אאא

בתגובה לפשעי השנאה, בהם הושחתו בתי תפילה מוסלמיים ונוצריים ברחבי הארץ, בני נוער מקבוצות המד"צים של אגף הנוער בעיריית שפרעם, יחד עם פעילי "שותפות-שראקה" - קואליציה של ארגונים יהודיים, ערביים ומשותפים למען חברה דמוקרטית שוויונית ומשותפת הפועלת למאבק בגזענות וקידום החיים המושתפים בארץ - קיימו עבודות נקיון וטיפוח של בית הכנסת העתיק בעיר.

בית הכנסת היהודי בשפרעם קיים לפחות 250 שנה, מאז שלטונו של דאהר אל-עומאר בגליל.

מאז עזב אחרון היהודים את שפרעם בתחילת שנות העשרים של המאה הקודמת, מפתחות בית הכנסת העתיק בעיר הופקדו בידי בני משפחת ג'עפרי, המתגוררת מעבר לרחוב, כאשר כל מבקר יהודי מקבל מידי המשפחה את המפתחות לבית הכנסת ויכול לסייר במקום.

כאמור, מבצע השיפוץ והניקיון מגיע כתגובה להתנכלות של פושעי "תג מחיר" כנגד בתי תפילה נוצריים ומוסלמים.

יוזמי המחאה המיוחדת קראו לממשלה ולעומד בראשה לפעול כנגד אנשי "תג מחיר". "אנו קוראים לכל אזרחי המדינה להשיב לאירועי השנאה המכוונים נגד הציבור הערבי בישראל, באמצעות קידום של ערכי סובלנות" אמר ארי רמז מ"שותפות-שארקה".

"אנו דורשים ממשלת ישראל ומהעומד בראשה, לעבור מהצהרות למעשים ולפעול כנגד פשעי השנאה שאנו עדים להם בימים האחרונים. אנו תובעים מרשויות האכיפה לעשות כל שביכולתם לעצור את המגמה המסוכנת של ההסלמה באלימות המופעלת כנגד הציבור הערבי".

הוא תקף את משטרת ישראל שעומדת חסרת אונים כנגד פעולות "תג מחיר" ואנשיהם. "ההישגים המבישים עד כה של משטרת ישראל בהבאת העבריינים לדין, מהווים מסר מסוכן של הסכמה בשתיקה ומעודדים אלימות נוספת".

אחת מהנערות שהגיעו לשפץ את בית הכנסת אמרה כי "יחס תושבי העיר שפרעם לבית התפילה היהודי בעיר הינו דוגמא ומופת לחיים משותפים של בני שני העמים".

לדבריה, "כל מבני הפולחן בעיר הם חלק מהמורשת שלנו, ובא בצורה טבעית וברורה".

הנערים משפצים את בית הכנסת (צילום: באדיבות מאיר סבן)