אאא

מליאת הכנסת סערה אמש (שני) לאחר שהצעת החוק של ח"כ אלעזר שטרן (התנועה) המאשרת לכל רב עיר לגייר - נגד דעתם של הרבנים הראשיים לישראל - אושרה בקריאה ראשונה.

יו"ר ש"ס ח"כ אריה דרעי תקף את החוק ואמר: "חוק כל כך היסטורי ומשמעותי לא יכול להתקבל בלי הסכמת הרבנים הראשיים. שברו את הכלים ולראשונה בתולדות הכנסת מביאה סיעה דתית בתוך הקואליציה חוק נגד הרבנים הראשיים לישראל".

"לפני מספר שנים הרב עמאר ניסה לקדם חוק גיור והיו פשרות ובסוף הגיעו לנוסח מוסכם. החוק נעצר בגלל התנגדות הרפורמים. למה הרפורמים לא מתנגדים היום? אמור לי מי חבריך ואומר לך בדיוק מה מטרת החוק", הוסיף דרעי ושיגר עקיצה רבת משמעות לעבר ח"כ שטרן, מגיש החוק.

ח"כ יצחק כהן (ש"ס) תקף בחריפות את מפלגת 'הבית היהודי ' ואמר: "משהו רע מתחולל בממשלה בקדנציה הזו, יש מחיקה טוטאלית של הזהות היהודית של המדינה. יש כאן חוצפה, דורשים מהפלסטינים ואבו מאזן להכיר בנו כמדינה יהודית, בזמן שמקעקעים בשיטתיות כל סממן יהודי במדינה". 

"כשהרב עובדיה אמר על הבית היהודי בית של גויים, לא הבית היהודי היו צריכים להיעלב, הגויים היו צריכים להיעלב", הוסיף כהן בזעם.

ח"כ משה גפני, יו"ר 'דגל התורה', תקף גם הוא בחריפות את הצעת החוק ואמר: "האם אתה היית מסכים, ח"כ אלעזר שטרן, שאדם בלי השכלה בלי ידע, שבעניין שבו הוא עוסק, לא חשוב מה, הוא יוכל לעשות פעולות שהפעולות האלה הם גורליות! מה אתה פתאום בא פה בחוק הזה, כמו בחוקים דומים שרק הם דתיים שאתה לא תעשה את זה בשום דבר אחר, אתה בא ואומר כל אחד בלי השכלה בלי ידע בלי סמכות הוא יהיה רשאי לגייר".

"אתה יודע מה יקרה אם החוק הזה מתקבל", הוסיף ח"כ גפני, "אגב, בניגוד לדתות אחרות, היהדות היא לא מיסיונרית, קשה להתקבל לעם היהודי. אנחנו לא אומרים לגוי להתגייר. ח"כ אלעזר שטרן אתה תקבל שבחים מהצד ההוא אבל אתה יודע איזה נזק, בגלל שאתה מכיר את המערכת, אתה יודע איזה נזק אתה הולך לגרום לאנשים האלה". 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

יו"ר ש"ס לשעבר ח"כ אלי ישי תקף גם הוא את הממשלה ואמר: "מאז הקמת הממשלה יש תחרות מי פוגע יותר בערכים של העם היהודי. הקואליציה היא דורסנית בכל דבר של קדושה. זה לא שאנחנו נגד גיור, המגמה היא כן להקל ולסייע בכל דרך אפשרית, אבל רק בגיור אמיתי ולא בכל מי שרוצה להירשם במשרד הפנים".

"יש כאלה שחושבים", הוסיף ישי ותקף: "שהם יודעים יותר ממשה רבינו ומכל גדולי ישראל מה נכון לעשות ומה לא נכון. אני לא מאמין שהיו מעזים לחוקק חוק רפואי ללא התייעצות עם רופאים, אבל חוק כזה רגיש מעבירים ללא התייעצות עם רבנים. פה פורצים את כל הגדרות. אני רוצה להעביר מסר לאנשי הבית היהודי, הבית היהודי מצביע בעד הצעת חוק שעוקרת את הבית היהודי האמתי ולא זה הפוליטי".

יוזם החוק, ח"כ אלעזר שטרן הגיב לטענות ואמר: "החוק הזה מתמודד עם המספר הגדל והולך בעיקר בקרב אוכלוסייה שעלתה מחבר העמים. הם באו לכאן וכמעט כולם מוכנים להקריב את עצמם למען העם היהודי, וחלקם הגדול לצערי גם עשה זאת, ואז אמרנו להם שהם לא יהודים".

"יו"ר הקואליציה הגדיר את החוק הזה כחוק הכי חשוב בקדנציה הנוכחית", הוסיף שטרן לתרץ את עצמו.