אאא

שעות אחדות אחרי שהמשטרה הודיעה כי אירוע הדקירה שהתרחש השבוע באזור העיר העתיקה בירושלים, בו נפצעו שני אברכים חרדים חסידי ברסלב, חבריו מותחים ביקורת קשה כנגד הליך הקביעה ואומרים כי מלכתחילה היה ברור שמדובר בפיגוע על רקע לאומני.

"המשטרה מנסה להפוך אירועים לאומניים לסכסוכים אישיים", קובל בני, אחד מחבריו בשיחה עם "כיכר השבת". "המשטרה הודתה אתמול כי התקיפה של שני החברים שלי היו על רקע לאומני ולא סתם תקרית אלימה שהתפתחה בינם לבין ערבים כפי שטען בתחילה".

"לא ייתכן שהמצב הזה יימשך. המצב שבו המשטרה תגיד קודם שמדובר באירוע פלילי ואחר כך תקבע כי מדובר בפיגוע. ברגע שקובעים שמדובר בקטטה בעצם מכפישים את הצד היהודי שבסיפור ומציגים אותו כאיש פלילי בעוד שהסיפור רחוק מכך מזרח ומערב" הוא אומר.

ארי גלהר, חבר נוסף, אמר כי "לא צריך להיות חוקר ותיק כדי להבחין שהאברך שנדקר לא יזם תגרה עם ערבים ואפילו לא הגיב מילולית לקללות שנזרקו כלפיו".

לדבריו, "מדובר באדם צדיק, שומר עיניים, שלא מתעניין בכלום מעבר ללימוד תורה ותפילה. גם בדרך הוא מתפלל, לומד או עסוק בחשיבה על סוגיות תורניות או חסידיות". החבר הוסיף כי מריבות, אירועים לאומניים וכל היתר לא עניינו. "אני בספק אם הוא יודע שיש משבר קואליציוני או אינתיפאדה".

מהחקירה עלה כי שני היהודים, אברכים בישיבת "שובו בנים" בעיר העתיקה, יצאו לכיוון לשער יפו ובדרך הותקפו באמצעות סכינים על ידי ארבעה מחבלים שפצעו אותם באורח בינוני וקל.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

השניים הצליחו להגיע בכוחות עצמם לתחנת המשטרה "הקישלה" הסמוכה לשער יפו, והשוטרים הזעיקו למקום צוותים של מגן דוד אדום שפינו אותם לבית החולים שערי צדק בבירה.

זמן קצר לאחר האירוע, לוחמי משמר הגבול תפסו את ארבעת המחבלים שנמלטו מהזירה, בני 15 עד 17, ובחקירתם הכחישו את מעורבותם בפיגוע.

בית המשפט השלום בירושלים האריך את מעצרם של שניים מהם עד למחר. שניים נוספים שוחררו למעצר בית והמשטרה מתכוונת לערער על החלטת השחרור.

שבתי גרברציק, דובר המשטרה לענייני דתיים, אמר בתגובה ל"כיכר השבת" כי "המשטרה חוקרת את האירוע ובמסגרת זו נבדקים כל המניעים הן הפלילי והן הלאומני".