהגענו לצערנו לתחנה הסופית שבה אנו עומדים היום".

יכול להיות שבסלונים לא יודעים שמדובר באברכים? זו חסידות שמקרבת. האדמו"ר הוא איש קדוש, שרחוק מהדברים הללו.

"כנראה שבדברים האלה, השטן לא מסתפק בשליחת שליח, אלא עומד בעצמו בעניין הזה.

"ביקשנו כמה פעמים להיכנס אל האדמו"ר מסלונים. קבעו לנו פגישה, אבל בכל הפעמים היא בוטלה ברגע האחרון. כנראה שהם פוחדים, שהם ניפגש עם האדמו"ר ונבהיר לו דברים מסוימים, יכול להיות שהאדמו"ר יפקח את העיניים וידע מי הסובבים אותו, ומזה כנראה הם פוחדים מאוד מאוד".

הם טוענים שמי שביטל את הפגישות, זה הצד של הרב.

"חס ושלום. שלוש שנים אנחנו רצים אחריהם. אין לי שום אינטרס בעניין. לא להיות רב ראשי בעמנואל, לא לפתוח כולל. אין לי ממון לכך.

"האם יואב ללום יש לו אינטרס שיהיה בעמנואל כך וכך? לא. אבל ברגע שזה עובר על איסורי דאורייתא, באים ומבזים ציבור שלם, זה כבר דבר שמקומם ואסור לשתוק.

"איפה כל הרבנים האלה שחתמו? שלוש שנים הם שתקו. למה עכשיו הם מדברים? שימשיכו לשמור על זכות השתיקה".

כיצד התגבש התהליך של פנייה לערכאות? הרב יעקב יוסף מספר כי במשך שלוש שנים, הוא ביקש להקים בית-דין ארצי שיוכל לנווט בצורה שקטה בפרשה.

בית-הדין הזה היה צריך להכריע ולשמש סמכות עליונה מעל מנהלות הסמינרים ובתי-הספר, אלא שהחינוך העצמאי התנגד בתוקף.

את המנהלת שמעורבת בפרשה מכנה הרב יעקב יוסף "מרשעת". ולדבריו, החינוך העצמאי לא רק שלא התנער ממנה - אלא אף גיבה אותה ואת התנהגותה.

"יש לנו הקלטה של יותר מ-40 דקות, בהם נשמעת המנהלת משתלחת באמא האומללה", מספר הרב יוסף. "והחינוך העצמאי ממשיך ונותן גיבוי? בית-הדין היה אמור לפתור הזה. החינוך העצמאי נוהג בטיפשות. כל העסק הזה עלה להם יותר ממיליון שקל. בשביל מה להם? תמנו בית-דין, תהיו אנשים ישרים. תעשו את מה שההלכה אומרת".

אולי היו תנאים מסוימים שהרב הציג ושלא יכלו לעמוד בפניהם?

"ממש לא. התורה אומרת 'שמוע בין אחיכם'. אדם שרוצה לדון בדיני ממונות, צריך לשמוע את שני הצדדים.

"אסור לי לפסוק בלי לשמוע את שני הצדדים, זה איסור דאורייתא. ואני שומע, שאיש לא פנה אל יואב לשמוע אותו, אותי. אף אחד לא.

"מי אומר שמה שכתוב בעיתון זה נכון? לי אסור לדון את מועצת גדולי התורה בארה"ב. אולי הכל שקר.

"אותם השלושים ושלושה רבנים כן שמעו את שני הצדדים, והם אמרו ליואב: על-פי התורה וההלכה, תמשיך ללכת בערכאות".

מתברר שיש עוד כמה אבות בתי-דין שנתנו היתר לפנות לערכאות. זה נכון?

"זה נכון, אבל אשאיר את השמות שלהם חסויים כדי שלא יקרה להם מה שקרה לי. ביניהם גם רבנים אשכנזים, שכואבים את הכאב הנורא הזה.

"אבל לצערנו, הטילו אימה ופחד. אני הראשון שנכוותי בזה. לכן גם השארתי הודעת פרישה בטלפון של "קול ישראל". יש לנו עסק עם אנשים שמתנהגים כמו עולם תחתון".

אבל מדוע קיים הפער בין כל גדולי ישראל שחתמו נגד, לבין הרב. והרב ממשיך להתעקש.

"זה מעשה שטן. רק כך אפשר להסביר את זה. מדוע כל הרבנים הגדולים לא פנו אלינו, לא הזמינו את יואב כדי לדבר איתו?

"הם עושים דברים, חתימות, בלי לשמוע אותנו. הייתכן? או שהחתימות הם שקר והמזכירים זייפו אותן, או שהיצר הרע בכבודו ובעצמו היה בדבר הזה.

"כל הזמן הצענו פשרות, וזה התפרסם בתקשורת, למה אז הגדולים לא הגיבו? כששאלו את הרב גרוסמן בשבוע שעבר, הוא ניסה לפשר, ואנחנו קיבלנו אותו בשמחה, והוא אמר שהוא לא ידע שיש חומה.

"אנחנו נשמח לקבל כל פשרה שהיא, אבל לא פשרה שתבוא על חשבון הבנות שהוציאו עליהן שם רע. זה פשע. אם היינו שותקים, ההפרדה היתה ממשיכה לכל הארץ. ועשינו זאת, כדי למנוע את זה".

מה הרב חושב על ההתבטאות של השופט אדמונד לוי, ש"פסק זה אינו צריך אישור רבני"?

"אני חושב שהוא נסחף. האוירה באולם היתה קשה וסוערת, ולכן הוא אמר את הדברים הללו.

הנושא הזה של האפליה זה מחלת נפש. ממתי שולחים אדם חולה נפש לבתי-סוהר? למה לשלוח אותם לבתי-סוהר? אנחנו מדברים גם על רבותיהם, שהיו צריכים לקיים את מה שאמרה התורה 'שמוע בין אחיכם'.

"אין אף יהודי שהוא מעל לחוקי התורה, כולל הציווי הזה שהוא דאורייתא. ולכן אנחנו מדברים על כל אלה שמעורבים בצד השני בעניין. אנחנו קוראים להם: רבותיי, כולנו בני איש אחד. אנחנו בסכנה קיומית, אותו גוי פרסי שרוצה להשמיד אותנו. ובזה אנחנו עוסקים.

"זו מחלת נפש, שצריך לרפא. אני עדיין לא מכיר פסיכולוגים שיודעים לרפא את המחלה הזאת היטב".

איך הרב הגיב לדברי אביו במוצאי שבת, בנוגע להליכה לערכאות?

"הרגשתי מאוד לא נוח שהאבא לא פירש את הכל. פעמים רבות, אנחנו נותנים היתר לפנות לערכאות. לפני 16 שנים היה לנו מקרה: בת של משפחת נקי, שנרשמה לבית-הספר כאן. המנהלת, נוימן, לא רצתה לקבל.

"עשו את כל הדרכים, לא הצלחנו. הלכנו בסוף, תחנה סופית, לאבא. אבא אמר: תפנו לבג"ץ. הייתכן? איך אפשר לפנות לבג"ץ?

"אלא מאי? אדם שעושה את כל מה שאמרה התורה, ובסוף רואה שאפשר להציל - אפילו אם מדובר בעשרה שקלים בלבד - רק דרך בג"ץ, ילך.

"כואב לי מאוד שהלכו לכלא, אבל חבל שהמנהיגים שלהם אמרו להם את השטויות האלה. לא לשבת עם ילדות ספרדיות כמה ימים, וללכת לכלא?

"יש גבול לכל טפשות ולכל דבר שאין בו היגיון. גם בצד השני יש תלמידי חכמים. חלק מההורים שהיו צריכים להעצר, חתמו ולא הלכו לכלא. אני לא הייתי שולח אף אחד לכלא. זה לא פשע פלילי, זו מחלת נפש".

אבל מלכתחילה, למה לפנות לבית-המשפט? אם האשכנזים לא רוצים את הספרדים, שילמדו במוסד משלהם.

"בזכות הבג"ץ הזה, יהיה סדר בכל הארץ. אני לא מתנגד להקים אלף תלמודי תורה ואני אברך על-כך. אבל נכון לרגע הזה, זה לא קיים. יש כרגע מאות ובתי ספר ותלמודי תורה ברחבי הארץ שרק הם הפתרון.

"בעשור האחרון, החינוך הדתי-חרדי עלה והתרחב. אבל, הבט על בעלי התשובה. אנחנו בתנופה אדירה. שני מיליון שומרי שבת, שני מיליון חילונים. באמצע - מיליון מסורתיים. אני מסכים, תבנה להם אלף תלמודי תורה - אבל אני רוצה רק פתרון לרגע הזה".

מה יכול לסיים את הסכסוך?

"הודענו לבית-הדן שאנחנו מעוניינים שיהיה זבל"א ואנחנו מקווים שהעניין הזה יקום במהרה. לא רק שיפסקו, אלא שגם ישמעו להם.

"קיבלנו מבית-הדין מכתב שצריך לאחד את הכיתות. אנחנו מכבדים את בית-הדין, אני ידיד אישי של הרב לוין עשרות שנים. אבל מה? ביקשנו זבל"א, משום שזה תהליך קצר יותר.

"בית הדין אימץ את זה. אבל היה אחד הדיינים שהוציא עלילה כאילו יואב הפר את צוו בית הדין, מה שלא היה ולא נברא.

"אומר אותו דיין: היה כאן הרב יעקב יוסף וחתם בוררות. מתי ראה אותי? בחלום? אני לא הייתי שם, לא חתמתי.

"אדם דיין בישראל משקר. אומר בתקשורת 'היה כאן יעקב יוסף וחתם בוררות.' אותו האדם יש לו בן שכעת נמצא שם במעצר, לצערנו. ולכן יש לבית-הדין קושי לדון בעניין".

אנשים אומרים שהרב יעקב יוסף הוא קודש קודשים, אבל ייתכן שיואב ללום הוליך אותו שולל.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"אני מכיר את יואב ללום שנים רבות. זה יהודי בן תורה, ירא שמים. מכל העניין הזה היה לו רק צרות צרורות. הוא היום האדם המאוים ביותר. הוא עומד בראש הרשימה של המשטרה כדי שיגנו עליו.

"האם אני יכול להחריש ולשתוק? לזנוח את ידידי יואב ללום? אותי אי אפשר לתמרן ימינה או שמאלה. את החתימה שלי לא תמצא במקום שהיא לא צריכה להיות".

היה מקרה כזה, האשימו פעם את הרב שהוא משיחיסט.

"זה קרה לפני שהאדמו"ר נפטר. בזמנו, סברו רבים מחכמי ישראל שהוא יכול להיות המשיח".

מה לדעתך, אביך מרן הרב עובדיה יוסף חושב על הפרשה הזאת?

"האבא כואב את הכאב של האפליה. הוא מדבר באופן כללי נגד הליכה לבג"ץ, וגם אנחנו. אבל כשאין לך ברירה - וודאי שגם האבא עצמו חושב כך".