אאא

חילונים תומכים בחרדים: ביום ראשון, בשעה בה תתקיים עצרת המיליון החרדית, תצא קבוצת חילונים להפגנת תמיכה באמירה החרדית, ויביעו התנגדות לחוק הגיוס שיגדיר לומדי תורה כעבריינים פליליים.

על מקום ההפגנה החילונית לא הוחלט עדיין, המארגנים חלוקים בדעתם האם לקיים זאת בעיר תל אביב או להפגין דווקא בירושלים בסמוך לעצרת החרדית. 

עו"ד ברק כהן, הנמנה על מארגני ההפגנה החילונית מסביר בשיחה עם "כיכר השבת" מדוע הוא וחבריו בחרו לתמוך בחרדים: "זה לא חילונים אל מול חרדים אלא אנשים שסבורים שדמוקרטיה היא צורת המשטר שרצויה פה במקום המשטר הציוני על רקע הפגיעה בזכויות היסוד של החרדים כקהילה שיהדותה היא על פי הדת".

"אנחנו אומרים אל תגייסו חרדים בכפייה, אל תגייסו אף אדם בכפייה - כי זה מתאים למשטרים כמו צפון קוריאה ודומיהם. אנחנו יודעים שמדינת ישראל פועלת באופן הזה, רק שכשזה מגיע לחיכוך ולעימות זה מקבל ביטוי יותר חזק". הוסיף כהן. 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מארגן ההפגנה אומר כי המאבק כאן גדול הרבה יותר מחוק הגיוס עצמו, לדבריו המאבק הוא מי הריבון על החרדים, המדינה או הקדוש ברוך הוא:  "אני יכול לומר שיש כאן אמירה לציבור החרדי שהגיעה השעה להכריע, או שהיהדות היא היסוד המגדיר או הציונות היא היסוד המגדיר. הוויכוח על הגיוס הוא העניין הנוכחי אבל מאחוריו יש עניין יותר משמעותי וזה בעצם השאלה מי הוא הריבון האם זה הקדוש ברוך הוא או המדינה. מה שהם רוצים בגיוס זה שהציבור החרדי ייתן את ההכשר שהמדינה היא הריבון ואני לא חושב שצריך לתת להם את ההכשר הזה אני גם לא מאמין שהציבור החרדי ייתן את ההכשר הזה".

 "כל אדם שחי במרחב הזה לא צריך לקבל את חוק הגיוס בכפייה כנורמה או כהוראת חוק וזאת קריאה לציבור החילוני שלא אמור לקבל את זה", אומר עו"ד ברק כהן ומוסיף: "כל מי שהוא דמוקרט לא אמור לקבל את זה. אדם יש לו חירות רוחנית הוא לא צריך לקבל את הכפייה הזאת לרבות אי ציות אזרחי לחוק שיחוקק".

במקביל, חברים חילונים ודתיים מתנועת 'הליכוד' הודיע כי יגיעו לעצרת המחאה החרדית המרכזית בירושלים. בעמוד הפייסבוק של המטה החרדי בליכוד שיזם את הגעת החברים להפגנה נכתב: "מחקרים רבים מלמדים כי צבא מקצועי יהיה יעיל יותר, איכותי יותר וזול הרבה יותר. בשבוע הבא נצטרף כולנו - חברי ליכוד חרדים, דתיים וחילונים - להפגנת הענק כנגד החוק לגיוס חרדים בכפיה, ונפגין למען הפיכת צה"ל לצבא מקצועי".