אאא

דיון מתוח במיוחד התקיים הערב (שלישי) במליאת הכנסת, זאת בעקבות הצעה לסדר, שיזם ח"כ משה פייגלין (הליכוד-ביתנו) באשר לריבונות הישראלית בהר הבית.

"אם תעלו איתי להר הבית, אראה לכם כיצד מתגוללים שם בעפר שרידי מקדש שלמה, ושרידי מקדש עולי בבל - אם כך אנו מתייחסים למקור - אולי אדוני היו"ר, נזמין את אנשי התחזוקה ונפרק את המנורה" אמר פייגלין בפתח הדיון.

פייגלין הוסיף ואמר, "מאחורי גבו של העם ויתרנו על כל שריד של ריבונות ישראל בהר. כל ארגון טרור יכול להניף שם את דגלו - דגל ישראל? הס מלהזכיר. ופרק תהילים הוא עילה למעצר. אפילו כיפה על הראש ממליצים השוטרים להוריד. אני לא מכיר שום מדינה בעולם שאומרת ליהודים להוריד את הכיפה, והנה זה קורה בלב ליבה של בירת ישראל".

"למרבה התדהמה", הוסיף פייגלין, "זו הפעם הראשונה שכנסת ישראל דנה במליאה בשאלת הריבונות בהר הבית. בלי ההר אין בית, לא בתל אביב, לא בחיפה ולא בשום מקום אחר. אין תכלית ואין ייעוד לקיומנו הריבוני בארץ כולה. הגיע הזמן להפסיק את הכרסום בריבונות ישראל בלב ליבה של ירושלים.

פייגלין קרא לממשלה לממש את הריבונות הישראלית בהר: "בשם העם היהודי לדורותיו אני קורא כאן מעל בימת הכנסת לממשלת ישראל ולעומד בראשה, לממש את ריבונותה המלאה של מדינת ישראל בהר הבית כולו. להפסיק באופן מיידי את הרס העתיקות בהר הבית והשמדת עברנו ההיסטורי בידי אויבינו".

פייגלין סיים את דבריו ואמר: "הר הבית בידינו חברים יקרים, אם תרצו זו לא תהיה רק אגדה".

מנגד, ח"כ דוד אזולאי (ש"ס) הזכיר את מרן פוסק הדור זצ"ל ואמר: "הרב עובדיה פסק שאסור לעלות להר הבית ואמר שיהודי שעולה להר הבית חייב כרת. בשנת 2004 פורסם קול קורא תחת הכותרת אזהרה לרבים, להישמר מהאיסור החמור להיכנס להר הבית".

"זה לא סוד שאנחנו מאבדים את הריבונות על הר הבית, והאמירה "הר הבית בידנו" הייתה רלוונטית ל-67'. לצערנו היום ההר הפך למקום שבו עוברים על החוק וממשלת ישראל לא עושה כל מאמץ לאכוף את הריבונות".

אזואלי עבר למתקפה על ראש הממשלה ואמר כי "נתניהו חזק רק על החרדים, הוא רוצה לאכוף את הריבונות במקום שלומדים תורה, אבל במקום שיקר לכולנו הוא נוהג בכפפות של משי. לומדי תורה זה לא פחות חשוב מהר הבית".

גם ח"כ יצחק כהן (ש"ס) תקף את העולים להר הבית ואמר: "העליה להר הבית נאסרה על ידי כל גדולי ישראל וכל הרבנים הראשיים בכל הדורות. כשאתם מעודדים יהודים לעלות להר הבית אתם גם גורמים להם נזק של איסור כרת, וגם את הנזק שגרם אריאל שרון שאחרי שעלה על הר הבית פרצה האינתיפאדה. אתם יודעים כמה יהודים נהרגו בגלל עלייתו? קודם תחילו את הריבונות שלכם בנגב, אחר כך בדרום תל אביב".

 יו"ר מר"צ ח"כ זהבה גלאון אמרה בדיון כי: "אין חולק שליהודים יש זכות לעלות להר הבית ויש הבחנה בין הזכות לבין מימוש הזכות. מי שעומד כאן מעל הדוכן הכנסת עושה פרובוקציה שיש לה רק מטרה אחת והיא לפוצץ את יחסי ישראל והעולם המוסלמי, ולטרפד את המשא ומתן המדיני.

ח"כ מירי רגב (הליכוד-ביתנו) תמכה בעמדתו של פייגלין ואמרה כי "אנחנו נגיד שמע ישראל ה' אלוקינו ה' אחד. אנחנו נדאג לכך שכל אזרח במדינת ישראל בין אם הוא יהודי ובין אם הוא מוסלמי יוכלו להתפלל במקומות שקדושים לו. יש כאן כאלה שאומרים צער בעלי חיים כן אבל זכויות יהודים לא.

ח"כ נחמן שי (העבודה) אמר בדיון: "הר הבית הוא חבית נפץ שכל זיק יכול לפוצץ אותה. רק הבוקר הייתה התפרעות בגלל הדיון המיותר הזה. אני מבין את הסנטימנטים שיש לכל אחד מאיתנו להר הבית, אני עצמי עליתי לראות. אבל צריך להכיר בעובדות החיים וב-1967 קבע הרב גורן שלא מתפללים בהר הבית"

ח"כ אילן גלאון (מרצ) אמר: "אתם לא רוצים את הר הבית, אתם רוצים את חורבן הבית, וכבר היו דברים מעולם בהיסטוריה שלנו. מי שרוצה היום את הרב הבית הוא אנטי ציוני שרוצה בחורבנה של מדינת ישראל".

"אני אוהב את ארץ ישראל לא פחות מאף אחד מכם. אתם מביאים לאבדון את המדינה הזו. אתם מזכירים לי את האמירה "מהרסייך ומחרבייך מימך יצאו"".